Андрей Райчев: Първата партия на изборите с три варианта за управление
Андрей Райчев: Първата партия на изборите с три варианта за управление / снимка: Sofia Photo Agency, архив
Андрей Райчев: Първата партия на изборите с три варианта за управление
74699
Андрей Райчев: Първата партия на изборите с три варианта за управление
  • Андрей Райчев: Първата партия на изборите с три варианта за управление

Три са вариантите за управление пред партията с първи резултат на предстоящите парламентарни избори, коментира в интервю за Дарик социологът Андрей Райчев. Според него въпросът дали ни чака пълен управленски мандат и дали страната ще излезе от цикъла на чести избори няма да зависи само от общото недоволство на българите от властта като цяло. Два фактора според Андрей Райчев са важни - извършването на нужните болезнени реформи и личният календар на Бойко Борисов, ако той гледа към следващите президентски избори.

За силно пълно мнозинство на първата партия са нужни един милион и 600 хиляди гласа, което според Андрей Райчев е трудно постижимо. Той посочи, че от пет години насам ГЕРБ получава на избори между един милион и милион и 300-400 хиляди гласа. БСП пък от времето на Жан Виденов досега не са имали над един милион бюлетини на парламентарен вот. Според социолога има малка вероятност, ако всички малки партии се подредят под бариерата за влизане в НС, първата партия да се окаже с абсолютно мнозинство.

„Трябва да видим точно на колко ще замре везната, но принципно нищо няма да се промени, тъй като нагласите са трайни. Принципно политическият резултат няма да се отличава от това, което беше преди 1-2 години - ГЕРБ е най-голямата партия и с един съюзник може да управлява. На ГЕРБ им предстои нещо много важно - да се научат да живеят със съюзник. Имат три принципни възможности да избират. С Реформаторите има плюсове - че са най-близки по идеи. Минусът е, че Реформаторите са изключително неприятен съюзник, защото са 5 партии, при това разделени на две части. ДПС в сянка е втори вариант. Това ще изглежда като някакво национално обединение, спасение, някакво правителство, побрало много цветове и декларация на ДПС, че ще подкрепя по принцип такова правителство. Това е най-лесният за управляване от страна на Борисов вариант, от гледна точка на технологията на управление, но 4 години той ще трябва да слуша ДПС. Псува ги, псува ги и накрая пак и пак - Пеевски. Третият вариант е германският - голяма коалиция след преговори. Първо, това ще е голямо мнозинство и второ, БСП е сериозен съюзник, който няма да прави номера от типа назначи ми този зам.-министър, махни ми този", допълни социологът.

По думите му пет години в България не е била направена нито една реформа:

„Борисов раздаваше, когато го заболи някой нещо, бонбонче, а Орешарски удвои броя на бонбоните - започна да раздава по два. Така не може безкрайно. Който вземе властта, колкото и да обича рейтинга си, трябва да прави реформи, а те са болезнени. Вторият фактор са президентските избори, но това е представата ми за календара на Борисов. Логиката на развитието му като политическа фигура и от това накъде върви, мисля, че за него се концентрира всичко около ноември 2016 г. Така че конструкцията, която той ще създаде, ще бъде посветена на това към този момент как ще изглежда Борисов. Неговият личен календар тук играе голяма роля".