Част от Европа продължи да "се задушава" от жегите, които до този момент причиниха смъртта на 31 души на континента, предаде Франс прес.
Правителството на Франция, която е най-силно засегната страна с 22 жертви, за първи път поиска от телевизиите да излъчват предупреждения за силните горещини.
Министърът на здравеопазването и солидарността Ксавие Бертран предупреди, че жегата ще се задържи трайно. Бертран поиска от държавата, местните власти, търговските асоциации и семействата, да се мобилизират.
"Приоритетът на приоритетите" е борбата срещу изолацията, подчерта здравният министър.
Франс прес припомня в тази връзка, че големите горещини във Франция през 2003 г. причиниха истинско здравно бедствие, като отнеха живота на близо 15 хиляди души - предимно живеещи осамотено възрастни хора.
Жегата се задържа в източна Франция, където бяха измерени 38 и 39 градуса по Целзий.
Германски шофьор на камион почина в кабината си в Линц, централна Австрия, след като получи предизвикана от горещината сърдечна криза.Термометрите в страната се задържат на 37 градуса от четвъртък насам, съобщи Центърът по метеорология във Виена.
<!--Sm-->
Най-големият проблем за жителите на австрийската столица са "тропическите нощи", при които температурата се задържа над 20 градуса и не им позволява да спят. През юни са били отчетени 11 такива нощи, а от началото на юли - три, при условие че, през последните години средният брой на "тропическите нощи" в страната през тези два месеца е бил 0,8.
В Испания, в шест провинции бе обявена тревога. Това стана след като жегата взе нови три жертви в петък и с това общият брой на причинените от горещата вълна смъртни случаи нарасна на шест.
В Аликанте и Мурсия, в южна Испания, и във Валенсия, в източната част на страната, температурите достигнаха 40 градуса по Целзий.
В Унгария, властите в Будапеща раздават вода в най-посещаваните места в столицата, за да не се стига до дехидратация на хората.
На много места влаковете се движат със скорост до 20 км/ч, което доведе до закъснения. Държавната железопътна компания изплати обезщетения от по 1,5 евро на пътниците във вагони, в които не са монтирани климатици.
В Италия - една от най-засегнатите от суша и горещини европейски държави, тревога от максимална степен е обявена в две области - Умбрия, в централната част на страната, и в Лигурия, на североизток. Тревога от втора степен е въведена в Милано, Болоня, Торино и Рим.
Температурите в Белгия спаднаха до 20-27 градуса след разразилите се бури. Метеоролозите прогнозират, че времето отново ще е слънчево и термометрите ще отчетат между 24 и 31 градуса. /БТА/