Бернд Дебъсман, специален кореспондент на агенция Ройтерс
Какво е общото между Тихуана, Багдад и Ерусалим?
И трите града имат стени, които разделят съседи, създават противоречия и представляват част от списъка с изкуствени прегради по света, пред които бледнее Желязната завеса /за която никой не тъгува/.
Има стени, огради, окопи и диги. Някои са подсилени с детектори за движение, камери с топлинни сензори, рентгенови системи, оборудване за нощно виждане, хеликоптери, безпилотни самолети и друга апаратура. Някои са в процес на изграждане, други все още се планират.
Веднъж завършени, преградите ще се простират на хиляди километри в места, отдалечени едно от друго, като Мексико и Индия, Афганистан и Испания, Мароко и Тайланд, Малайзия и Саудитска Арабия, Ирак.
Целта им е да спират гладните за работа имигранти, терористите и контрабандистите, да пречат на нашествениците и да държат разделени противниците.
Поддръжниците им цитират поговорката "Добрите огради правят добрите съседи", но според противниците им те са парадоксален резултат от глобализацията, дотолкова доколкото стоките и капиталите могат да се движат свободно, но не и хората.
По ирония на съдбата, Съединените щати - страната, която ускори падането на Берлинската стена през 1989 година, се превърна в най-големия привърженик на издигането на стени.
Най-новата стена, разделящата квартали на един и същи град, беше издигната през април в Багдад от американски войници с помощта на четириметрови сиви бетонни плочи, всяка от които тежи повече от 6 тона. Дългата няколко километра конструкция разделя район, населен със сунити, от шиитски квартал. Тя предизвика протестите и на двете общности, а шиитският духовник Муктада Садр я определи като "расистка".
Стената, която се вие като змия през Ерусалим, разделяйки източната /арабска/ част на древния град от Западния бряг, е сходна конструкция и предизвиква същите обвинения.
Съвсем различно е положението в мексиканския граничен град Тихуана, където хората са се примирили с оградата от дебела, ръждясала ламарина, която се простира от вълните на тихоокеанския бряг нагоре и надолу по хълмовете на Калифорния, разделяйки ги от американския град Сан Диего. /Официалната граница е най-оживената в целия свят - около 17 милиона автомобили и 50 милиона души я преминават всяка година/.
По-нататък във вътрешността, стената се превръща в петметрова ограда от метална мрежа, толкова фина, че решилите да се катерят по нея да не могат да си промушат пръстите, и висяща част, която да затрудни още повече катеренето. Тя се простира цели 14 км на изток.
Съединените щати планират да построят двойна ограда с дължина 1100 км по протежение на част от границата с Мексико, дълга 3000 км, съгласно закона, приет през 2006 година /Secure Fence Act/. Поддръжниците на тази идея дават за пример Тихуана и твърдят, че физическите прегради ефективно спират достъпа на нежеланите чужденци.
След атентатите в Ню Йорк и Вашингтон на 11 септември 2001 година, антиимигрантски организации в САЩ свързват нелегалната имиграция със сигурността, и политическият натиск за по-стриктен граничен контрол нарасна с главоломнa бързина.
Стената при Тихуана е сложила край на т.нар. "банзай набези", при които групи от около 50 имигранти се втурват покрай граничната охрана с надеждата, че поне някои ще успеят да преминат. Преди построяването на стената арестите наброявали половин милион годишно, след което постепенно намалели до около 130 000 миналата година.
Но противниците на ограждането на САЩ със стени изтъкват неочакваните последици: процъфтяващият бизнес с изкопаването на тунели под стената /най-дългият засега, близо половин километър дълъг, беше открит в Сан Диего миналата година/ и фалшифицирането на документи за самоличност. А тъй като много от желаещите да преминат нелегално границата започнаха да заобикалят оградата и да предприемат мъчителен преход през пустинята на Аризона, броят на смъртните случаи постоянно се повишава, достигайки средно девет души на седмица.
Латиноамериканските политици като цяло и мексиканските в частност възприемат граничната стена като публична обида и отклонение от идеите, които накараха тогавашният президент Роналд Рейгън, застанал пред Бранденбургската врата в Берлин, да предизвика съветския си колега с думите: "Отворете тази врата, разрушете тази стена!"
Две години по-късно Берлинската стена падна, а скоро след това се сринаха и останките от Желязната завеса - смъртоносната система от стени, огради и минни полета, дълга 4000 км, която преминаваше през цяла Европа, разделяйки страните под комунистическо управление от капиталистическите демокрации.
Много от хитрините, използвани по времето, когато Желязната завеса все още съществуваше - тайници в автомобили, тунели, стълби с куки, се използват и сега. Тогава успелите да преминат бяха посрещани като борци за свобода Сега ги смятат за заплаха или бреме.
Въпреки че сигурността и контролът на имиграцията са най-често споменаваните причини за построяването на гранични стени, политическите съображения играят ключова роля в някои страни. В други, укрепленията служат за превръщането на териториални претенции в конкретни факти.
Това важи за една от най-малко известните, но най-дългата гранична бариера на съвременността, издигната от Мароко през 80-те години на миналия век, за да ограничи нападенията на движението Полисарио за независимост на Западна Сахара, срещу територията, за която претендира. Тя е скрита зад комплекс от стени от пръст, камъни и пясък с обща дължина 2700 км и височина 3 м, построени през 80-те.
Стената се охранява от хиляди марокански войници и е укрепена с бункери и огради, бодлива тел и противопехотни мини - между 200 000 и половин милион, в зависимост от това кой ги брои.
Ако съдите по думите на палестинците и служителите от ООН, сивата бетонна стена, която изолира Ерусалим от Западния бряг, както и оградите и окопите по протежение на Западния бряг, се дължат повече на израелския експанзионизъм, отколкото на официално обявената /и общо взето успешно постигната/ цел - спирането на достъпа на атентатори самоубийци до Израел.
Дигите, бариерите и оградите на Западния бряг са почти два пъти по-дълги от международно признатите граници на Израел и са прокарани така че важни еврейски селища на Западния бряг да станат част от Израел.
Израелците, които са против окупацията на Западния бряг, както и чуждестранни критици, като бившият американски президент Джими Картър, говорят за "стени на апартейда".
Израелската стена е обект на постоянни арабски критики, но и арабските държави са строили или строят свои стени.
Саудитска Арабия тихомълком събира оферти за 885-километрова високотехнологична стена, снабдена със сензори, камери за нощно виждане, софтуер за разпознаване на лица и бодлива тел, за да затвори границата си с Ирак.
Според доставчици на американското министерство на отбраната, проектът ще струва няколко милиарда долара и е предизвикан от страха, че нарастващата анархия и безредиците в Ирак ще се прехвърлят и в Саудитска Арабия.
Саудитците спряха строежа по бариера по границата си с Йемен, състояща се главно от огромни тръбопроводи, запълнени с бетон, след оплакванията на йеменската страна преди три години.
Според кувейтски дипломат във Вашингтон, друг съсед на Ирак - Кувейт, вече е запечатал с електрически огради, диги и двуметров окоп границата си по протежение на дългата 217 км разделителна линия. Линията, през която иракските танкове нахлуха в Кувейт през 2001 година, е под постоянно въздушно наблюдение.
На изток от Арабския полуостров са в процес на реализиране амбициозни проекти за контролиране на движението на хора между Индия и Пакистан, Индия и Бангладеш, Пакистан и Афганистан.
Почти неизменно, правителствата, които решават да заложат на физическо разделяне от даден съсед, предвиждат, че то ще намали напрежението, но в някои случаи това си остава само пожелание.
През април, например, избухна престрелка между афганистански и пакистански войски, след като афганистанците се опитаха да разрушат части от ограда, преминаваща през племенна територия.
Пакистан започна изграждането на ограда по протежение на част от 2500 километровата граница под натиска на САЩ, за да затвори пътищата на талибанските бойци, отиващи в Афганистан, за да се включат във войната срещу американските и многонационалните сили.
В Европа, две от най-печално известните стени - останките от Берлинската стена и "Стената на мира" в Белфаст, се превърнаха в туристически атракции. Но Испания построи двойна ограда с височина от 3 до 6 м, с бодлива тел отгоре, около своите богати анклави Сеута и Мелиля в Мароко, за да спира имигрантите.
Оградите имаха същия ефект като тези по границата между САЩ и Мексико - кандидат имигрантите от бедните страни търсят други начини да достигнат богатата страна.
Засилената испанска брегова охрана и модерните системи за наблюдение принудиха африканските имигранти да предприемат много по-рисковани пътешествия до Канарските острови, владение на Испания. Стотици се удавиха.
Ако вярваме на историята, никакви гранични укрепления не могат да изолират напълно една страна. Дори "майката на всички стени" - Великата китайска стена, най-дългата построявана някога /6500 км/, не е успяла да спре варварите от север, срещу които е била построена. /БТА/

3 часа
Украйна: Спирането на огъня е основна предпоставка за преговорите за мир с Русия
Външното министерство на Украйна заяви, че спирането на огъня е основна предпоставка ...
5 часа
В събота метрото ще работи с нормално разписание
В събота, 17 май, „Метрополитен“ ЕАД ще работи с нормално разписание за неработни ...
5 часа
Затварят участъци от магистрала „Струма“
От 19 май - понеделник, ще започнат поетапни ремонтни дейности в участъци от АМ "Струма“ ...
6 часа
Доналд Тръмп: Тейлър Суифт вече не е секси
Президентът Доналд Тръмп използва свободното си време на борда на Air Force One в петък, ...
6 часа
Болницата в Кочани изнемогва, липсва персонал за рехабилитация на пострадалите в „Пулс“
Ситуацията в Многопрофилната болница в Кочани е извънредна след завръщането на по-голямата ...
7 часа
Йотова: Признавам правото на президента да защити Конституцията
Признавам правото на президента да защити Конституцията, отправеният въпрос срещу ...
7 часа
Влак удари паркиран автомобил в София
Влак удари неправилно паркиран автомобил в столичния квартал „Факултета“, съобщиха от ...
8 часа
Свърши мандатът на Сюзън Фалатко в посолството на САЩ в България
В края на своята мисия в България, временно управляващият Посолството г-жа Сюзън Фалатко ...
8 часа
Въвеждат организация на движението в неделя заради „Като две капки вода“
Въвеждат организация на движението във връзка с провеждането на концерта „Като две ...
8 часа
Две кататрофи затрудниха движението по магистрала „Хемус“
Две катастрофи на "Хемус" затрудниха движението по автомагистралата този следобед.
Единият ...
9 часа
Избраха състава и ръководството на постоянните парламентарни делегации към международни организации
Депутатите избраха състава и ръководството на постоянните парламентарни делегации ...
9 часа
Русия е доволна от преговорите с Украйна в Истанбул, готова е да продължи дискусиите
Водачът на руската делегация на мирните преговори с Украйна в Истанбул Владимир Медински ...
9 часа
Премиерът Росен Желязков проведе разговори с европейски лидери в Тирана
Министър-председателят Росен Желязков проведе поредица от срещи с лидери на европейски ...
9 часа
Тръмп стана дядо за 11-и път, дъщеря му Тифани роди момченце
Президентът на САЩ Доналд Тръмп стана дядо за 11 път в четвъртък, след като дъщеря му ...
9 часа
След преговорите в Турция: Зеленски и европейските лидери са говорили с Тръмп
Президентите на Украйна и Франция Володимир Зеленски и Еманюел Макрон, германският ...
9 часа
Катастрофи затрудняват движението през Прохода на Републиката
Заради разлято дизелово гориво по пътното платно е затруднено движението в Прохода ...
9 часа
Заловиха ало измамник, лъгал жертвите си, че е служител на МВР
50-годишен извършител на телефонни измами е заловен в района на Контролно-пропускателен ...
10 часа
Вучич заяви, че не е имало фалшификация при изготвянето на проекта на Тръмп и Къшнър за изграждане на хотел в Белград
Сръбският президент Александър Вучич опроверга възникналите съмнения, че има забавяне ...
10 часа
Тежка катастрофа в столичния квартал „Люлин“ (СНИМКИ)
Тежка катастрофа в столичния квартал „Люлин“ стана в пиковите часове в петък. На кадри ...
10 часа
Бургас посрещна първите туристи от Германия (СНИМКИ)
Летище Бургас очаква ръст в броя на пътниците от Германия през този летен сезон с около ...
10 часа
Пеевски прие още две общини в стратегията за „Ново начало за развитие на регионите“
Лидерът на ДПС и ПГ на ДПС - НОВО НАЧАЛО Делян Пеевски се срещна с кметовете на община ...
10 часа
Международни експерти ще обучават продуценти в Перник
Две водещи световни платформи за обучение и подкрепа на таланти, професионално ангажирани ...
10 часа
Двойките на Залия и Деян, Ивелина и Герман и Ники и Цецо ще се борят за победата в „Един за друг“ тази вечер
Три двойки ще излязат във финална битка в най-позитивното любовно риалити “Един за ...
10 часа
Кредит в лева, но ще го връщате в евро: Какво трябва да знаете?
Ако сте изтеглили кредит в лева, но еврото през това време бъде въведено - ще връщате ...
10 часа
НС реши: Домакинствата остават на регулирания пазар на ток за неопределено време
Домакинствата остават на регулирания пазар на ток за неопределено време, реши окончателно ...
10 часа
Оставиха в ареста сирийци, държали в плен и малтретирали 12 дни двойка в Харманлийско (СНИМКИ)
Окръжният съд в Хасково определи мярка за неотклонение "задържане под стража" спрямо ...
11 часа
Служителите на градския транспорт в София подготвят подписка за безсрочни стачни действия
Служителите на градския транспорт в София събират подписи за изготвянето на подписка ...
11 часа
МВнР с предупреждение към българите в Гърция
Националната метеорологична служба на Гърция издаде предупреждение за лоши метеорологични ...
11 часа
С тръби от миналия век: На прага на водна криза ли е България
Над 60% са загубите на вода във водоснабдителните системи за ВиК операторите, като основна ...
11 часа
Финализираха стратегическите документи за бъдещата детска болница у нас
Стратегическите документи, които са основополагащи за изграждането на Националната ...
11 часа
Намериха мъртъв шведски дипломат, заподозрян в шпионаж
Шведски дипломат, арестуван през уикенда в Стокхолм по обвинения в шпионаж и освободен ...
11 часа
Шофьор блъсна жена на пешеходна пътека в Разград
34-годишен шофьор блъсна 47-годишна жена в Разград, съобщиха от полицията.
Сигналът ...
11 часа
Камион катастрофира в тунел „Мало Бучино“ в посока София, движението се отклонява
Товарен автомобил е катастрофирал в тунел „Мало Бучино“ в посока София, съобщиха ...
12 часа
Гуцанов гарантира - няма да има пенсионна реформа, а надграждане на пенсионната система
Няма да има пенсионна реформа, а надграждане на пенсионната система. Това каза министърът ...
12 часа
16 години затвор за полицай, причинил смъртта на момче по време на протестите в Истанбул през 2013 г.
Турският касационен съд, висшият апелативен съд на Турция, е потвърдил днес присъдата ...
12 часа
Освободиха от ареста българите, обвинени в сводничество в Гърция
Трите лица, обвинени в експлоатация на 28-годишна колумбийка против волята ѝ в публичен ...
12 часа
Жестока катастрофа край Харманли: Загинал е младеж, дете е с опасност за живота
20-годишен младеж загина, а други двама са ранени при тежка катастрофа на магистрала ...
12 часа
„Възраждане“: Президентът ни послуша
От "Възраждане" приветстваха решението на държавния глава Румен Радев да сезира Конституционния ...
12 часа
ДПС-ДПС поиска председателски съвет заради разпределението на депутатите в постоянните международни делегации
"Движение, права и свободи“-ДПС поиска в декларация свикване на председателски съвет, ...
12 часа
Очаквани ветровит уикенд: Обявен е жълт код в половин България (КАРТА)
Жълт код за бурен вятър в 17 области у нас е обявен от Националният институт по метеорология ...