Хиляди работници на Фолксваген ще стачкуват на 2 декември в рамките на ескалиращия трудов спор в засегнатия от кризата германски автомобилен гигант.

Фолксваген е силно повлиян от високите производствени разходи в страната, забавеното преминаване към електрически превозни средства и силната конкуренция на ключовия пазар в Китай. Компанията обяви план за съкращаване на разходи в размер на милиарди долари.

Мощният профсъюз IG Metall и работническият съвет се борят за защита на работните места, откакто през септември автомобилният гигант обяви, че обмисля безпрецедентната стъпка да затвори заводите си в Германия, в които работят около 120 000 души.

„Предупредителните стачки ще започнат на 2 декември във всички заводи“, заяви преговарящият от IG Metall Торстен Грьогер, обявявайки кратките стачки, след като миналата седмица компанията отхвърли предложенията на профсъюза за защита на работните места.

„Ако се наложи, това ще бъде най-тежкият спор за заплатите, който Фолксваген някога е виждал“, предупреди Грьогер.

Според него „Фолксваген е подпалил нашите колективни трудови договори“ и сега управителният съвет на компанията „хвърля в тях отворени варели с бензин“.

„Това, което следва сега, е конфликтът, който Фолксваген предизвика - ние не го искахме, но ще го водим толкова ангажирано, колкото е необходимо!“, каза представителят на профсъюза.

Фолксваген заяви, че „уважава правата на работниците“ и вярва в „конструктивния диалог“ в опит да постигне „трайно решение, което е подкрепено колективно“.

Освен това компанията съобщи, че е предприела „мерки за гарантиране на спешни доставки“ по време на стачните действия.

Кризата в германския индустриален титан идва в момент, когато най-голямата икономика в еврозоната изпитва затруднения, и на фона на засилената политическа несигурност, която се очертава да бъде предизвикана от изборите през февруари.

Опасното финансово положение на Фолксваген беше забелязано през октомври, когато компанията отчете 64% спад на печалбата си за третото тримесечие до 1,58 млрд. евро.

Особено тежък удар нанесе забавянето на бизнеса в Китай, където местните конкуренти изпреварват германския автомобилен производител.

Миналата седмица, когато обяви продажбата на операциите си в китайския регион Синдзян, компанията се позова на „икономически причини“, въпреки че беше подложена и на натиск да напусне поради опасения, свързани с човешките права.

Допълнително помрачава перспективите и ходът на ЕС за налагане на високи мита върху електрическите автомобили, произведени в Китай, за който Фолксваген се опасява, че може да предизвика ответни мерки.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня. 

БГНЕС