Папа Франциск се срещна с Фидел Кастро в дома му в Хавана (СНИМКИ)
Папа Франциск се срещна с Фидел Кастро в дома му в Хавана (СНИМКИ) / снимки: БГНЕС

Папа Франциск се срещна с бившия кубински лидер Фидел Кастро в дома му в Хавана, съобщи пред журналисти в кубинската столица говорителят на Ватикана, Федерико Ломбарди, цитиран от АФП и АП.

Срещата, продължила 30-40 минути, преминала в „непринудена, неформална атмосфера”, в присъствието на съпругата на 89-годишния Фидел Кастро, Далия Сото дел Вайе, децата и внуците му. Двамата са разговаряли по различни теми, сред които околната среда, посочи говорителят.

В края на срещата папата и Фидел Кастро си разменили подаръци. Папата подарил на бившия кубински лидер две книги на италианския теолог Алесандро Бронзато, както и книга и компакт дискове с лекции на свещеника Армандо Льоренте, който бил наставник на Фидел когато учел в йезуитския колеж в Хавана, съобщиха ТАСС и Ройтерс.

Бащата на кубинската революция от своя страна подарил на светия отец книгата „Фидел и религията”, съдържаща негови интервюта от 1985 г. с бразилския писател и теолог на освобождението Фрей Бето.

Папа Франциск се срещна с Фидел Кастро в дома му в Хавана (СНИМКИ)
netinfo

Папа Франциск се срещна с Фидел Кастро в дома му в Хавана (СНИМКИ)
netinfo

Папа Франциск се срещна с Фидел Кастро в дома му в Хавана (СНИМКИ)
netinfo

После папа Франциск разговаря и с настоящия кубински президент Раул Кастро, съобщава ДПА. Според информация в официалния вестник на управляващата Комунистическа партия „Гранма” една от темите, които Франциск и Раул Кастро са обсъдили, е състоянието на отношенията между Куба и Светия престол, които са прекъснати от 80 години.

Преди това папа Франциск отслужи меса на открито на Площада на Революцията в Хавана, символ на комунистическото управление на Куба, доминиран от огромен портрет на революционера Ернесто Че Гевара. По случай идването на папата до него бе издигнат също толкова голям плакат на Исус Христос.

Религиозната служба привлече стотици хиляди души, но полицията е задържала между 30 и 40 дисиденти, които са искали да присъстват.

Сред присъстващите бяха президентът на Куба Раул Кастро и президента на Аржентина и сънародничка на папата Кристина Кирхнер. Франциск пристигна с папамобила и обиколи площада, за да поздрави вярващите. Огромна табела го приветства като „Мисионер на милосърдието”.

Папата даде причастие на пет деца, което по думите на Ватикана символизира „надеждата и растежа” за Кубинската католическа църква. „Християнинът винаги е приканван да остави настрана стремежите си, желанията си за власт, и да вижда конкретно най-уязвимите. Има служба, която служи, но трябва да се пазим от другата служба, от изкушението на службата, която сама на себе си служи”, предупреди папата аржентинец.

„Не пренебрегвайте другите заради планове, които може да са примамливи, но нехаят за лицето на човека до вас”, призова той. Франциск подчерта, че „службата никога не е идеологична, защото не служим на идеи, а служим на хората”, критикувайки негласно комунистическия режим.

След службата архиепископът на Хавана кардинал Хайме Ортега, говорейки за активно подкрепяното от папата помирение между САЩ и Куба, изрази надежда, че „призивът на папата няма да достигне само до политиците”.

„Този призив трябва да достигне до народите на двете страни и по-специално до кубинците, които живеят тук и в САЩ, за да се постигне, в християнски дух на прошка и милосърдие, желаното помирение между всички кубинци, живеещите в Куба и извън Куба”, заяви кардиналът.

В края на месата папата призова за успех на мирните преговори между колумбийското правителство и бунтовниците от Колумбийски революционни въоръжени сили (ФАРК). „Моля ви, ние нямаме правото да си позволим още един провал по пътя на мира и помирението”, заяви папа Франциск, който призова колумбийците да сключат „траен мир” след 50 години кървав конфликт.

Франциск е третият папа, който посещава Куба. Йоан Павел Втори и Бенедикт Шестнайсети също отслужиха меса на Площада на Революцията и се срещнаха с комунистическото държавно ръководство съответно през 1998 и 2012 г.

Тези посещения помогнаха за разгръщането на свободата на вероизповеданието за католиците в страната, където атеизмът бе нормата след комунистическата революция от 1959 г. Понастоящем 60% от кубинците са кръстени, но само 2% ходят редовно на църква, отбелязва ДПА.

Папа Франциск, който помогна да се постигне историческото сближаване между Вашингтон и Хавана, ще отпътува за САЩ във вторник. Той ще остане там до 27 септември и ще посети Вашингтон, Ню Йорк и Филаделфия.

Източник: БТА