Заместник-министърът на образованието Николай Денков откри събитието, организирано от Джуниър Ачийвмънт България, тази година - с фокус върху технологиите в професиите
Как технологиите променят професионалния делник и какво чертае бъдещето? Как да идентифицират и развиват таланта си и как да преодоляват страха от провала? Кои са професиите, които ще бъдат най-актуални в следващите години и кои са компании са най-добрите работодатели в България? Това бяха част от акцентите на провелия се вчера в София тех парк младежки кариерен форум „Професиите на бъдещето". Сред учениците и студентите, които посетиха събитието имаше групи от София, Пловдив, Велико Търново, Разлог, Хасково и Враца.
Професията на бъдещето, за която и в момента във всички бизнес сфери има необходимост от специалисти, е в областта на анализа на данни, този извод се оформи като основна обратна връзка от представянията на всички лектори.
Заместник-министъра на образованието и науката, проф. Николай Денков откри събитието и отправи послание, че обединените усилия на институциите, неправителствения сектор, бизнеса и личната мотивация на младите хора са ключа към успешната образователна реформа и професионалната реализация на следващото поколение.
Д-р Анна-Мари Виламовска, секретар на Президента на републиката по иновации и здравна политика и ръководител на президентските награди „Джон Атанасов", поздрави младежите и изказа надеждата, че в залата стоят поне няколко бъдещи носители на наградата за талантливи млади ИТ учени.
Търговският директор на Майкрософт, Иво Русев говори на младежите за кариера от бъдещето днес, по правилата на упорството, смелостта и амбицията.
Александър Самарджиев от Експириън България представи професията анализатор и спецификите на банковия анализ за създаване на кредитна история.
Тихомир Матеев от VMware вдъхна смелост на младите хора в залата с историята на компанията, създадена от няколко докторанти и техния професор, която се превръща в бизнес, продаден за 625 млн. долара, стартирал като продукт за дисертация.
Инж. Стефан Златев от Бош България представи новаторската визия на компанията, базирана изцяло на технологичната революция, на на която всички ние сме съвременници.
В специална дискусия, посветена на бъдещето на маркетинга и какви професии оформя дигитализацията в тази сфера се включиха изявени имена - Ираван Хира, HPE, Шакир Ахмедов, Samsung, Христо Христов, Нетинфо, а модератор на този панел беше Христо Ласков от Publicis modem cybermark.
Специален ЧР панел беше посветен на темата за талантите. Диана Куршумова от Manpower, Жени Георгиева от Talent-Link и Радостина Добрева от Concentrix дадоха съвети на младежите как да развият своите силни страни и да ги превърнат в талант, желан от бизнеса. Ваня Нотева, консултант към Еврогайдънс представи на младежите възможностите за кариерно развитие, които ЦРЧР дава, чрез мрежата Еврогайдънс, програма Еразъм+ и други инструменти.
В панел, посветен на кампанията „Активизирай се" участие взеха мениджъри от Шнайдер електрик и Тодор Саракчиев, представен в една от успешните истории, в рамките на инициативата на JA България. Един от акцентите на дискусията беше кои са мотиваторите един млад човек да бъде проактивен тук и сега, за да начертае пътя на собствения си успех.
„В панела „Активизирай се" дискутирахме, че моментите на провал са тези, при които, след добър анализ, човек учи най-много. Гледайки на провала като нещо естествено и възможност да се развиеш, помага страхът да бъде преодолян по пътя към мечтите на всеки!", каза Тодор Саракчиев, предприемач и докторант в СУ „Св. Климент Охридски", за участието си като панелист във форума и допълни: „Форумът „Професии на бъдещето", организиран от JA България, предостави възможност на учениците и студентите да се осъзнаят колко много, разнообразни и интересни възможности имат за развитие. Участниците разбраха, че постигането на мечтите изисква неуморна работа, експериментиране и да открият таланта си. Винаги е удоволствие да се говори пред такава млада и интелигентна аудитория."
По време на форума, при пълна зала и изключително висок интерес, за бъдещето на професиите говориха още представители на Google, Vivacom и Talent Hunter. Фокус на всички презентации и дискусии бяха иновациите, технологиите и дигитализацията на живота и професиите и какво кариерно бъдеще чертаят те за младите хора у нас в идните години. В събитието се включиха и учители, придружаващи свои ученици, които също бяха много активни по време на сесиите „въпроси и отговори" след всеки от панелите.
„Страхотните лектори споделиха своите истории и опита, които са натрупали в реалната бизнес среда. Показаха ни, че не трябва да се страхуваме от преследването на мечтите си, дори да се провалим - нека се замислим какво сме научили от провала и да не допускаме същите грешки в бъдещите си начинания! Сега, след този изключително интересен форум искам да благодаря на вас, организаторите и да споедля, че осъзнавам, че пътят към успеха няма да е равен и безавариен, но без уроците, които ни дават препятствията и провалите, не бихме могли да израстем кариерно в професията си, а и духовно в живота.", сподели впечатления минути след събитието Северина Темелкова, първи курс в УНСС, София.
„Щастливи сме от изключителния интерес към събитието и той показва, че има нужда да продължим да изграждаме мост между младите хора, образованието и реалната бизнес среда. Това, заедно с възпитаването на предприемачески дух и изграждането на финансова и дигитална грамотност е мисия на нашата организация, която ще разгърнем с още събития и инициативи през есента, когато ще проведем 15-то издание на „Мениджър за един ден", каза Милена Стойчева, изпълнителен директор на JA България.
Форумът „Професиите на бъдещето" се проведе с генералното партньорство на Microsoft. Основни партньори на събитието бяха Experian, VMware и BOSCH. Медийни партньори на инициативата бяха Кариери, Нетинфо и Rabota.bg