US ерата в Близкия изток е към края си
US ерата в Близкия изток е към края си / netinfo

Американското влияние в Близкия изток приключи и сега започва нова ера, твърди престижното издание "Форин афиърс" в последния си брой.

Американската мечта за един Близък изток, който да прилича на мирната, просперираща и демократична Европа, няма да се реализира, пише в статия със заглавие "Новият Близък изток" Ричард Хаас, бивш съветник на бившия американски държавен секретар Колин Пауъл и председател на Съвета по международни отношения - влиятелна група, обединяващ анализатори на американската външна политика.

Освобождаването на Кувейт в началото на 90-те години на миналия век, продължителното присъствие на американските сили на арабския полуостров и активното търсене на решение на израело-палестинския конфликт по времето на президентството на Бил Клинтън показаха ключовата роля на САЩ в региона.

Но според Хаас заникът на САЩ там е започнал с инвазията в Ирак през март 2003 г. Повече от 3 години след началото на конфликта Ирак изглежда на ръба на гражданската война и някои американски медии не се колебаят вече да използват този термин, макар той все още да е цензуриран от Белия дом. По данни на ООН насилието в Ирак е отнело живота на над 13 000 цивилни иракчани само за 4 месеца.

Напрежението между сунити и шиити излиза вече извън границите на Ирак. Терористите намериха нова плодородна почва и антиамериканските настроения в Близкия изток се засилиха още повече, констатира Хаас в статията си.

Задълбочаването на конфликта между израелците и палестинците и неспособността на американците да го извадят от тинята също ускори залеза на САЩ като фактор в Близкия изток, пише бившият приближен на Пауъл.

Той подчертава, че САЩ, чието влияние в региона си остава все още голямо в сравнение с това на други държави, трябва сега да се съобразяват от една страна с ЕС по палестинския въпрос, а от друга с Китай и Русия, които показаха своята съпротивителна способност във връзка с иранския ядрен въпрос.

Вашингтон трябва да се откаже да разчита на военната сила, за да наложи своите виждания и трябва да преразгледа своите дипломатически приоритети именно по палестинския въпрос, съветва Хаас.

Робърт Мали, бивш съветник по въпросите на националната сигурност на президента Клинтън, казва, че споделя мнението на Хаас. "Не бива да се допусне последствията от войната в Ирак да се разпространят в региона", смята той.

Други експерти като Робърт Статлоф от Вашингтонския институт за близкоизточни изследвания отказват да повярват, че е настъпил краят на американската ера в региона.

"Арабските държави ни молят, умоляват ни да запазим активната си роля там", твърди Статлоф.

Знаци за тази активна роля са визитата на вицепрезидента Дик Чейни в Саудитска Арабия, където той се срещна със саудитския крал Абдула, както и предвиденото за тази седмица в посещение в Ерихон, на Западния бряг, на американския държавен секретар Кондолиза Райс, която трябва да се срещне палестинския президент Махмуд Абас.

Но тезата, защитена в сп. "Форин афиърс", се подкрепя и от британския Кралски институт за международни отношения "Чатъмхауз" в Лондон. "Няма съмнения, че Иран извлече най-много ползи от войната срещу тероризма в Близкия изток", казват експерти от института и припомнят, че Вашингтон е елиминирал главните врагове на Техеран - талибаните и Саддам Хюсеин.

Радикални групировки, подкрепяни от Техеран, като Хамас и Хизбула засилиха позициите си в последните месеци.

"Близкият изток ще продължи достатъчно безпокойство и през идните няколко десетилетия, така че може да почнем да изпитваме носталгия по стария Близък изток", заключава Хаас в статията си. /БТА/