/ БГНЕС
При разкопки във Филипините бяха открити 13 кости и зъби, принадлежали на непознат далечен прароднина на човека от времето, когато Хомо сапиенс е живял в Африка, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес.

Този древен човекоподобен вид е наречен Homo luzonensis - по името на остров Лусон, където се намира пещерата Каяо. Тук, в планината Сиера Мадре в северната част на острова, бяха правени разкопките през 2007, 2011 и 2015 година. Тези древни хора вероятно са били дребни на ръст, но тъй като не са открити черепни кости, а само зъби, е трудно да се определи с точност техния ръст.
Откриха нов вид първобитен човек

На мястото има и животински кости, затова се предполага, че са били месоядни и са си служели с каменни оръдия. Откритите фосилизирани кости са на три различни индивида - двама възрастни и един млад. Единият е живял преди около 67 000 години, а другите двама преди около 50 000 години. Досега не е извлечено ДНК. Някои от чертите им наподобяват тези на австралопитека - живял преди два милиона години.
Това е втората находка през XXI век на човешки прароднина на южноазиатските острови. През 2003 година на индонезийския остров Флорес (на 3000 км от о. Лусон) бе открит Homofloresiensis - наречен Хобит, заради дребния си ръст - около метър. На остров Лусон има следи от човешка дейност отпреди 700 000 години, което личи по пробити зъби на носорог.

Учени откриха предшественик на "хобита" от Флорес?

Хомо лузоненсис
е живял по едно и също време с Хомо флоресиенсис, така и с Хомо сапиенс, появил се в Африка преди около 300 000 години.

Homo luzonensis
БГНЕС

Хомо лузоненсис и Хомо флоресиенсис изчезват преди около 50 000 години. Вероятно те произлизат от Хомо еректус. И двата вида изчезват успоредно с разпространението в Азия на Хомо сапиенс.

"Години наред се считаше, че еволюцията на човека в Азия е много проста - че Хомо еректус произлиза от Африка и се заселва по източните и югоизточни брегове на Азия и че не се случва нищо до идването на Хомо сапиенс - преди 40 000 - 50 000 години - и завладяването от него на цялата Земя," отбелязва палеонтологът Флоран Детроа от Националния музей за естествена история в Париж.

"С находката на фосилите и с лабораторните изследвания узнаваме, че еволюционната история е много по-сложна - много различни видове са били съвременници на Хомо сапиенс, имало е смесване и изчезване на видове и т.н. Хомо сапиенс не е живял сам на Земята," добави Детроа.

За още любопитни новини и снимки харесайте страницата ни във Facebook тук
БТА