/ БГНЕС, архив
Музей на Делю Войвода и на хайдушкото движение бе открит с тържествена церемония в Златоград. Според проф. Николай Овчаров музеят е уникален, в страната няма подобна експозиция.
 
Откриването на музейната експозиция е първото събитие от честването на 240 години от рождението на Делю Войвода. Община Златоград и Етнографският ареален комплекс обявиха 2017 за годината на Делю, отбелязвайки годишнината на легендарната личност.
 
Проф. Овчаров посочи като едни от най-ценните експонати в експозицията изложените стари оръжия от времето на Делю Войвода. Археологът разказа, че е впечатлен от показаната пушка бойлия. Това са снайперите на 19-и век, пушки с много дълга цев, които могат да поразяват на около 300 м разстояние, допълни проф. Овчаров.
 
Сред откроените от него ценни оръжия в сбирката е и италианска пушка, използвана по време на въстанието на Гарибалди, в което е взел участие и българинът Капитан Петко Войвода. В приклада на пушката е вградена италианска лира, по този начин собственикът на оръжието оставил спомен от тези велики за Италия години.
 
Видни имена от борбата на българите за свобода и независимост като войводите Ангел, Вълчан, Индже и Капитан Петко са включени в експозицията, проследяваща хайдушкото движение през 15-19 в. В повечето музеи в страната има нещо за хайдутина, който е бил в даден регион, но в новия музей в Златоград е събрано всичко от Момчил Войвода до Капитан Петко, според мнението на проф. Николай Овчаров.
 

БГНЕС, архив


Акцент в музейната експозиция е Делю Войвода - легендарният хайдутин, възпят в песента на Валя Балканска, която лети в космоса. Самата песен и нейната изпълнителка също са илюстрирани в една от музейните зали.
 
До старите пушки, в музейната сбирка е показан калъп за куршуми, по който личат следи от сребро. Експонатът препраща към легендарната смърт на Делю Войвода. Считало се, че непобедимият юнак не го лови куршум, затова турците отлели за него сребърен.
 
Годишнината от рождението на Делю Войвода, която отбелязваме през тази година е значима не само за Златоград, а за националната ни памет, заяви кметът на общината Мирослав Янчев. Той допълни, че тържествата по повод честванията ще продължат с поредица от празнични събития.
 
На 7 май предстои гайдарско надсвирване, на което ще бъде присъдена награда за най-добро изпълнение на "Излел е Делю Хайдутин". Кулминацията на тържествата е през септември, когато са традиционните за Златоград Делюви празници.
БТА