Жертвите на бурята Санди в САЩ и Канада достигнаха 95 души, сочат обновени данни, цитирани от Ройтерс.
Загиналите в щата Ню Йорк вече са 47 души, от които 39 загинали в град Ню Йорк.
В Ню Джърси жертвите са 13, в Мериленд - 11, в Пенсилвания - 9, в Западна Вирджиния - 6, в Кънектикът - 4, във Вирджиния и Северна Каролина - по двама и в Торонто, Канада има един загинал.
Освен това Санди е взела най-малко 69 жертви в Карибския басейн, в това число най-малко 54 загинали в Хаити и 11 в Куба.
Над 53 000 електротехници от САЩ и Канада са мобилизирани за по-бързото възстановяване на електрозахранването в пострадалите райони на Щатите, предаде ИТАР-ТАСС. "Супербурята стана най-сериозното изпитание, с което се е сблъсквал нашият отрасъл", заяви Том Кун, президент на Електрическия институт Едисън (ЕИЕ), в който влизат почти всички големи електроенергийни компании в САЩ.
Над 4 милиона души остават без електроенергия в САЩ. Експертите не изключват възстановяването на електрозахранването да стане чак след няколко дни. Основната причина за масовите аварии в щатите Ню Йорк и Ню Джърси са се оказали наводненията, а не бурните ветрове. "Подземните комуникации най-много са пострадали от Санди, защото водата наводни подстанции и друго оборудване. Това създаде необичайно сериозни пречки при възстановяването на електроснабдяването", заявиха експерти от ЕИЕ. Те уточниха, че преди да се включи отново оборудването, трябва всеки отделен елемент да се почисти, изсуши и тества. Освен това сега голяма част от подстанциите, контролните панели и проводниците трябва задължително да се подменят.
Някои антиамерикански настроени мюсюлмански духовници смятат, че смъртоносната супербуря е била божие наказание заради произведен в САЩ антиислямски филм, който осмива ислямския пророк Мохамед, предаде Асошиейтед прес. Тези изказвания на някои крайни духовници предизвикаха остри реакции сред други мюсюлмани, които заявиха, че е грях да се злорадства на чужди страдания, отбелязва БТА.
В Египет радикален духовник определи бурята като божие отмъщение за направения в САЩ антиислямски филм "Невинността на мюсюлманите", който през септември предизвика бурни протести в мюсюлмански страни, при някои от които имаше жертви. "Някои хора се питат за тази буря в Америка и причините й. Това е божие отмъщение заради многообичния пророк", казва египетският радикален духовник Уагди Гонеим в Туитър акаунта си.
Някои посетители одобриха изказването, но други го разкритикуваха. "Господи, разтърси земята под краката им", се казва в един коментар, на който друг отговаря: "Имаме братя и приятели в Америка - не им желая никакво зло". В друга реакция на изказването на Гонеим Санди е сравнена с божествен вятър, изпратен да унищожи греховна нация и да удари централата на ООН в Ню Йорк. "Молим бог да унищожи сградата на ООН със Санди заради неправдите й, корупцията й, тиранията й", се казва в туита. Той обаче бива последван от вълна от възмущение. "Този човек не представлява мюсюлманите, а е терорист. Всички молим бога да помогне и да спаси американците", се казва в един пост.
В Саудитска Арабия влиятелният проповедник Салман ал Ауда заяви, че бурята била зов за пробуждане към американците да приемат исляма. Реакциите на бурята Санди в саудитското кралство накараха великия мюфтия Абдул Азиз аш Шейх да предупреди в интервю, че злорадстването над пострадалите е противно на исляма и добави, че сред жертвите има и мюсюлмани. "Това не е легитимно и не е редно", заяви той пред панарабския вестник "Ал Хаят".
В Иран влиятелни проповедници често пъти избягват да обясняват природните бедствия с божия намеса, защото собствената им страна е страдала от опустошителни земетресения, като това от 2003 г., в което загинаха 26 000 души, отбелязва АП. В сряда Иранският Червен кръст заяви, че негови служители имат готовност да заминат за Ню Йорк, за да помогнат при възстановяването, съобщи иранската агенция Фарс. Ръководителят на спасителните операции на Червения кръст Махмуд Мозафар заяви, че иранските организации имат богат опит при възстановяването от природни бедствия.