Рефередумът за реформа в словашкия парламент завърши с провал заради ниска избирателна активност, предадоха световните агенции.
Според неофициални резултати, публикувани на уебсайта на Централната избирателна комисия, във вота са участвали 22,84 процента от 4,3 милиона души, имащи право на глас. Това е много под прага от 50 процента, необходим, за да бъдат валидни резултатите от референдума.
Допитването до народа трябваше да реши дали броят на депутатите в парламента да бъде намален от 150 на 100 души и дали да се ограничи имунитетът им.
Водещи политици и от опозицията, и от управляващите, включително президента Иван Гашпарович, се обявиха срещу референдума и не гласуваха, определяйки го като популистки и целящ да отклони вниманието от истинските проблеми на страната., съобщава БТА.
Допитването до народа се проведе по инициатива на либералната партия "Свобода и солидарност" (СС), която организира петиция в навечерието на парламентарните избори през юни. Съгласно конституцията президентът беше длъжен да свика референдум, след като СС успя да събере необходимите 350 000 подписа за провеждане на вота.