Президентът Владимир Путин никога не е крил миналото си като служител на КГБ, а в близо три четвърти от руския политически елит се забелязват ясни признаци, че пътят им е минал през службите за сигурност или през военните, твърди ново изследване.
"Нашите проучвания показаха, че в . . . 78 на сто от представителите на елита в Русия се забелязват ясни признаци за принадлежност в миналото към силовите структури", заяви в телефонно интервю за Ройтерс Олга Кришчановская, която изучава руския елит от 1989 г.
Путин се издигна до подполковник от КГБ по време на на студената война. През годините след избирането му за президент броят на "силовиците" - бивши служители на специалните служби или военни - се увеличи значително и тяхното влияние се разпростря извън правителството.
"Преди в СССР имаше политбюро, което не беше структура на КГБ, така че съществуваше една спирачка, една организация, която балансираше влиянието на Комитета за държавна сигурност", каза Кришчановская. "И сега има нещо като политбюро, но то е съставено изключително от "силовици", така че за ястребите в политиката няма вече пречки", продължи тя.
Министърът на отбраната Сергей Иванов, заместник-началникът на канцеларията на Путин Игор Сечин, директорът на Федералната служба за сигурност Николай Патрушев и "царят на лекарствата" Виктор Черкезов са сред най-добре известните "силовици". Но в новото проучване има и изненади.
"Бях шокирана, когато се вгледах в списъците на членовете на управителните съвети на някои големи компании. Сред тях има имена, които не са известни на никого, но които несъмнено и очевидно са силовици", подчерта Кришчановская.
За нуждите на изследването Московският център за проучване на елита е анализирал биографиите на 1061 високопоставени служители в Кремъл, в правителството, в най-големите фирми, в автономните райони и в парламента. Участниците в екипа са търсили празноти в биографиите, които винаги са признак, че дадено лице в миналото е принадлежало към тайните служби, към военните или към свързани с тях институции.
"Хората, които са работили в КГБ, са били вербувани или в армията, или в университетите, след което са били изпратени да учат в специализирани учебни заведения", обясни Кришчановская. "В биографиите на такива хора се появяват празноти, които обикновено са доказателство, че съответното лице е посещавало такова учебно заведение."
Кришчановская е търсила и други признаци, например работа в сфери, които исторически са свързани с КГБ - отделите "Личен състав" в руските предприятия и чуждестранните клонове на руски банки и информационни институции. Тя обаче заяви, че не желае да споменава конкретни имена, тъй като се страхува от ответни мерки.
Чуждестранни експерти по проблемите на Русия твърдят, че министър-председателят Михаил Фрадков, заместник изпълнителният директор на Газпром Валери Голубьов, шефът на "Рособобонекспорт" Сергей Чемезов и президентът на "Аерофлот" Виктор Иванов също са хора с минало в силовите структури.
През 90-е години на миналия век, при президента Борис Елцин, руските специални служби започнаха рязко да губят своето влияние. КГБ бе раздробен на по-малки структури, бюджетите на "службите" бяха орязани, а хиляди служители напуснаха.
Владимир Путин обаче постави началото на възраждането на властта и престижа на службите за сигурност.
"Издигането на КГБ на високи държавни постове в известен смисъл е равносилно на социално реабилитиране", твърди Кришчановская.
Демонстрирайки засилващото се влияние на руските специални служби, миналия месец президентът Путин разгледа от вертолет новия комплекс на стойност 30 милиона долара, в който е разположена главната квартира на руското военно разузнаване. Той се разходи из остъкленото футуристично здание и дори позира за снимка в стил "Джеймс Бонд", с пистолет в ръка, на стрелбището на новия комплекс. /БТА/