Според ново изследване спането и събуждането по различно време е свързано с повишен риск от инфаркт и инсулт дори при хора, които си набавят препоръчителното количество сън, съобщи „Си Ен Ен“.
Докато повечето предишни изследвания са измервали въздействието на продължителността на съня върху човешкото здраве, по-малко се знае за ефектите от промените в цикъла на съня, казват изследователите.
За да се справят с този проблем, в продължение на 7 дни учените проследяват данните за активността на 72 269 участници на възраст от 40 до 79 години, които никога не са претърпявали сериозни неблагоприятни сърдечносъдови събития.
Те изчислили индекса на редовност на съня (SRI) на всяко лице, като по-високият резултат означавал по-редовен сън.
След това екипът проследява случаите на сърдечносъдова смърт, сърдечен инфаркт, сърдечна недостатъчност и инсулт в продължение на 8 години и установява, че хората с нередовен сън са с 26% по-склонни да претърпят някое от тези заболявания, отколкото тези с редовен цикъл на съня. Нередовен сън означава вариации във времето, когато човек заспива и се събужда.
При изчисляването на 26 % са взети предвид и редица фактори, включително възраст, физическа активност, консумация на алкохол и тютюнопушене, които биха могли да повлияят на резултатите. Все пак това е наблюдение и като такова може да установи само връзка, а не причина и следствие: не можем да знаем със сигурност дали нередовният сън е причинил повишения риск.
Изследователите отбелязват също така, че хората с по-висок резултат на SRI (по-редовни спящи) са по-склонни да спазват дневната препоръка за 7 до 9 часа сън на нощ за хората на възраст 18-64 години и 7 до 8 часа за хората над 65 години, като 61% от редовно спящите спазват тази препоръка в сравнение с 48% от нередовно спящите.
Но дори и при нередовните спящи, които са спали препоръчителното количество сън, е имало по-висок риск от сериозни сърдечносъдови инциденти.
Водещият автор на изследването Жан Пиер Шапут, професор по педиатрия в Университета на Отава в Канада, заяви, че „все повече изследвания показват, че нередовността на съня може да бъде по-силен предиктор на риска от смъртност, отколкото недостатъчната продължителност на съня“.
Що се отнася до намаляването на риска от сърдечносъдови инциденти, Шапут изтъкна факта, че високото кръвно налягане е водещ рисков фактор.
„Читателите трябва да дадат приоритет на 7 до 9 часа постоянен, възстановяващ сън на нощ, тъй като лошият сън може да допринесе за високо кръвно налягане“, каза той.
„Не е необходимо часовете за лягане и събуждане да са абсолютно еднакви всеки ден, но е добре да се движат в рамките на 30-60 минути от обичайния график, за да поддържат естествения циркаден ритъм на тялото ви. Малките отклонения са нормални, но постоянните модели на сън подобряват качеството на съня, повишават настроението и когнитивните функции и намаляват риска от здравословни проблеми като сърдечни заболявания и диабет“, подчерта експертът.
Той също така предупреди да не се разчита на наваксване на съня през почивните дни.
„Възможно е да се възстанови част от съня, като се спи по-дълго през почивните дни, но това не отменя напълно негативните ефекти от хроничното недоспиване през работната седмица. Макар че допълнителният сън през уикенда може временно да подобри настроението и когнитивните функции, нередовният сън може да наруши циркадния ритъм на организма и да доведе до дългосрочни рискове за здравето като затлъстяване, диабет и сърдечни заболявания“, добави Шапут, който в момента разработва насоки за здравословен сън в сътрудничество със Световната здравна организация.
„Вярвам, че това е важна следваща стъпка, за да се гарантира, че сънят се оценява като съществен компонент на благосъстоянието, а не се отхвърля като загуба на време в нашето общество“, каза той.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня