Кюрдите, които обявиха създаването на федерален регион в зоните под техен контрол в северната част на Сирия, са народ от индоевропейски произход, наброяващ между 25 и 35 милиона. Те населяват основно четири страни (Турция, Иран, Ирак и Сирия), пише в обзорен материал Франс прес.
Кюрдите в Северна Сирия обявиха създаването на федерален район
Народ, разпокъсан между четири страни
Кюрдите населяват територия от близо половин милион квадратни километра, разпокъсана между Турция (там живеят по-голямата част от кюрдите, между 12 и 15 милиона, което е около 20 процента от цялото население на Турция), Иран (около 5 милиона, под 10 процента от иранското население), Ирак (4,6 милиона, което е 15-20 процента от населението на Ирак) и Сирия (около 3 милиона, 15 процента от сирийското население).
Те са запазили своите диалекти, традиции и организация, която е до голяма степен на кланов принцип.
Големи кюрдски общности живеят в Азербайджан, Армения, Ливан и в Европа, по-конкретно в Германия.
В конфликт с централните власти
Кюрдите претендират за създаването на обединен Кюрдистан и по тази причина са считани за заплаха срещу териториалната цялост на страните, в които живеят.
Турция
В Турция конфликтът между правителството и Кюрдската работническа партия (ПКК, смятана за терористична организация от Турция, САЩ и ЕС) набра нови сили миналото лято, проваляйки започналите в края на 2012 г. мирни преговори. През последните 30 години конфликтът е отнел живота на над 45 000 души.
Обама призова Турция и сирийските кюрди да се въздържат
Иран
В Иран от време на време има въоръжени стълкновения с Партията за свободен живот (ПЖАК, близка до турската ПКК) в северозападната част, близо до турската граница. Това е основното кюрдско движение за въоръжена борба срещу режима в Техеран. Ръководството му е базирано в Североизточен Ирак.
В началото на 1946 г. на територията на Иран е създадена кюрдска република, която обаче просъществува по-малко от година, защото иранската армия си връща контрола над тази територия. След ислямската революция от 1979 г. в Иран избухва кюрдски бунт, който е жестоко потушен.
Ирак
В Ирак кюрдите, подлагани на гонения по времето на Саддам Хюсеин, се вдигат на бунт през 1991 г. след поражението на Багдад в Кувейт и създават де факто автономна област. По силата на приетата през 2005 г. конституция, тази област става федерален регион в състава на Ирак.
"Ислямска държава" използвала химическо оръжие срещу иракските кюрди
През юни 2014 г. кюрдите прибавят към своята богата на петрол територия с площ 40 643 квадратни километра (включваща провинциите Дахук, Ербил и Сулеймания) град Киркук, благодарение на това, че иракската армия се обърна в бягство при настъплението на джихадистите от организацията "Ислямска държава".
Техният президент Масуд Барзани, останал на власт въпреки изтеклия си мандат, призовава за организирането на референдум за самоопределение. - В Сирия, макар и репресирани от властта в продължение на десетилетия, кюрдите се включват предпазливо в бунта от март 2011 година. Те се възползват от изтеглянето на правителствените сили в средата на 2012 г. от техните региони, за да създадат местно управление.
Влиятелната Партия на демократичния съюз (с въоръжено крило, наречено Сили за защита на народа) създава на 12 ноември 20113 г. преходна автономна администрация. Сирийските кюрди контролират понастоящем над 10 процента от територията на Сирия - в северозападната и североизточната част на страната, както и три четвърти от сирийско-турската граница.
На първа линия срещу джихадистите
Кюрдите са предимно сунити, но сред тях има и немюсюлмански малцинства (християни и язиди), а политическите им формирования често са светски. Те са предпочитана мишена на джихадистите, защото желаният от "Ислямска държава" халифат включва кюрдските зони в Ирак и Сирия.
Кюрдски спецчасти спасиха шведска тийнейджърка от Ислямска държава
В Сирия те удържаха забележителна победа с помощта на международната антиджихадистка коалиция на 26 януари 2015 г., когато прогониха "Ислямска държава" от град Кобане след повече от четири месеца ожесточени боеве. Неотдавна се възползваха от обръщането в бягство на бунтовници, притиснати от силите на режима, и завзеха още територия до турската граница. Турция бомбардира редовно Силите за защита на народа от лятото на 2015 г. до влязлото в сила на 27 февруари спиране на огъня.
Крахът на армията на Ирак през юни 2014 г. остави кюрдските милиции пешмерга на първа линия на фронта срещу "Ислямска държава". Те също се борят срещу джихадистите с подкрепата на международната антиджихадистка коалиция.
Източник: БТА