Снимката е илюстративна
Снимката е илюстративна / ThinkStock/Getty Images
Българският автор Ина Вълчанова получи годишната награда на ЕС за литература, заедно с още 11 творци, на церемония снощи в Брюксел.

Вълчанова бе отличена за произведението си "Остров Крах". Тя е първата българка, на която отличието бе присъдено и третият български автор, носител на наградата.

"Винаги малко съм се дразнела, когато ми говорят за женско и за мъжко писане, а от друга страна в последните години малко съм размислила и сега си казвам, че какво пък му е лошото да кажеш, че има женско писане. То може би е различно от мъжкото, но това не значи, че стои по-ниско. Може би се радвам, че вече има жена, носител на тази награда, и се радвам, че съм аз", каза Вълчанова пред БТА.
 
"Първо не можах да повярвам, после много се зарадвах и накрая малко се стреснах. Бях абсолютно неподготвена. Притесних се малко, дадох доста интервюта, което не ми се е случвало - обикновено аз взимам интервюта. Съседи започнаха да ме поздравяват и да ме познават. Не бях подготвена, появи се хейт във Фейсбук, което е естествено. Никак не обичам да ме мразят, не съм свикнала (шегувам се). Ако имам реален страх, той е това да не ме скове и да не чувствам свободата да пиша, както искам. В писането най-прекрасното нещо е да правиш, каквото си искаш, когато пишеш. Ако не пиша така - не ми се пише", заяви Вълчанова, която е преводач и журналист от Българското национално радио.

Попитана за оценка на масовото слово у нас днес, тя коментира, че има добри журналисти, както и че понякога чете хубави текстове. "Истината е, че почти не чета вестници, почти не гледам телевизия, но тези неща стигат до мен чрез Фейсбук. Защо не чета вестници - не мога да си харесам, можете ли да ми препоръчате някой? Телевизията ми се вижда колосална загуба на време, много повече предпочитам да си чета или дори нищо да не правя, да гледам през прозореца или да се разхождам. А новините винаги те намират. Съвременният свят е такъв, че ако ще в гардероба да се заключиш, новините ще стигнат до теб. Фейсбук е нещо много полезно, но стана така, че човек да каже нещо, и награкват 25 души, и не може да се спори, аз се страхувам да споря във Фейсбук", посочи Вълчанова.
 
Получената от нея награда, освен материален израз, й дава право на безплатен превод на произведението й на някой от европейските езици. Тя съобщи, че вече има интерес към нея от издателства от Балканите.

Вълчанова получи наградата си от заместник-председателя на Европейския парламент Димитриос Пападимулис. На церемонията присъства и еврокомисарят по образованието и културата Тибор Наврачич.
БТА