Холандия оскуба „петлите”, класира се първи в групата
Холандия оскуба „петлите”, класира се първи в групата / netinfo
След световния шампион Италия, холандския национален отбор попиля и вицешампиона от Мондиал 2006 Франция. „Лалетата” победиха с 3:1 във втория си мач от група С и се класираха за четвъртфиналите на Евро 2008, при това със сигурност ще са първи в подреждането, тъй като няма друг отбор с победа в групата. Селекцията на Марко Ван Бастен отново игра на най-високо ниво, като на моменти дори не си правеше твърде много усилия и като че ли пестеше сили. Френският отбор показа доста повече от първия си мач срещу Румъния, но не съумя да подреди играта си и атакуваше на посоки, като дори не се възползва от малкото си положения. Наставникът Раймон Доменек също прояви ината си и пусна на терена доста странна формация, като закъсня и със смените. Холандия превъзхождаше съперника си в по-голямата част от мача и когато преотстъпваше владението за топката за по-продължителен период, го правеше напълно съзнателно и организираше мълниеносни контраатаки. Още в девета минута „лалетата” нанесоха решителен удар, когато Дирк Каут засече с глава центриране на Ван дер Ваарт от корнер право в мрежата, оставен непокрит на метър пред Купе. След попадението съставът на Холандия заигра съвсем освободено и спокойно и остави припрените действия за съперника си. Единствено Франк Рибери показа признаци за класата си от тима на Франция, като в края на полувремето направи един силен рейд и доста затрудни Ван дер Сар с изстрела си, а преди това подаде няколко добри паса. Тиери Анри, Малуда и Гову обаче не демонстрираха качества и оставиха Рибери сам да се мъчи срещу стената от „оранжеви” защитници. След почивката французите опитаха да натиснат и да стигнат до изравняване. В 49-та минута те предявиха и претенции за дузпа, след като топката срещна ръката на холандски играч след удар на Гову, но Херберт Фандел запази мълчание. Анри пропусна и невероятно положение четири минути по-късно, когато бе изведен перфектно от Малуда, но не успя да прехвърли Ван дер Сар. Марко ван Бастен от своя страна може да е много доволен от смените, които направи, тъй като само четири минути, след като се появи на терена, Робин Ван Перси засече центриране на Робен отляво и с лекота преодоля Купе за 2:0. Едно попадение върна Тиери Анри в 71-та минута, когато бе изведен от Саньол и нямаше проблем с голмайсторските си умения за върне надеждите на Франция. Те обаче бяха попарени още в следващата атака на холандците, завършила с феноменален гол на Ариен Робен от съвсем малък ъгъл. Уесли Снайдер увенча страхотния си мач с гол, който падна в 92-та минута, с невероятен далечен шут от дъгата пред наказателното поле. Холандия буквално унижи неузнаваемата Франция в този двубой и доказа, че наистина е най-добрия отбор в група С, предварително наричана „групата на смъртта”. Световният шампион Италия и вицешампионът Франция останаха само с по една-единствена точка, Холандия с шест продължава напред, а Румъния с две има всички шансове да се класира на четвъртфинал. „Лалетата” са сигурни за първото място в групата и вече може да си избира съперника от следващата група D. В последните два мача от група С, на 17 юни, се срещат Холандия – Румъния и Франция – Италия.