Русия представи забележително добре запазените останки на млад мамут на 50 000 години, открити това лято в топящата се сибирска вечна замръзналост, предадоха Ройтерс и АФП.
Животното, наподобяващо малък слон с хобот, е извадено от кратера Батагайка - падина с дълбочина над 80 метра, която се разширява в резултат на климатичните промени.
Женският мамут е наречен Яна на името на реката в Якутия, в чийто басейн са намерени останките.
![муфлон](http://m.netinfo.bg/dariknews/images/loader.png)
Трупът с тегло над 110 килограма е изнесен на повърхността на импровизирана носилка. Днес той беше представен на научната общност в Североизточния федерален университет в Якутск, столицата на региона, съобщиха от учебното заведение в прессъобщение.
Максим Черпасов от изследователския екип казва, че мамутът вероятно е бил на малко повече от година, когато е загинал, като провежданите тестове ще позволят на учените да потвърдят това с по-голяма точност. Фактът, че главата и хоботът му са оцелели, е доста необичаен.
"По правило частта, която се размразява първа, особено хоботът, често е изяждана от съвременни хищници или птици. В случая, въпреки че предните крайници вече са изядени, главата е забележително добре запазена", казва Черпасов пред Ройтерс.
Това е най-новото от поредицата впечатляващи открития в руската вечна замръзналост. Миналия месец учени от същия обширен североизточен регион, известен като Саха или Якутия, показаха останки на 32 000 години от бебе саблезъб, а по-рано тази година беше открит труп на вълк на 44 000 години.
![муфлон](http://m.netinfo.bg/dariknews/images/loader.png)
Учените се надяват, че уникално откритие ще предостави информация за онтогенезата на мамутите, техните адаптивни характеристики, палеоекологичните условия на местообитанието им и други аспекти.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня.