Докато населението на Съединените американски щати бързо наближава 300 милиона, растежът причинява главоболия на американците, изтормозени от улични задръствания, разрастване на градовете и изчерпващи се природни ресурси.
Но и алтернативите са доста стряскащи. Погледнете само Европа и Япония, които са на прага на такова драстично намаляване на населението, че няколко страни буквално молят жените да раждат деца.
"Европа и Япония са изправени пред демографски проблем, който е безпрецедентен в историята - намаляващо с времето население при увеличаващ се процент на старите хора. Страните са губили население заради войни, болести и природни бедствия, но никога, поне в модерната история, заради това, че жените са престанали да раждат деца", казва Бил Бъц, президент на Бюрото по проблемите на населението (Population Reference Bureau), вашингтонски мозъчен тръст.
САЩ са най-бързо растящата индустриализирана страна в света, увеличаваща населението си с около 2,8 милиона души на година. Това е малко под един процент, но е достатъчно, за да смекчи проблемите като тези, пред които са изправени Япония и много европейски страни.
В Европа, наброяваща 728 милиона души, населението е намаляло със 74 000 от началото на десетилетието, сочат данни на ООН. До 2050 г. според прогнозите континентът ще загуби общо 75 милиона души.
Това е доста далеч, но експерти предупреждават, че това може да доведе до недостиг на работна ръка, изтощавайки пенсионната и здравната система, и в крайна сметка, застрашавайки икономическата компетентност. Проблемът е, че раждаемостта е толкова ниска, че няма достатъчно млада работна ръка, която да издържа застаряващото население, заяви Ханс-Петер Колер, преподавател по социология в университета на щата Пенсилвания.
"Вероятно много хора не биха били толкова обезпокоени от намаляващия брой на населението, ако не беше съчетано със застаряване на населението. Мисля, че по-скоро възрастовата структура поражда тези опасения и те са съвсем оправдани", казва Колер.
Руският президент Владимир Путин е толкова загрижен, че наскоро предложи да се плаща на жените да раждат. Миналата година Франция повиши месечните възнаграждения на родителите, които вземат отпуск, за да се грижат за трето дете.
Когато през юни Япония обяви, че населението й е намаляло през 2005 г. за първи път, премиерът Джуничиро Коидзуми каза, че данните трябва да се приемат сериозно. Тази седмица Япония огласи, че сега е най-възрастната нация в света, в която над една пета от хората са 65 или повече години. Втора в тази класация е Италия.
Средно, жените трябва да родят по 2,1 деца през живота си, за да се запази броят на обществото, като се отчитат детската смъртност и някои други фактори. По статистически данни на Централното разузнавателно управление на САЩ само една страна в Европа - Албания, има раждаемост над 2. Показателят за Русия е 1,28. А на Япония - 1,25.
"Ще имаме възможността да се учим от Европа. За добро или лошо, но тя води света към нещо, което не се е случвало никога досега", казва Бъц.
Джон Сийгър, председател на организацията "Попюлейшън кънекшън", прогнозира, че всякакви неблагоприятни последици от намаляването на населението ще бъдат временни.
"Това може би е единствената полезна криза, която сме претърпявали," каза Сийгър, чиято организация, известна по-рано като ZPG - Zero Population Growth (Нулев растеж на населението), се застъпва за ниска раждаемост.
Америка също застарява (най-възрастните от представителите на "бейби бума" навършват 60 през тази година) и това има своите последици. Частните пенсии намаляват до обезпокоителни нива и се предвижда, че правителствената пенсионна програма (Social Security), ако остане без промяна, ще изразходва до 2041 г. парите от доверителния си фонд.
Дванайсет на сто от населението на САЩ е на 65 години или повече и този дял ще нараства. Но два фактора поддържат Америка по-млада от Европа: високата раждаемост и имиграцията.
Съединените щати имат раждаемост 2,05 - горе-долу достатъчно, за да се поддържа стабилно население. Населението на САЩ се увеличава и чрез имиграция - нещо, което много европейски държави избягват.
Според Бюрото за преброяване на населението около 40 процента от прираста на американското население се дължи на имиграцията - законна и незаконна. Но ако раждаемостта остане непроменена, целият прираст на населението на Америка в крайна сметка ще идва от имиграцията, твърди Бъц.
През последната година проблемите на имиграцията вълнуват и Вашингтон, и страната. Конгресът работи върху закон, който ще затегне охраната на границите и евентуално ще създаде възможност за американско гражданство на много от нелегалните имигранти, наброяващи между 11 и 12 милиона.
Застъпници за имиграцията твърдят,че имигрантите заемат работни места, които иначе биха останали незаети от местните. Те отбелязват, че през последните 40 години броят на имигрантите е нараснал почти четири пъти - до приблизително 36 милиона, но безработицата остава ниска.
Противници на имиграцията пък обвиняват имигрантите, че подбиват надниците и допринасят за все по-голямата пренаселеност в страната.
"Нарастването на населението е нож с две остриета", казва Стивън Камарота от центъра за имиграционни проучвания, който настоява за по-строги ограничения на имиграцията. "Ако си изкарвате хляба, като продавате коли, ще имате повече хора, на които да продавате. Но ако карате кола, ще трябва да се справяте с много по-големи задръствания", обяснява той.
Проучване на в. "Ю Ес Ей тудей" и института "Галъп" установи, че според 39 процента от възрастните американци прирастът на населението на САЩ е голям проблем, а 57 процента са на мнение, че това ще стане голям проблем в бъдеще.
Но дори и с имиграцията прирастът на населението на САЩ се забавя. Броят на хората се е удвоявал приблизително на всеки половин век - от 75 милиона през 1900 г. на 150 милиона през 1950 г. Бюрото по преброяване на населението предвижда, че някъде през октомври то ще достигне 300 милиона.
Прогнозите са, че към 2050 г. САЩ ще имат население от около 420 милиона души.
Междувременно много развиващи се страни са изправени пред демографски взрив. Предвижда се, че до 2050 г. индийското население ще се увеличи с 473 милиона и ще достигне 1,6 милиарда души. Така Индия ще задмине Китай и ще стане най-населената страна в света.
Броят на населението на някои по-малки страни също ще нарасне значително. Например за Уганда се предвижда, че ще увеличи населението си четири пъти, а Нигерия - три пъти.
В другата крайност е Украйна, за която се смята,че ще загуби повече от 40 процента от населението си, свивайки се до 26 милиона.
Китай със своята спорна политика, разрешаваща само едно дете на семейна двойка, се очаква да запази стабилно население през следващите четири десетилетия, което ще го остави на второ място в света по брой на населението. САЩ ще останат третата.
"Според повечето хора умереният растеж на населението е за предпочитане пред алтернативите. Аз бих казал, че САЩ спадат тъкмо в тази категория", казва професор Колер. /БТА/