Семействата на либийските жертви в СПИН аферата с българските медицински сестри, осъдени на смърт в Либия, “са приели по принцип обезщетение от 1 милион долара на семейство” или общо 400 милиона. Това предаде АФП, позовавайки се на източник, свързан със случая.
Смъртните присъди на българките и на палестинския лекар в сряда бяха потвърдени, отбелязва агенцията. Триполи обаче обяви, че е постигнат финансов компромис със семействата на жертвите, който позволява да не се прилагат присъдите, но не разкри точното му съдържание. Това споразумение отваря пътя за възможността смъртните присъди да се променят в доживотен затвор в България, заяви днес един от адвокатите на сестрите французинът Еманюел Алтит.
Семействата са приели по принцип обезщетение от един милион. Това обаче не означава, че те ще получат парите, цитира АФП, източник, запознат с делото. Някои страни от ЕС като Хърватия или Чешката република биха могли да опростят дълга на Либия към тях, за да покажат добра воля и да помогнат в решаване на казуса, изтъкнал източникът. Всички са заинтересовани в поддържането на неяснота, защото този компромис се вписва в рамките на по-широко споразумение между Либия и западните страни, добавил източникът.
Дадената неотдавна възможност в Шотландия бившият либийски таен агент отново да обжалва присъдата си за атентата над Локърби е част от по-глобално споразумение, което включва случая със сестрите, обяснил още източникът. Либийски високопоставен представител заяви, че Триполи ще прояви по-голяма гъвкавост към случая със сестрите след съобщението на 28 юни, че на Абдел Басет ал Мехрахи се разрешава ново обжалване.