Ръководителят на руската ядрена промишленост Сергей Кириенко пристигна в Техеран, предаде ИТАР-ТАСС. В иранската столица ще се състои заседание на руско-иранската комисия за икономическо сътрудничество. От иранската страна неин ръководител е външният министър Манушер Мотаки.
При това свое посещение Кириенко няма да посети атомната централа в Бушехр, която се строи с руска помощ и трябва да бъде готова до края на 2007 г. От пресслужбата на Кириенко уточниха, че въпросът за централата няма да бъде обсъждан.
За последните десет години стокообменът между Русия и Иран се е увеличил над четири пъти и е надхвърлил 2 милиарда долара. Енергийното сътрудничество не се ограничава до изграждането на централата в Бушехр. Русия иска да строи ТЕЦ в Табас. "Газпром" би могъл да участва в изграждането на газопровода Иран - Пакистан - Индия и в разработването на газовото находище Южен Парс.
Възможно е Русия да се включи в прокарването на нови железопътни линии в Иран и в линии на метрото в Техеран. Освен това Иран купува от Русия пет самолета Ту-204, които трябва да бъдат доставени до края на 2008 г.
Двете страни работят заедно и в космическата сфера. Преди две години бе подписан договор за руско-иранския комуникационен спътник "Зохра" /"Венера/, който ще бъде изведен в орбита догодина.
Важна област е военно-техническото сътрудничество. Русия започна да изпълнява договор за доставка на зенитни ракетни комплекси Тор-М1. Техеран ще получи 29 такива комплекса, които осигуряват надежда защита от крилати ракети, насочвани авиобомби, самолети, вертолети, безпилотни летателни апарати. Ракетите ще защитават най-важните държавни и военни обекти, преди всичко ядрените - в Исфахан, Бушехр, Техеран и в източната част на Иран. Договорът е общо за 1,4 милиарда долара. Руският военен министър Сергей Иванов подчерта, че ракетите Тор-М1 имат изключително отбранителен характер - обсегът им е до 20 километра.