Топ 13 на реформите на Туркменбаши
Топ 13 на реформите на Туркменбаши / netinfo

Президентът на Туркменистан Сапармурат Ниязов почина на 66 години от внезапно спиране на сърдечната дейност, предаде Ройтерс, позовавайки се на туркменски правителствен източник и на съобщение, излъчено по туркменската държавна телевизия. Според други информации е възможно причината за смъртта на Ниязов да е и заболяването диабет, от което е страдал туркменският президент.

В знак на траур в столицата на Туркменистан свалиха новогодишната украса от коледните дръвчета по улиците, предаде Ройтерс.

Погребението на Сапармурат Ниязов ще бъде на 24 декември, неделя, съобщи още туркменската телевизия.

Ниязов, който е наричан от народа си Туркменбаши (в превод "вожд на всички туркмени"), застана начело на Туркменистан през 1985 г., когато републиката все още беше част от СССР. Той управлява страната в продължение на 21 години и от 1999 г. беше обявен за пожизнен президент.

Ниязов създаде култ около личността си и цялата страна беше осеяна от хиляди негови портрети и статуи, а на негово име бяха кръстени пристанище, ферми, военни поделения и дори един метеорит, припомня Ройтерс.

Топ 13 на най-ексцентричните реформи на Сапармурат Ниязов /Туркменбаши/

1. "Рухнама"

Философско-историческото изследване на Сапармурат Ниязов за духовността на туркменския народ "Рухнама" (Духовност) е издадено през 2001 година. "Рухнама" се изучава като отделен предмет в училищата и висшите учебни заведения в страната. Тя е издадена на 30 езици по света в това число на руски, китайски, английски, турски, японски, персийски и даже на езика на зулусите. Има я и издадена на брайловата азбука за слепи. През 2004г. президентът на Туркменистан издаде втори том на "Рухнама" със завети за бъдещите поколения. По решение на парламента 2005 година е обявена в Туркменистан за година на "Рухнама".

2. Нов календар

По нареждане на Ниязов дните на седмицата са преименувани на "главен ден", "млад ден", "подходящ ден" и т.п. В чест на "Рухнама" събота е наречена "рухгюн" (духовен ден). Месеците също имат други имена.

Януари по решение на Ниязов, в Туркменистан се нарича "туркменбаши", февруари - "месец на знамето", март - "навруз" (в чест на мюсюлманския празник, април - "гурбансолтан-едже" (името на майката на президента), май - "махтумкули" (любимия поет на президента), юни - "огуз" ( в чест на митологичния прародител на народа), юли - "гаркут-аты" (герой на туркменския епос), август - "альп арслан" (туркменски пълководец), септември - "рухнама" (по името на книгата на Туркменбаши), октомври - "месец на независимостта", ноември - "солжар" (исторически туркменски деец), декември - "месец на неутралитета".

3. "Възраст на вдъхновението"

Ниязов разпоредил да се раздели човешкия живот на 12-годишни цикли. Старостта започва на 85г., възрастта на мъдростта на 73, а възрастта на вдъхновението е от 61-73 /в такава възраст и бил Ниязов при въвеждане на този акт/

4. Празник на мускусната диня

Учредил празник в чест на мускусната диня /роднина на обикновената диня/ и наредил всеки да участва в него.

5. Зоопарк за пингвини

Изразил намерение да построи в пустинята Каракум, където дневните температури достигат 40 градуса, зоопарк за пингвини на стойност 18 млн. долара. Той изрично наблегнал, че в зоопарка трябва да живеят пингвини, защото по негово мнение те са застрашени от изчезване заради глобалното затопляне.

6. "Кой по-малко хвали Туркменбаши"

През 2003 г. Ниязов обявил конкурс за телевизионни журналисти под надслов "Кой най-малко хвали Туркменбаши". "От хвалебни оди аз съм готов да потъна вдън земя. Та нали всяка песен е за мен. От срам не знам къде да гледам, признал скромно Ниязов.

7. Леден дворец в пустинята

Наредил да се построи леден дворец в самия център на своята богата на пустини страна, считана за една от най-горещите на планетата. "Хайде да построим леден дворец – величествен и голям, където да могат да се съберат 1 000 души”, казал президентът. "Нашите деца могат да се учат там да се пързалят с кънки, а ние може да построим там кафенета и ресторанти", - споделил своите планове Ниязов.

8. Тичане за здраве

Задължил своите министри да взимат участие в 36-километров пробег за здраве.

9. Хляб "Гурбансолтан-едже"

В знак на своята безгранично обич към отдавна починалата си майка Гурбансолтан, Ниязов преименувал хляба, който сега се нарича "Гурбансолтан-едже".

10. Болести “извън закона”

Обявил извън закона всички инфекциозни заболявания, в това число холерата и СПИН-а, като забранил да бъдат споменавани по какъвто и да е бил повод.

11. Без балет и опера

Закрил балета, операта, цирка и Националния ансамбъл за народни танци. "Аз не разбирам балета. За какво ми е той? Не бива да се възпитават туркмените в любов към балета, като той не е в кръвта им”, отбелязал Ниязов.

12. Без чужди дипломи

Обявил за невалидни всички дипломи от чужди висши учебни заведения, получени през последните 10 години.

13. Най-голямата в света обувка

Наредил да се изработи най-голямата в света обувка като символ на гигантските крачки, с които се движи напред нацията.