Около царя има корупция
Около царя има корупция / netinfo

Проф. Владимир Квинт, икономически съветник на Симеон Сакскобургготски на изборите през 2001-ва година

Не сте изненадан от това, което се случва. Защо?

Не знам какво точно се случва в момента и дали бившият цар изобщо е пътувал до Италия, но се опитвам да разбера ситуацията в дълбочина. Когато аз го съветвах, в края на предизборната компания открих, че има две независими програми – едната е известна като „800 дни” и е написана от мен и друга, приготвена от групата много неопитни хора около царя като Николай Василев и други. Аз го посъветвах да не приема тази програма, но тя беше публикувана. А в същото време в началото на юни 2001-ва година, той анонисира в хотел „Хилтън” моята програма. Когато започнах да чета другия документ, установих, че в него има смешни неща – като например, че приватизацията ще завърши до края на същата тази 2001-ва година. И аз го попитах – как за половин година ще успеете да смогнете с търговете и с всички други процедури, за да завършите приватизацията. Това може да стане само чрез корупционни схеми. След това напуснах неговия екип, а след това открих, че те започват приватизацията на „Булгартабак” чрез някои изкуствено създадени компании няколко дни преди самата приватизация и то чрез роднини на министри на царя. Това ми даде да разбера вкуса на корупцията. От там нататък практически не съм бил в контакт с това правителство.

Какви са вашите доказателства, че тези млади неопитни хора са корумпирани?

Казах ви вече. Ако се опитваш да приватизираш такава голяма компания като „Булгартабак”, толкова значима за българската икономика, като се подсилва стойността на така наречената фирма „Дойче банк”, която всъщност беше пощенска кутия, а нейни собственици са само 5 човека, които са роднини на министри от кабинета на Симеон – какво повече ви трябва, нужно ли са ви още доказателства за корупция? Аз не мисля.

Познавате ли го добре?

Да.

Има ли той висок морал?

Това не е въпрос към мен, него трябва да питате. Естествено има връзка между икономика и морала, но това е въпрос към Симеон. Единственото, което трябва да ви кажа е – правителството, което той събра, беше съставено от колеги и приятели на неговия син - изключително неопитни и неподготвени за работата, която получиха. Те миришеха лошо за мен. Това е.

Докато му бяхте съветник при първата предизборна кампания, знаехте ли нещо за финансирането на изборите?

Никога не съм участвал в тази страна на нещата. Но то е ясно – парите идваха отнякъде, отвън.

Бившият премиер често казваше, че пести пари на бюджета и плаща командировки лично, а пък вчера призна, че се е возил в самолета на италианския бизнесмен Черани, за да отиде на опера. В кой случай да вярваме?

Предполагам, че това е ужасна ситуация. Ако приемем, че отива с този самолет на бизнес пътуване и би довел в крайна сметка инвеститори в България, без каквито и да било обещания от негова страна като премиер – това е едно нещо. Ако този човек е негов приятел, пак няма нищо лошо. Но ако той се опитва да обещае нещо срещу това пътуване, тогава картината е различна, но аз не знам подробностите.

Вие бихте ли го съветвали да ползва самолет на бизнесмен, въпреки че не се ангажира с някакво обещание?

Държа да кажа, че съм го съветвал по икономически, а не по морални въпроси. Но аз ви казах – основата е такава, ако става дума за самолета на негов дългогодишен личен приятел е едно, ако става дума за човек, с който не са се срещали преди или не се познават – е друга история.

Мислите, че бившият премиер на България има някакво политическо бъдеще?

Предполагам, че ще се пенсионира. Той не е работил преди, няма опит, беше премиер, време е да се пенсионира. Не виждам никакво политическо бъдеще за него. Беше абсолютно инцидентно, когато той пое лидерската позиция и то защото българската политическа арена по онова време беше празна. Всеки тогава можеше да спечели, понеже местните политици бяха изгубили доверието на хората. Те не бяха изпълнили обещаното. Царят също обеща много неща, но не ги изпълни – той обеща да спре корупцията, но всъщност не го направи, обеща да намали безработицата – и това не стана, обеща да развие програма за микрокредитирането – парите бяха алокейтид и изчезнаха, 1 милион българи напуснаха България. Практически като политически лидер той банкрутира. Не виждам политическо бъдеще не само за него, но и за хората му от правителството. Всеки говори само за него, а той нямаше да може нищо да направи, ако всички около него не допринасяха за свършеното. Трябва да е абсолютно ясно – министър-председателят не може да направи нищо нелегално, ако членовете на неговия кабинет не са му съдействали.

Иска ми се да кажа още, че България не капитализира своите позиции – например присъствието си в Съвета по сигурността на ООН. Но сега е много важно страната да демонстрира пред всички и особено пред ЕС, че не толерира хора от кабинета „Сакскобургготски”, които са участвали в не особено честни дейности, докато са били на власт. Но за нещастие същите тези хора участват сега в управляващата коалиция и това е главният ви проблем.