Колко далеч може да стигне Северна Корея със заплахите? След влизането в режим на война с Южна Корея и поставянето на армията в бойна готовност, сега Пхенян плаши и със затварянето на общата промишлена зона Кесон.
Пхенян е обиден от твърденията, че единствената цел на промишления комплекс била да носи пари на обеднялата комунистическа държава. Севернокорейски говорител заяви, че това уронвало достойнството на Северна Корея, която щяла да бъде принудена да затвори съвместната зона, ако нападките на Севера не спрат.
Промишленият комплекс Кесон се намира в граничния район между двете корейски държави. В него на площ от 66 км около 50 000 севернокорейски работници произвеждат за 123 южнокорейски фирми евтини стоки за масова употреба: облекло, обувки, пластмасови ръчни часовници. С тях Южна Корея се опитва да конкурира евтините китайски продукти. За своя труд севернокорейските работници получават до 130 долара месечна заплата, една част от която се удържа от режима в Пхенян. От години Обединените нации настояват за проверка на условията на труд в Кесон.
Евтина работна ръка за Южна Корея, валутни постъпления за Северна Корея - така изглежда сделката за промишления парк, който работи от 2004 година. За намиращия се в дълбока международна изолация режим в Пхенян индустриалната зона представлява един от малкото източници за валутни постъпления. Освен това до голяма степен тя е изключена от механизма на международни санкции, наложени на Северна Корея от Обединените нации.
Половин век в състояние на война
Сеул заяви, че заплахата не помага на обтегнатите отношения между двете корейски държави. Ако Пхенян изпълни заканата си и затвори промишлената зона, това ще доведе до нова ескалация на напрежението, заяви говорител на южнокорейското правителство. Досега въпреки войнствената риторика и обтягането на отношенията комунистическата държава продължаваше да пропуска работниците до зоната. В нея всеки ден, без неделя, влизат и стотици южнокорейци, представители на работещите в охраняваната зона фирми.
Двете корейски държави са в състояние на война вече повече от половин век, тъй като 3-годишният военен конфликт между тях приключи през 1950 година без подписването на мирен договор. Има само споразумение за примирие между воюващите в Корея под флага на ООН, от една страна, и КНДР с китайските "народни доброволци" от друга. Оттогава в Южна Корея са разположени американски войски, чиято численост в момента надвишава 28 000 души.