Първата фаза на преговорите между Русия и Съединените щати, които започнаха малко преди 10:00 ч. българско време днес в двореца "Дирия" в Рияд, приключи, предаде ТАСС.
САЩ и Русия се споразумяха да започнат със стъпки по пътя към постигане на край на войната на Русия в Украйна, от чието начало след по-малко от седмица ще се навършат три години, обяви американският Държавен департамент, цитиран от Ройтерс.
Двете държави се договориха да работят заедно и по отношение на "дразнителите" на американско-руските отношения, добави Държавният департамент на САЩ.
Междувременно говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че руският президент Владимир Путин е готов да разговаря със Зеленски, „ако е необходимо“. Песков добави, че Украйна „има право“ да се присъедини към ЕС, но не и към НАТО.
Русия: Путин е готов да говори със Зеленски, Украйна има право да се присъедини към ЕС
Делегациите на САЩ и на Русия обсъдиха по време на срещата в Рияд конкретен план за справяне с "дразнителите на (...) двустранните взаимоотношения", насочен към нормализирането на дипломатическите връзки, заяви говорителката на Държавния департамент на САЩ Тами Брус.
Вашингтон и Москва назначиха екипи от високопоставени представители. Те ще работят заедно по прекратяване на край на конфликта в Украйна "възможно най-бързо", като целта е постигане на мир, който е "траен, устойчив и приемлив и за двете страни", отбеляза Брус.
"Обещание, че Киев няма да бъде приет в НАТО, не е достатъчно. Алиансът трябва да се откаже от обещанието, което направи през 2008 г. в Букурещ", заяви към края на срещата говорителката на руското външно министерство Мария Захарова (бел. ред. - по време на среща на върха в румънската столица през април 2008 г. представители на НАТО обявиха, че Украйна и Грузия ще станат част от организацията).
Тя добави, че Украйна трябва да спазва Декларацията си за държавен суверенитет от 1990 г., като отбеляза, че това би било "най-добрата гаранция за сигурността на страната" (бел. ред. - документът гарантира, че Украйна няма да участва във военни блокове и няма да притежава ядрено оръжие).
![](http://m.netinfo.bg/dariknews/images/loader.png)
След края на срещата Юрий Ушаков, съветник на Путин и част от руската делегация в Рияд, определи преговорите като успешни и сподели, че са били обсъдени подробностите около срещата между Тръмп и Путин. Той добави, че не е била избрана точна дата.
Говорителката на Държавния департамент на САЩ Тами Брус каза, че делегатите са се договорили за създаването на специални екипи от експерти, чиято чел ще е да "работят за постигането на мир в Украйна възможно най-бързо и по начин, който е траен, устойчив и приемлив за всички страни".
В интервю за Асошиейтед прес Държавният секретар на САЩ Марко Рубио потвърди, че двете страни са се договорили да възобновят работата на посолствата си във Вашингтон и Москва.
При закрити врата двете страни обсъдиха начини за прекратяване на конфликта в Украйна и за възстановяване на американско-руските отношения. Саудитският външен министър Фейсал бин Фархан и съветникът по националната сигурност Мусаед ал Албан също присъстваха на разговорите.
Напредък в преговорите по икономическите въпроси е възможен в близките два-три месеца. Това каза днес пред журналисти шефът на Руския фонд за преки инвестиции (РПФИ) Кирил Дмитриев, който е част от руската делегация в саудитската столица.
"Наистина виждаме, че президентът Тръмп и екипът му са екип от хора, които умеят да решават проблеми, хора, които вече се заеха с бързото решаване на редица големи предизвикателства много ефикасно и много, много успешно“, добави Дмитириев.
Зеленски: САЩ угаждат на Путин
Украйна, която не участва в разговорите, заяви, че мирно споразумение не може да бъде сключено от нейно име, без нейно съгласие. По-рано тази седмица украинският президент Володимир Зеленски каза, че Щатите се опитват да „угодят“ на Москва след рязката промяна на политиката към войната в Украйна при президента Доналд Тръмп.
„Сега САЩ казват неща, които са много благоприятни за Путин... защото искат да му угодят“, отбеляза Зеленски.
![](http://m.netinfo.bg/dariknews/images/loader.png)
От своя страна, Русия заяви, че министърът на външните работи Сергей Лавров ще се срещне с висши американски представители, сред които държавният секретар Марко Рубио, за разговори, които ще бъдат съсредоточени върху прекратяването на войната в Украйна и възстановяването на руско-американските връзки.
Лавров: Европейските лидери нямат място на масата за мирни преговори
В навечерието на визитата си в Саудитска Арабия Лавров каза, че не вижда никакъв смисъл от европейско участие в преговорите за мир в Украйна, като обвини европейските политици, че искат "да продължат войната".
"Не знам какво ще правят (европейските страни) на масата за преговори. Ако искат да седнат на нея с целта да продължат войната, защо трябва да бъдат канени", отбеляза руският министър на външните работи на фона на срещата на върха в Париж, чиято цел беше европейските лидери да постигнат споразумение за координиран отговор на промяната в политиката по отношение на войната в Украйна на новия президент на САЩ.
От американска страна там беше и съветникът на Доналд Тръмп по националната сигурност Майк Уолц и пратеникът на Белия дом за Близкия изток Стив Уиткоф.
По думите на Ушаков делегацията на САЩ е съставена от „сериозни хора“, но Русия „също е дошла със сериозен подход“. Според него е важно да се започне „реално нормализиране на отношенията“ между Русия и САЩ.
Дмитрий Песков заяви, че разговорите в Саудитска Арабия ще бъдат насочени преди всичко към „възстановяване на целия спектър на руско-американските отношения, както и към подготовката на евентуални преговори по украинското уреждане и организиране на среща на двамата президенти“.
Ключова среща в Париж: Какви послания се изпратиха по линията САЩ-Русия-Украйна-Европа
Пекин също приветства усилията за мир в Украйна.
„В същото време се надяваме, че всички засегнати страни и всички заинтересовани страни ще могат да участват в мирните преговори своевременно“, заяви говорителят на китайското външно министерство Гуо Дзякун на редовна пресконференция.
Разговорите в Рияд се състояха по-малко от месец след встъпването на Доналд Тръмп в длъжност като президент на САЩ за втори мандат и шест дни след телефонния му разговор с руския президент Владимир Путин, отбеляза Ройтерс. Домакинът Саудитска Арабия поддържа приятелски отношения и с двете страни, допълни световната агенция.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня.