ЕС се отказва от квотите за бежанци
ЕС се отказва от квотите за бежанци / снимка: БГНЕС, архив

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск съобщи днес, че поради липсата на консенсус сред страните членки Европейският съюз е бил принуден да изостави идеята да наложи квоти за разпределяне на част от кандидатите за убежище, пристигащи в Италия и Гърция, за да се облекчат тези две държави, предаде Франс прес.

"Няма съгласие между страните за задължителни квоти за мигрантите", заяви той при откриването на Европейския съвет, посветен до голяма степен на кризата с мигрантите.

Туск подкрепи идеята за механизъм, основаващ се на доброволния принцип, но отбеляза, че той няма да е надежден, ако държавите не поемат убедителни и съществени ангажименти до края на юли.

"Доброволният механизъм не може да е извинение да не се прави нищо. Солидарност, без да се правят жертви, е лицемерие", предупреди председателят на Европейския съвет.

Туск призова за енергични мерки срещу мигрантите, които не отговарят на критериите за получаване на убежище. "Трябва да обуздаем незаконната миграция и това трябва да е наш приоритет. Всички онези, които не са кандидати за убежище със законни основания, няма да имат гаранция, че могат да останат в Европа", каза той, цитиран от Асошиейтед прес.

Френският президент Франсоа Оланд отново призова солидарността по отношение на притока на мигранти през Средиземно море да бъде подплатена с отговорност. Трябва да можем да правим разлика между бежанци и мигранти, каза той при пристигането си на европейската среща на върха, допълвайки, че всяка страна трябва да поеме ангажименти.

Проектът за заключения, който европейските лидери разглеждат днес, не предвижда никакви задължения. Държавните и правителствени ръководители са приканени само "да дадат съгласие за установяване на ново място за срок от две години на 40 000 души, пристигнали в Италия и Гърция, които се нуждаят от временна закрила.

Разпределянето ще бъде обсъдено от вътрешните министри от ЕС на 9 и 10 юли в Люксембург. Над 100 000 души са влезли незаконно в ЕС от началото на годината през Средиземно море или през Турция, сочат данните на европейската агенция за граничен контрол Фронтекс.

Източник: БТА