България ще избегне предпазна клауза по глава правосъдие и вътрешен ред, чрез специален списък с мерки в тази област, който трябва да изпълни. Това стана ясно от думите на министъра по европейските въпроси Меглена Кунева в Хелзинки.
Тя даде пример с Румъния, чийто голям напредък в тази област се дължал на 58 мерки приети за изпълнение, веднага след подписването на договора на 25 април миналата година.
„Надявам се още утре да видим, че с отлагателната клауза е приключено", обяви Кунева и добави, че членството на България от 1 януари 2007 щяло да се случи по най-добрия възможен начин.
По време на мониторинга по глава „Правосъдие и вътрешен ред”, нямало да се прекъсва полицейското и съдебното сътрудничество между София и Брюксел. В същото време ще останат дисциплиниращите мерки за страната ни по отношение на вътрешния пазар на съюза, докато не изпълним всички изисквания на Европа. „Упражняването на законите ще бъде наблюдавано, ще ни бъде напомняно, че усилията трябва да продължат”, каза Кунева. Според нея нямало юридически пречки, след като в доклада не се препоръчва отлагане с една година, да няма и изрично споменавне датата 1 януари 2007 за членството на България. Кунева обаче настоява по време на консултациите си, че е политически уместно дата да фигурира в доклада.
На въпрос, дали трябва да има министър по европейските въпроси и след 1 януари, Меглена Кунева отбеляза, че такъв министър ще има задължението да подготвя общата национална позиция за заседанията на Европейския съвет. На следващото заседание на съвета през декември щял да бъде обявен краят на 5-тото разширяване на ЕС.
„Рубиконът за нас беше 16 май. Успехът е задържан и над него е надстроено”, обобщи Кунева.