Правата на децата и малцинствата в България тревожат Европа
Правата на децата и малцинствата в България тревожат Европа / снимка: БГНЕС, архив

Комисарят за правата на човека към Съвета на Европа Томас Хамарберг заяви, че условията в домовете за деца и правата на малцинствата в България продължават да будят тревога, съобщи пресслужбата на комисаря.

Според Хамарберг българските власти приемат стратегии и планове за действие за решаване на тези проблеми, но е от съществено значение те да се прилагат с голяма решимост.

Наблюденията на комисаря показват, че макар да има известен напредък, положението в домовете за деца остава доста под необходимите стандарти.

"Има твърдения за случаи, при които деца с увреждания са били подлагани на недохранване, насилие, физически ограничения и изваждане от строя с лекарства в институциите, където живеят. Понякога са им били отказвани медицинска помощ и задоволяване на основни нужди или са им били осигурявани твърде късно", каза Хамарберг.

Според него властите би трябвало приоритетно да осъществят плановете за постепенно премахване на домовете за деца, пише БТА. Той изрази надежда, че новият закон за образованието, който се подготвя, ще осигури достъп до качествено образование и на децата с умствени увреждания от домовете.

Комисарят подчерта, че обсъждането на проектозакон за закрила на детето е възможност да се осигури основана на права политика за закрила на децата в България.

Според Хамарберг ромите в страната продължават да са изключени от обществото и маргинализирани, с ограничен достъп до подходящо образование, здравеопазване и жилища.

"Новата Национална стратегия за интеграцията на ромите за 2012-2020 г. би трябвало да бъде напълно приложена, включително чрез постигане на краткосрочни цели като подобряване на жизнените и здравни условия на много роми, живеещи в селища без постоянно водоснабдяване, електричество, газ и отопление", заяви той.

Комисарят също така подчерта, че е нужно властите ефективно да разследват расистки нападения срещу роми.

Във връзка с въпроса за някогашната практика на насилствено асимилиране на български граждани от турски произход той приветства декларацията, приета на 11 януари 2012 година, в която парламентът осъди процеса на асимилиране на мюсюлманското малцинство.