/ iStock/Getty Images
По-дълъг интервал между дозите от ваксината на Pfizer води до по-високи нива на антитела като цяло, отколкото при по-кратък интервал. Това е изводът от британско изследване. В него се предупреждава обаче, че има рязък спад в нивата на антителата след първата доза, предаде Ройтерс.

Изследването може да помогне за разработването на ваксинационни стратегии срещу варианта "Делта" на коронавируса, който намалява ефективността на първата доза от ваксината, въпреки че двете дози осигуряват защита срещу него.

През последното денонощие: 121 новозаразени и двама починали от COVID-19

Авторите на изследването, ръководено от Оксфордския университет, казват, че при по-дълъг интервал между дозите, неутрализиращите нива на антителата срещу варианта "Делта" са слабо индуцирани след първата доза и не се запазват по време на интервала преди втората доза. След двете ваксинационни дози нивата на неутрализиращите антитела са двойно по-високи след по-дълъг интервал между двете дози в сравнение с по-краткия интервал между дозите.

Неутрализиращите антитела се смята, че играят важна роля в имунния отговор срещу коронавируса, но цялата картина не приключва с тях, тъй като участие имат и т-клетките. Изследването е показало, че нивата на т-клетките като цяло са били 1,6 пъти по-ниски при по-дълъг интервал между дозите в сравнение с интервал от 3-4 седмици между дозите. Но също изследването е показало и, че в по-високо съотношение сред т-клетките са били помощните т-клетки (вид т-клетки) при по-дълъг интервал, а те подкрепят дълготрайната имунна памет.

Министър Кацаров разпореди незабавно свикване на областните кризисни щабове

Авторите на изследването подчертават, че и двата интервала между дозите водят до силен отговор на антителата и т-клетките. Изследването е било направено при 503 здравни работници.
 
БТА