/ ThinkStock/Getty Images
Австралийски учени установиха, че отпадъците от балоните са най-рисковите за морските птици, защото ако погълнат парче от тях, вероятността да умрат е 32 пъти по-голяма, отколкото от твърди пластмасови парчета, съобщи ДПА.

ЕК предложи забрана на пластмасовите еднократни продукти
 
Когато морска птица изяде парче пластмаса, рискът да умре е 20 процента. Той се повишава до 50 процента, ако парчетата станат девет, и до 100 процента, ако са 93. Макар и повечето погълнати от морските животни отпадъци да са от твърда пластмаса, те са по-малко смъртоносни, отколкото меките боклуци, като от балоните.
 
"Парченцата от балони са отпадъците в морето, които е най-вероятно да доведат до смърт. Те убиват почти всяка пета морска птица, която ги е изяла", каза ръководителят на изследването Лорън Роман.

Екозащитници искат купчина с боклуци в океана да бъде обявена за държава (СНИМКИ)

птица боклук море екология
ThinkStock/Getty Images

В изследването са участвали специалисти от университета на Тасмания и от Австралийската организация за научни и промишлени изследвания (CSIRO). Водеща причина за смъртта на изследваните птици е запушване на стомашно-чревния тракт, следвана от инфекции или други усложнения, причинени от гастроинтестинални обструкции.
 
"Макар и меката пластмаса да е само 5 процента от погълнатите отпадъци, тя е отговорна за повече от 40 процента от смъртните случаи", заяви Рамон.

Откриха пластмаса на плаващ къс лед на 1600 км от Северния полюс

птица боклук море екология
ThinkStock/Getty Images


Всяка година в световните океани попадат повече от шест милиона тона боклуци. От тях 80 процента са пластмасови отпадъци. Пластмасата убива един милион морски птици и повече от 100 000 морски бозайници годишно. Костенурките, китовете и птиците я бъркат с храна или се оплитат в нея.

За още любопитни новини и снимки харесайте страницата на Dariknews.bg във Facebook тук
БТА