Германия, Франция, Австрия и няколко скандинавски държави обявиха, че ще замразят всички висящи молби за убежище на сирийци, ден след свалянето от власт на президента Башар Асад.
Докато Берлин и други правителства заявиха, че наблюдават бързото развитие на събитията в опустошената от войната страна, Виена сигнализира, че скоро ще депортира бежанци обратно в Сирия, предаде АФП.
Крайнодесни политици на други места направиха сходни искания, включително Германия, дом на най-голямата сирийска общност. В момента имиграцията е гореща тема в целия континент.
Алис Вайдел от антиимиграционната партия „Алтернатива за Германия“ реагира с пренебрежително отношение към масовите митинги на 8 декември, на които ликуващи сирийци празнуваха падането на Асад.
„Всеки в Германия, които празнува „свободна Сирия“ очевидно вече няма причина да бяга. Те трябва да се завърнат в Сирия незабавно“, написа тя в X.
Световните лидери и сирийците в чужбина гледаха с недоверие през уикенда, когато водените от ислямисти бунтовници навлязоха в Дамаск, слагайки край на бруталното управление на Асад. Същевременно това предизвика нова несигурност.
Германски говорител на външното министерство изтъкна, че „факта, че режимът на Асад е прекратен, за съжаление, не е гаранция за мирно развитие“ в бъдеще.
Германия прие почти един милион сирийци, като по-голямата част от тях пристигнаха в периода 2015-2016 г. при бившия канцлер Ангела Меркел.
Вътрешният министър Нанси Фаезер заяви, че много сирийски бежанци „сега най-накрая имат надежда да се върнат в сирийската си родина и да възстановят държавата си“. Тя обаче предупреди, че „ситуацията в Сирия в момента е много неясна“.
Федералната служба за миграцията и бежанците е наложила замразяване на решенията по текущи процедури за предоставяне на убежище „до изясняване на ситуацията“.
Тя добави, че „все още не могат да се предвидят конкретни възможности за връщане и би било непрофесионално да се спекулира в такава нестабилна ситуация“.
Групата за защита на правата „Амнести Интернешънъл“ осъди замразяването на решенията за предоставяне на убежище. Тя подчерта, че засега „положението с правата на човека в страната е напълно неясно“.
Френското министерство на вътрешните работи обяви, че също ще спре разглеждането на молбите за убежище на сирийците.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня