Президентът на САЩ Доналд Тръмп заклейми украинският президент Володимир Зеленски като го нарече "диктатор", който не е бил излъчен на президентския пост чрез избори, и го призова "да се размърда, защото в противен случай няма да му остане страна", която да управлява, предаде Ройтерс. 

Тръмп каза това часове, след като Зеленски отвърна на изказването му, че Украйна е отговорна за пълномащабното нахлуване на Русия през 2022 г., като заяви, че американският президент е попаднал в руски дезинформационен балон.

"Диктатор, който не е бил излъчен на президентския пост чрез избори, Зеленски трябва да се размърда, защото в противен случай няма да му остане страна", която да управлява, написа Тръмп в социалната си мрежа "Трут Соушъл". В отговор украинският външен министър Андрий Сибига заяви, че никой не може да принуди страната му да се предаде. "Ние ще отстояваме правото си на съществуване", написа той в платформата "Екс".

Острата размяна на реплики продължава: Тръмп нарече Зеленски „диктатор“

Петгодишният мандат на Зеленски трябваше да приключи през 2024 г. В Украйна обаче е обявено военно положение заради руското нахлуване през 2022 г. и по силата на този закон е забранено да бъдат произвеждани избори в страната във военно време. Така президентските избори, които трябваше да се състоят миналата година, бяха отложени до отмяната на военното положение, отбелязва Ройтерс. Русия е завзела около 20 процента от територията на Украйна и бавно, но постепенно увеличава териториите си на изток. Москва заяви, че нейната "специална военна операция" е отговор на екзистенциална заплаха, която представлява стремежът на Киев към членство в НАТО. Украйна и Западът наричат действията на Русия империалистическо заграбване на земя.

Президентът Тръмп отправи и други критики към украинския си колега Володимир Зеленски, като заяви на конференция във Флорида, че украинският лидер е свършил ужасна работа и е можел да отиде на проведените в Саудитска Арабия преговори с Русия, ако е искал, предаде Ройтерс.

Тръмп добави, че се надява на скорошно прекратяване на огъня между Русия и Украйна. 

По думите все пак Москва "държи картите" в преговорите за прекратяване на войната, предаде Франс прес. "Мисля, че руснаците искат войната да приключи", заяви Тръмп пред медиите на борда на президентския самолет "Еър форс 1". "Но мисля, че те донякъде държат картите, защото завзеха много територии", добави президентът на САЩ.

Той потвърди пред медиите и, че очаква "скоро" посещение от френския си колега Еманюел Макрон, с когото имат разногласия относно уреждането на войната в Украйна. Според Тръмп Макрон може да пристигне във Вашингтон още в понеделник.

Зеленски, който се срещна със специалния пратеник на Тръмп за Украйна Кийт Келог в Киев по-рано, заяви, че би искал екипът на Тръмп да разполага с "повече от истината" за Украйна, ден след като президентът на САЩ каза, че Украйна "никога не е трябвало да започва" конфликта с Русия. Украинският президент заяви, че твърдението на Тръмп, че рейтингът му на одобрение е едва 4 процента, е руска дезинформация и че всеки опит той да бъде заменен ще се провали. Според последното социологическо проучване, направено в началото на февруари от Киевския международен социологически институт, над 57% от украинците заявяват, че имат доверие на държавния глава.

"Имаме доказателства, че тези данни се обсъждат между Америка и Русия. Това означава, че президентът Тръмп, за съжаление, живее в дезинформационно пространство", подчерта Зеленски през украинската телевизия.

Зеленски: Тръмп е дезинформиран от Москва

Междувременно вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс също засили критиките на американската администрация към Украйна и предупреди украинския президент Володимир Зеленски да не прави негативни изказвания за президента Доналд Тръмп, предаде Укринформ, позовавайки се коментар на Ванс, направен в публикувано днес интервю за британския вестник "Дейли мейл". 

"Идеята, че Зеленски ще промени мнението на президента, като злослови срещу него в обществените медии ... всеки, който познава президента, ще ви каже, че това е много лош начин да се работи с тази администрация", подчерта Ванс.

Ванс заяви, че Зеленски е получавал "лоши съвети" как да се справи с новата администрация и през последните три години му е било казвано, че не може да направи нищо лошо. "Ние очевидно обичаме украинския народ. Възхищаваме се на храбростта на войниците, но очевидно смятаме, че тази война трябва бързо да приключи", добави той.

Ванс също така отхвърли тезата, че политиката на Тръмп е повлияна от руска дезинформация. "Мисля, че Доналд Тръмп знае много за геополитиката и има много силна позиция, която има от много дълго време", уточни той.

По-малко от месец след началото на президентството си Тръмп преобърна политиката на Вашингтон по отношение на Украйна и Русия, като сложи край на стремежа на САЩ да изолира Русия заради нахлуването ѝ в Украйна с телефонен разговор с руския президент Владимир Путин, както и чрез разговори между високопоставени американски и руски официални представители, отбелязва Ройтерс.

Тръмп заяви, че може да се срещне Путин още този месец. От своя страна, Кремъл съобщи, че подготовката на такава среща ще отнеме повече време, но Руския фонд за преки инвестиции (РПФИ) подчерта, че очаква редица американски компании да възстановят дейността си на територията на Русия още през второто тримесечие на годината.

Путин заяви, че на Украйна няма да бъде забранено да води мирни преговори, но успехът ще зависи от повишаването на доверието между Москва и Вашингтон. Стопанинът на Кремъл, който каза това ден след като между Русия и САЩ се състояха първи разговори за това как да се сложи край на продължаващия близо три години конфликт, допълни, че ще е необходимо време, за да се организира среща на върха с Тръмп, която и двамата мъже са заявили, че искат.

"Но ние сме в такава ситуация, че не е достатъчно да се срещнем, за да пием чай, кафе, да седнем и да говорим за бъдещето", каза Путин в изказване, излъчено по телевизията. "Трябва да гарантираме, че нашите екипи подготвят въпросите, които са изключително важни както за САЩ, така и за Русия, включително - но не само - по украинското направление, за да постигнем решения, приемливи и за двете страни", каза той. 

Правителствата на Украйна и Европа не бяха поканени на разговорите в Саудитска Арабия, което засили опасенията им, че Москва и Вашингтон може да сключат сделка, която да пренебрегне техните жизненоважни интереси в областта на сигурността. 

Путин каза, че никой не е изключвал Украйна от разговорите и че поради това няма нужда от "истерична" реакция на руско-американските преговори. От своя страна, Тръмп заяви, че Европа трябва да се активизира, за да гарантира каквото и да е било споразумение за прекратяване на огъня. Зеленски предложи да се предостави на американските компании правото да добиват редкоземни минерали в Украйна в замяна на американски гаранции за сигурност, но заяви, че Тръмп не предлага това.

На пресконференция Зеленски посочи, че САЩ предоставили на Украйна 67 милиарда долара под формата на оръжия и 31,5 милиарда долара под формата на бюджетна подкрепа и че американските искания за 500 милиарда долара под формата на полезни изкопаеми представляват "несериозен разговор" и че той не може да продаде страната си.

Специалния пратеник на Тръмп за Украйна Кийт Келог уточни при пристигането си в Киев, че очаква съществени преговори, тъй като войната наближава третата година от началото си. "Разбираме необходимостта от гаранции за сигурност", каза Келог пред журналисти, като подчерта, че част от мисията му ще бъде "да седне и да слуша".

Обратът в политиката на Тръмп влезе в противоречие със съюзниците на Вашингтон от 27-членния Европейски съюз, чиито специални пратеници вчера постигнаха предварително споразумение за налагането на 16-и пакет от санкции срещу Русия, насочени срещу т. нар. руски сенчест флот.  

Европейската служба за външна дейност предложи да се увеличи военната помощ на блока за Украйна, с цел да се покаже, че Киев продължава да бъде подкрепян, въпреки че не се очаква бързо решение. В предложението се посочва, че основните цели са да се доставят най-малко 1,5 милиона снаряди за едрокалибрена артилерия, както и системи за противовъздушна отбрана, ракети с прецизно насочване и безпилотни летателни апарати.

Официалните представители на ЕС останаха шокирани от действията на администрацията на Тръмп по отношение на Украйна през последните дни. Основните им опасания, са че вече не могат да бъдат сигурни в защитата от страна на САЩ и че американския президент ще сключи мирно споразумение с Путин, което ще подкопае позициите на Киев и европейската сигурност в по-широк план. Шведският министър-председател Улф Кристершон заяви по-рано, че макар в ЕС да няма пълно съгласие за това как да се действа, "трябва да запазим хладнокръвие и да продължим да подкрепяме Украйна". 

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня

БТА