Холандският премиер Марк Рюте изрази днес надежда, че британските гласоподаватели ще решат на референдума на 23 юни страната им да остане в ЕС. Рюте подчерта, че съюзът се нуждае от такава стратегически важна страна със силни традиции в търговията и мореплаването като Великобритания, предаде Ройтерс.
"Великобритания е свободна пазарна икономика, отворена навън, точно както Холандия. И двете страни са свикнали с мореплаването, търговията и работата с открити граници. Много е важно една такава страна да остане", подчерта Рюте пред конференция на евродепутати в Хага. Холандия е ротационен председател на ЕС в момента.
"Свидетели сме на голяма нестабилност в света. Ако една от най-големите икономики от ЕС напусне, в много столици извън Европа ще гърмят шампанско, а аз не желая това", добави Рюте.
Камерън: Изгубено десетилетие чака Великобритания, ако излезе от ЕС
Преди него председателят на Европейския съвет Доналд Туск предупреди, че в деня, в който британците напуснат ЕС, "нашите външни врагове ще отворят бутилка шампанско и ние трябва да направим всичко възможно да помрачим техния празник".
Марк Рюте заяви също, че е пълен противник на референдумите. Той нарече катастрофален резултата от референдума в Холандия през април за споразумението между Европейския съюз и Украйна, предаде АФП.
"В Холандия имахме референдум и това доведе до катастрофални резултати. Аз съм пълен противник на референдумите и наистина съм категорично против референдуми за многостранни договори", продължи премиерът Рюте. "Това е съвсем безсмислено. Не може една страна да решава за цяла Европа дали да подпише или не договор с друга държава", каза Рюте.
Британците "на кантар" за бъдещето си в или извън ЕС
Въпросът за референдумите е особено актуален, тъй като предстои идната седмица британците да решат с референдум дали да останат или да напуснат ЕС.
След референдума за споразумението с Украйна Рюте поиска време, за да води преговори с европейските партньори на Киев и увери, че правителството му ще предложи решение на въпроса през април. Холандия, която е ротационен председател на ЕС до края на юни, е единствената държава в съюза, която не е ратифицирала споразумението с Украйна, напомня АФП.
Източник: БТА