Носенето на всякакъв вид кожа, от ретро до синтетична, се завръща. От Tory Burch в Ню Йорк и Simone Rocha в Лондон, до Fendi в Милано и Miu Miu в Париж, кожата доминираше на модните подиуми есен/зима 2025-26, предаде BBC.
И знаменитостите, като Хейли Бийбър, Кендъл и Кайли Дженър, Тейлър Суифт и Риана се появиха с изкуствени и ретро кожени палта.
Последният път, когато кожата попадна в заглавията на медиите, беше през 2017 г., когато Gucci обеща да се откаже от нея, което повлия на множество дизайнерски марки да последват примера на модната къща. Този ход беше приветстван от защитниците на правата на животните, но това, което последва, беше мащабирането на нов проблем – голяма част от истинската кожа е заменена със синтетични алтернативи, които се извличат от изкопаеми горива.
Като се има предвид напрежението около хуманното отношение към животните и околната среда, защо козината сега твърдо се завръща на мода?
Завръщането на естествената кожа започна в началото на 2024 г. в отговор на занижената, минималистична тенденция, която го предшества.
„Съживяването на историческия външен вид за съвременно облекло е естествена част от модния цикъл. Това е бягство от реалността и кой не иска част от това?“ казва Наташа Радклиф-Томас, доцент, MBA моден бизнес и предприемачество, в университета Ravensbourne, Лондон.
„Бях в стаята, когато (бившият главен изпълнителен директор) Марко Бизари обяви, че Gucci повече няма да използва животинска кожа в колекциите си и си спомняте каква невероятна промяна беше това за италианска луксозна марка, където козината беше толкова разпространен материал. Но темата за изкуствената кожа също е толкова трудна. По-висококачествената, добре изработена изкуствена кожа има тенденция да издържа по-дълго, което означава, че е по-вероятно да бъде предадена, препродадена или дадена под наем, вместо да бъде изхвърлена. След решението на дизайнерските етикети да забранят истинската кожа от колекциите си, пазарът на изкуствена кожа се е развил. Производството на тъкани, базирани на изкопаеми горива, продължава да нараства в световен мащаб, като полиестерът е най-често срещаният, представляващ 57% от цялото производство на влакна. Дори дрехи, направени от рециклиран полиестер, са проблематични. По-голямата част от тях се произвеждат от пластмасови бутилки – не от стар текстил – което означава, че не могат да бъдат рециклирани отново и най-вероятно ще попаднат на сметището в даден момент.“