Манастирът „Свети Георги Победоносец” в Белащица отбелязва днес своя храмов празник. Това е един от най-древните манастири в Пловдивско. Многовековната история на духовната обител датира от 1020 г.
Историята на манастира е изключителна интересна и датира от 1020 г., когато византийският пълководец Никифор Скифи го основава. Легендата разказва, че пълководецът, макар да е бил от български произход, е изиграл ключова роля при разгрома на българските войски при село Ключ през 1014 г., когато император Василий II пленява и ослепява Самуиловите войници.
За особено големи военни заслуги, византийският пълководец Никифор Скифи е провъзгласен за управител на Филипополска област. Той изгражда укрепено селище с резиденция близо до Пловдив в местност, която нарича Белащица по името на планината Беласица, където е историческата битка. За да не узнае император Василий II, че самият той има български корени, Никифор ослепява собствения си брат. Тогава майка му го проклина и се отказва от него.
Историята разказва, че в знак на покаяние, Никифор решава да изгради манастир, който кръщава на името на Свети Георги.
През вековете манастирът е бил разрушаван няколко пъти. През 1364 г. турците го опожаряват. По-късно той отново е съграден и въпреки следващи посегателства, духовната обител успява да оцелее до наши дни. В момента най-близо до оригиналния си вид е запазена църквата.
Манастирът е женски и в него живеят само три монахини и една послушница. В двора има аязмо с лечебна вода. През последните години тук идват все повече млади хора, които даряват пари за изографисване на църквата и икони. Помагат и в подготовката на храмовия празник на 6 май.
Кое е накарало тези жени да се откажат от светския живот и да се отдадат на вярата? За духовното, за изкуплението и прошката, слушайте разказа на сестра Екатерина в RadioDariknews.bg.