Подновяването на документи по електронен път няма да улесни, а ще затрудни българите в чужбина
Подновяването на документи по електронен път няма да улесни, а ще затрудни българите в чужбина / Sofia Photo Agency, архив
Българите в чужбина сигнализираха за пропуски при подновяването на документи по електронен път
83415
Българите в чужбина сигнализираха за пропуски при подновяването на документи по електронен път
  • Българите в чужбина сигнализираха за пропуски при подновяването на документи по електронен път

Обществените съвети на българите в чужбина сезират премиера за сериозни пропуски при въвеждането на електронни консулски услуги. Според сънародниците ни зад граница дистанционното издаване на лични документи ще бъде дори по-трудно от издаването им на място в българските посолства и консулства по света, както беше досега.

Пред „Дарик" Стефан Манов от Обществения съвет на българите във Франция, каза, че в концепцията са допуснати грешки, а постановлението за въвеждането на електронните консулски услуги е прието, без да се вземе под внимание мнението на тези, които ще ги ползват, въпреки че позицията им е изразена на интернат страницата за обществено обсъждане на документа.

Българите ще вадят документи от чужбина

Според Манов предложените електронни консулски услуги са напълно недействащ механизъм и няма да доведат до подобряване на консулското обслужване на българските граждани извън страната. Издаването на личен документ дистанционно се оказва прекалено трудно.

„Външно министерство предлага да могат да се подават заявления за издаване на нови лични документи чрез универсален електронен подпис. В закона такъв няма, има квалифициран електронен подпис. Наличието на този квалифициран електронен подпис е дълга и трудна задача. Подаването на заявление става дистанционно, но получаването на готовия документ е отново лично. Другото неработещо нещо е, че се предвижда тази възможност до 59 месеца след първоначалното издаване на документа, малко под 5 години, българските лични карти са валидни 10 години. Много българи, които стават пълнолетни в чужбина и трябва да получат първи документи, няма да могат да го направят, защото това обекчение е валидно само за онези, които вече имат българска лична карта с биометрични данни. Редици елементи от това постановление го правят неработещо.

От обществените съвети на българите в чужбина твърдят, че разходите в размер на 700 хиляди лева, направени за въвеждане на електронните консулски услуги, ще се окажат неоправдани, а проблемът с издаването на лични документи на българите по света ще остане нерешен. Десетки хиляди от тях са лишени от конституционното си право да гласуват поради изтекли български документи за самоличност, а стотици хиляди български деца растат без лични документи.

За проблема ще бъдат информирани също вицепрезидентът, външният министър, председателят на парламентарната комисия за сънародниците ни зад граница и председателят на Държавната агенция за българите в чужбина.