Павел Шопов: Вотът беше етнически
Павел Шопов: Вотът беше етнически / netinfo

Кандидатът за вицепрезидент Павел Шопов в интервю за „Дарик кафе”

Прекалено сериозни бяхте на пресконференцията вчера. Защо не се зарадвахте, че отивате на балотаж?

Радостта не винаги е въпрос на външен израз.

Вътрешно се радвахте, но външно бяхте изключително сериозни…

Разбира се, политика се прави сериозно, за разлика от някои усмихнати крадци от по-близкото минало.

Някои разчетоха зад това, че сте очаквали по-голям вот.

Резултатът щеше да бъде по-висок за нас, ако вотът не беше етнически в полза на Георги Първанов. Ако не бяха дошли автобусите от Турция и в Измир, Истанбул и Бурса не бяха гласували десетки хиляди забравили българския език уж български граждани, етнически турци и вече граждани на република Турция, съотношението щеше да бъде много по-добро в полза на „Атака” и разликата щеше да бъде минимална.

Е, нали знаете, че това е въпрос на законодателство. Не може да откажем на тези хора да гласуват, ако те искат да го направят.

Да, това е бедата - проблем, който ние отдавна повдигаме. Ние заостряме вниманието на българската общественост, че българските институции, органите на държавно управление – и за местна власт, и на всяко ниво, не винаги се избират от българи.

Какво сочат Вашите последни данни за резултатите от първия тур на изборите? Снощи имахте съмнения, че процентите са различни, от тези, които бяха огласени. Предполагам, че сте запознати с това, което ЦИК преброи – 64% за Първанов и 21,5% за Вашата партия.

Да, известен ми е резултатът и ние много се съмняваме, че той е действителен.

Какво сочат Вашите данни?

Все повече и повече получаваме данни от страната, от нашите структури, за сериозни съмнения, които съществуват по някои места.

Къде например?

Правени са фалшификации на ниво избирателни комисии най-вече. Има села, има секции, в които резултатът е почти 99% или 100% за Първанов, което напомня на едно вече не толкова близко минало.

А Вашите резултати какво сочат?

Нашите резултати сочат по-малка разлика. И то значително по-малка разлика, особено в някои градове – във Варна, в Пловдив-област. Аз имам доста обстойни данни за Пловдив-град.

Колко по-малка разлика?

В района на Асеновград има едни села и в Карловския край има някои места, където явно е използвана една система… Намираме се в една хипотеза, която напомня в някаква степен от 1990 година, която всички я преживяхме, когато на сутринта започнаха да изникват съмнения и тези съмнения терзаят българското общество вече 17 години…

Не сте ли мнителни? Защо не сезирате Централната избирателна комисия?

…причината до голяма степен е, че на „Атака” не бяха дадени полагаемите места, съобразно вотът миналата година на 25 юни… Трябваше да имаме свои представители в секционните комисии, и то на всички секции.

Добре, ще сезирате ли ЦИК?

Все още обработваме данните. Ние далеч не сме доволни от резултата, по принцип, като крайно съотношение за второ място. Друг е въпросът обаче в реалността на цифрите, които се изписват.

Волен Сидеров изрази готовност да приема подкрепа от всички за втория тур. Сега определено прави впечатления по-мекият тон във Вашето говорене. По този начин ли ще търсите по-широка подкрепа? Няма ли да отблъснете онези избирате, които са свикнали с по-острия Ви език?

Не знам защо намерихте, че тонът ми е по-мек, тонът е същият. Ние винаги сме говорили по един и същи начин. Ако е имало острота, то е защото проблемите, пред които България е изправена и които ние визираме, са толкова остри, че дори тонът ни е явно мек. Една от спекулациите е, че сме били променили говоренето си.

Как смятате да стопите тези 1 млн. гласа разлика?

Това е въпрос на послание, което ние ще излъчим в идващите часове и дни, но за мен най-важното, към което трябва да призовем хората е „Българи, гласувайте!” Вие видяхте, че президентската институция се предопределя и вотът е етнически, той се упражнява в Анкара, Бурса или Измир. Видяхте автобусите и ако българите не гласуват, ще бъде така.