/ gettyimages
Експертите на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) все още не са успели да установят каква е причината за пожара в АЕЦ "Запорожие" в южния украински град Енергодар.

Пожарът избухна в неделя в охладителната система на централата, като Москва и Киев се обвиняват взаимно за инцидента.

Генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси заяви, че вчера експертите са получили достъп до района на охладителната кула. Те са установили, че е малко вероятно първотоизточникът на пожара да се е намирал в основата ѝ, уточни той.

"При посещението си в охладителната кула екипът установи, че щетите най-вероятно са концентрирани във вътрешността на кулата на нивото на разпределение на водните дюзи, разположени на приблизително десет метра височина", заяви той .

Експертите не са имали достъп до нивото на разпределение на водните дюзи или до основата на охладителната кула поради съображения за сигурност.

От мястото на инцидента са събрани проби от отломки, включително обгоряла и разтопена пластмаса, добави ръководителят на МААЕ.

"Екипът оцени оставащата миризма от пожара и установи, че при липса на миризма на сяра е по-вероятно тя да е причинена от горяща пластмаса", каза той. "По време на обхода не бяха забелязани останки от гуми или дронове", добави Гроси.

Според руската версия на събитията пожарът е причинен от щурмови дрон. Междувременно от украинска страна началникът на военната администрация в град Никопол, недалеч от оспорваната електроцентрала, цитира неназовани източници, според които руснаците са запалили автомобилни гуми в охладителната кула.

Гроси подчерта, че ядрената безопасност на централата не е засегната, тъй като охладителните кули в момента не работят и не са необходими като част от механизма за охлаждане на реакторите, които са в състояние на студено спиране.

"Екипът извърши радиационен мониторинг в района на охладителните кули и реакторите и не потвърди признаци на повишени нива на радиация", уточни Гроси като допълни, че МААЕ ще продължи разследването на пожара след допълнителен преглед до нивото на разпределение на водните дюзи и басейна за студена вода.

Русия превзе най-голямата атомна електроцентрала в Европа малко след началото на пълномащабната си офанзива в Украйна и оттогава я контролира. Двете страни се обвиняват взаимно в нападения или саботаж на централата. Напоследък Русия многократно се оплаква от нападения на украински безпилотни летателни апарати.

От съображения за безопасност реакторите бяха спрени още през 2022 г., но все още трябва да бъдат охлаждани.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня
Симеон Томов/БТА