16 февруари 1999 г. - Триполи обявява задържането на много български медицински сестри, които са работели в болницата в Бенгази.
7 февруари 2000 г. - Започва процесът срещу пет български медицински сестри, един лекар и негов палестински колега.
2 юни 2000 г. - София обявява, че сестрите са били жертви на мъчения по време на разпитите.
16 юни 2001 г. - Поискана е смъртна присъда за седемте медици, които пледират, че са невинни.
17 февруари 2002 г. - Народният съд в Триполи изпраща делото в прокуратурата поради липса на доказателства по обвинението в "предумишлено убийство".
3 юни 2002 г. - Прокуратурата потвърждава обвиненията в "предизвикване на епидемия" и започва ново дело.
26 август 2002 г. - Обвинителната камара в Бенгази изпраща случая пред наказателния съд в града.
Две медицински сестри и палестинския лекар, които са направили признания по време на разпитите, заявяват пред съда, че признанията им са изтръгнати чрез сила.
8 юли 2003 г. - Процесът започва, но скоро след това е отложен.
3 септември 2003 г. - Свидетелски показания на френския професор Люк Монтание и италианския Виторио Колици. Според тях заразата е в резултат от лошите хигиенни условия в болницата.
8 септември 2003 г. - Прокурорът иска смъртни присъди, а гражданската страна иска обезщетения в размер на 4.3 милиарда долара за заразените деца.
6 май 2004 г. - Сестрите и палестинецът са осъдени на смърт, а българският лекар получава 4 години затвор за "трафик на валута". Присъдата се обжалва.
В края на декември София отхвърля предложението на Триполи въпросът да се уреди като се изплатят по 10 милиона евро за всеки заразен пациент.
7 юни 2005 г. Съдът оправдава десетимата либийски офицери, обвинени, че са измъчвали българките, за да изтръгнат признания от тях.
23 декември - Споразумение между Триполи и София за създаването на международен фонд за компенсации в полза на либийските деца, болни от СПИН.
25 декември - Върховният съд приема жалбата на шестимата обвиняеми и постановява провеждането на нов процес.
11 май 2006 г. - Започва новият процес в Триполи.
29 август - Прокурорът иска смъртните присъди да бъдат потвърдени.
31 октомври - Адвокатите на защитата потвърждават, че обвиняемите са били подложени на изтезания.
4 ноември - Последно заседание. Обвиняемите повтарят, че са невинни, съдът решава да произнесе присъдата на 19 декември.
6 декември - Нов анализ на експерти, публикуван в британското списание "Нейчър" поставя под съмнение виновността на медиците./БГНЕС/