Твърденията, че София раздава БГ гражданство - злонамерени
Твърденията, че София раздава БГ гражданство - злонамерени / netinfo

Заместник-министърът на правосъдието Ана Караиванова отрече пред Дарик радио твърденията в публикация на британския вестник Сънди Телеграф, че корумпирани служители у нас масово раздавали български паспорти на десетки хиляди чужденци по бърза процедура срещу по-малко от 200 лири. В статията се изразяват опасения, че така има опасност след 1 януари 2007 година във Великобритания да пристигнат голям брой емигранти с български паспорти, сред които и такива с криминални досиета.

Ана Караиванова беше категорична, че в българските служби, които отговарят за гражданството, се взимат много строги мерки, за да не се допусне никаква корупция. На въпрос за възможни злоупотреби тя посочи, че в министерството на правосъдието непрекъснато пристигали подобни сигнали, свързани с посреднически агенции, които приемали документи за гражданство. Ние обаче не бихме могли да отговаряме за чужда сметка и няколко пъти отправям призиви кандидатите да подават документите си или лично в министерството или в съответните консулски служби, каза още заместник-министърът. Като уточни, че държавната такса е 3 лева за пълнолетни лица и 1 лев за непълнолетни.

Не очаквам тази публикация да се отрази негативно върху имиджа на България, ако изслушат и нашите аргументи, коментира заместник-министър Караиванова. Според която твърденията в статията са по-скоро злонамерени. Тя не изключи възможността зад публикацията в британския вестник да стоят и политически аргументи, тъй като авторите на материала са от Скопие и Букурещ.

Вярно е, че интересът към гражданство на лицата от български произход се повиши след 2001 година, но това е обяснимо, коментира още Ана Караиванова. Най-голям брой молби са постъпили през 2004 година, когато са били близо 30 000. През 2005 година има намаление на подадените молби с около 5 000. 23 000 са удовлетворените молби за гражданство на основание български произход през последните пет години.

Заместник-министърът на правосъдието отрече твърденията, че се дават български паспорти по бърза процедура. Молбите преминават през сложна и дълга проверка, затова в момента разглеждаме тези, които са подадени в началото на 2004 година, обясни Ана Караиванова. Тя подчерта, че за всеки кандидат за гражданство се иска свидетелство за съдимост и след дълга проверка държавата се произнася с разрешение или отказ.

От миналата година се изискват само оригинали при подаването на документите, за да се спрат опитите на някои кандидати за гражданство да представят фалшивикати. Сигнализирали сме органите на прокуратурата и следствието да се предприемат мерки срещу лицата, представили фалшиви документи, каза още заместник-министърът.