Правителството на Обединеното кралство стартира най-голямата от десетилетия насам реформа на закъсалата британска система за социални грижи. Тя ще има за цел да помогне на хиляди хора, които се борят да се грижат за възрастни, болни или инвалидизирани роднини, предаде АФП.
Многобройните опити на различни правителства да раздвижат системата, която от години е силно недофинансирана и претоварена от нарастващото търсене, се провалиха.
Министърът на здравеопазването Уес Стрийтинг заяви, че е уверен, че дългосрочните реформи ще бъдат "триумф на надеждата над опита".
"Опитваме се да прекъснем цикъла на провалите и да изградим нов национален консенсус относно социалните грижи, като междупартийните разговори започват следващия месец", каза той.
Стрийтинг обаче предупреди, че създаването на Национална служба за грижи - което той сравни със стартирането на Националната здравна служба през 1948 г. - ще отнеме време.
Той още подчерта, че разходите за грижи за възрастните хора в страната ще се удвоят през следващите 20 години поради застаряването на населението.
Нова независима комисия, председателствана от баронеса Луиза Кейси, член на горната камара на лордовете, ще започне работа по въпроса през април, но се очаква да публикува окончателния си доклад едва през 2028 г.
Тя ще проучи как да се осигури по-добра помощ за хората, които изпитват затруднения при изпълнението на ежедневни задачи като миене, обличане или хранене.
Понастоящем само най-зависимите хора в Обединеното кралство или тези с най-ниски доходи имат право на някакъв вид публична помощ - от Националната здравна служба или от местните съвети.
Тежестта на грижите за много от хората в най-тежко положение обаче пада върху роднините и се налага семействата да плащат огромни суми, които не могат да си позволят, и да се потапят в активи, за да си позволят частни болногледачи.
Стрийтинг заяви, че иска "да предпази хората от катастрофалните разходи за първоначални грижи, които ги принуждават да продават жилищата си и да се изнасят".
Той пише, че реформите "най-накрая ще се справят с този проблем и ще насочат страната ни към изграждането на национална служба за грижи, която да отговаря на спешните нужди на нашето поколение".
Здравният министър също така обяви отпускането на допълнителни 86 млн. паунда за подпомагане на възрастните хора да извършат подобрения в домовете си, за да могат да останат независими в собствените си жилища.
В средата на 2026 г. ще бъде публикуван междинен доклад, но окончателните препоръки ще бъдат готови едва през 2028 г.
На 3 януари този график предизвика някои критики, че е твърде далечен за служба, която вече е на колене.
Сара Уулнъу, изпълнителен директор на здравния мозъчен тръст King's Fund, заяви пред "Би Би Си", че чакането е "прекалено дълго".
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня