Разговор в "Дарик кафе" с Димитър Абдажиев във връзка решението му да напусне „Демократи за силна България”
На къде ще поемете оттук нататък, г-н Абаджиев?
Аз усетих атмосферата, която ме накара да напусна СДС преди 2-3 години, атмосфера на идейна безпътица от една страна, от друга замяна на политиката с апаратни действия. Натискът върху организации, като моята Търновска, беше силен през последните месеци, но аз затова казах, че напускам и няма да се обърна назад и да хвърля камък срещу никого, за да имам силите да продължа оттук нататък. Ще продължа да търся възможности за реализация на нов десен проект, но нямам предвид организационната форма. Имам предвид сътрудничеството с хора, реализирането на идеи, които да доведат до бъдещо дясно управление, защото в края на краищата това е перспективата, която трябва да се даде на хората. Иначе се превръщаме в един кръжок, който изпада в екстаз от собствените си идеи, но не води до никакви реални резултати.
За да предложите управленска алтернатива на десните граждани на България и на всички хора трябва все пак да бъдете в някаква политическа формация. Елеонора Николова два дни след втория тур на изборите беше гост на „Дарик кафе” и очерта този кръг, за който вече се говори от седмици. Вие, Мария Капон, Елеонора Николова, която също обмисляше дали да не напусне своята партия СДС, Николай Младенов – хора, които искате да направите нещо ново в дясно, но то ще бъде ли формулирано в нова партия, движение, формация?
Преди всичко не трябва да допускаме грешките с политика през последните 16 години - на всяка цена изкуствено да се правят партии, организации. Най-верния отговор ще ни дадат хората, включително и тези, които не гласуваха. Ще се опитаме наистина да намерим някаква формула, ключ за сътрудничество, около което да се обединим и да търсим партньорство с други политици, с хора като Бойко Борисов, с ГЕРБ, с които можем да създадем обща управленска алтернатива на тази тройна коалиция, но през следващите дни и седмици предполагам, че ще намерим решението, защото аз този дебат не съм го водил, понеже съм имал някакво готово решение. Аз съм го водил с единственото желание наистина да предизвикам някакво разтърсване, осъзнаване на ситуацията, но за съжаление всичко това беше обяснено отново с тривиални аргументи за световната конспирация, за ченгетата, за това, че отивам някъде. Вчера чух и обяснения, че това било въпрос на моята кариера. Тъжно е, че няма хора там, които мислят, че може наистина да има сблъсък на идеи, сблъсък на различни виждания за бъдещето на една партия и че всичко произлиза само от кариерата и това го казват хора, които са взели всичко от политиката от гледна точка именно на кариерата.
Г-н Абаджиев, аз прочетох много внимателно всички интервюта, които сте дали на журналистите след вчерашния си акт на напускане на ДСБ. Отричате, че ще ходите в ГЕРБ, дори се обиждате, че бившите Ви съпартийци казват, че сменяте един офис с друг, но категоричен ли сте наистина, че няма на 3 декември да се запишете в партията с неформален лидер столичния кмет Бойко Борисов? И смятате ли, че това би била успешна реализация за Вашия проект, за проекта на хората, които споделят Вашите идеи?
Да, на 3 декември няма да се запиша в ГЕРБ. Не съм правил всичко това, за да изляза от една партия и просто да се запиша в друга. Не трябва да става въпрос за някакво механично преливане или сливане, а за партньорство, да партнирам заедно с ГЕРБ, заедно с други хора, с които имаме общи идеи. Трябва да се търси такава формула, защото можем заедно да създадем управленска алтернатива, ключ за свалянето на тази тройна коалиция.
Изкушавате ме да Ви попитам дали на 4 декември или на някоя друга дата няма да решите да преосмислите сегашното си решение и все пак да отидете в тази партия?
Не, мисля, че това не е формулата. Трябва да се търси нещо по-различно, да се търсят възможности да се привлече повече ресурс, повече хора, които да подкрепят една такава алтернатива.
Откъде ще намерите партньори в това свое начинание? Казвате за сега, че няма механично да правите поредната дясна партия. Споменах няколко имена, с които очевидно работите по десен проект, очаквате ли други хора от ДСБ да Ви последват? Синият седмичник „Демокрация” миналата седмица написа, че мнозина били тези, които обмислят дали да не напуснат Иван Костов. Разговаряте ли с някой от хората в ДСБ да се присъединят към Вас?
Аз никого не призовавам да ме последва, защото това е въпрос на лично решение, но явно е факт, че по-голямата част от организацията в област Велико Търново споделят моите тревоги, както и много хора от Русенската организация. Те ще вземат своите решения. Но наистина мисля, че не са малко и хората в ДСБ, които виждат реалността и които искат да намерят път за реализация на това, заради което са влезли в ДСБ и като идея, и като проект. Да, освен тези имена, които очертахте, има и много други хора, с които можем да направим нещо заедно и можем да потърсим партньортсво и с ГЕРБ и с други политици и политически сили, които искат да създадат ясна перспектива за свалянето на тройната коалиция.
Споменете ги тези хора. Хората, лидерите в дясно не останаха много, малцина са тези, които признаха изборния провал и разпада на десницата. Според мен ще направите услуга на хората, които в момента Ви симпатизират, като обявите и други имена на които разчитате да се присъединят към Вас. Казвам към Вас не като напускащ политик, а като човек, който иска да направи нещо ново в дясно.
Има и много неизвестни имена, които работят по страната, и които не се изявявали публично. Сега не е коректно да споменавам имена от гледна точка на това, че все пак хората са тези, които трябва да заявят първи позиция, но считам, че има достатъчно енергия, на която можем да се опрем.
Как стоят нещата в отношенията Ви с европейската десница? Знаем, че в Европейската народна партия има правила и чисто формално, за да си сътрудничите с тях, би трябвало да представлявате някаква политическа формация. Получихте ли реакция от страна на Европейската народна партия за Вашето напускане, разговаряхте ли с някого, поддържате ли контакти с хората там?
Аз утре заминавам за Брюксел. Ще си депозирам оставката и като наблюдател в Европейския парламент, ще си изпълня ангажиментите, докато не дойде моят заместник от ДСБ. Предполагам, че ще имам възможност да разговарям с колегите от Европейската народна партия, но по принцип те са наясно със състоянието на десницата, на партиите които са членки на Европейската народна партия. Не са удовлетворени от това състояние и е нормално, защото България все пак вече е част от политическата сцена на Европа. България се превръща в един избирателен район на Европейския съюз за изборите на Европейски парламент и е нормално най-голямата партия в Европа да е загрижена за случващото се в този нов регион, който дава 17 мандата на изборите за Европейски парламент.
Какъв сигнал дават от там при положение, че знаем какво се случи след изборите, знаем за какво призоваха, каква беше реакцията от Вашия бивш лидер? Вие контактувате често с тези хора, ходейки в Брюксел и Страсбург? Кой ще бъде обединителят на десницата?
Те конкретната формула не могат да я дадат, защото това все пак е въпрос на българските политици и на българите тук. Но това, което очакват е възможност за много по-силно представяне на десницата, на изборите за изборите за Европейски парламент. Това е основното им очакване и ще подкрепят всяко начинание, което може да доведе до такъв резултат. Но конкретните формули да посочат с пръст какво да се направи … не трябва да очакваме.
Казвате, че зависи от българските политици, но Бойко Борисов, тъй като Вие сам споменахте няколко пъти формацията ГЕРБ, пред Дарик каза, че нямал желание да обединява дясното, а пък мнозина виждаха него като бъдещ обединител на десницата. Вашето мнение какво е? Ако той не иска да го обединява не можете да го накарате на сила.
То какво и да се обединява вече?! Аз казах в нощта на изборите, че българските избиратели уволниха десницата в много голяма степен, защото не отидоха да гласуват и заявиха, че не виждат своето представителство в тази десница. Не виждам и какво толкова има да се обединява. Аз затова казвам, че трябва да има радикална промяна и на мисленето, и на начините, по които политически се е действало през тези 16 години. Тук вече трябва да се търси общ проект около, който да се обединят много хора, десните избиратели да видят в този проект алтернативата. Иначе какво да се обединява след като всички избиратели посочиха, че няма сериозни десни партии, които да ги представляват.
Но на следващите избори формално ще се явят същите стари десни партии, за които Вие казвате, че са били уволнени от гражданите.
Ами, те ако не се променят окончателно, предполагам, тогава ще разберат, че са напълно уволнени.
А Вие тогава как ще се представите? Как ще се борите за доверието на избирателите си в такъв случай, след като казвате, че нямате намерение да правите партия?
Естествено, по правилата на демокрацията трябва да има някаква форма на явяване. Не мога в момента да я дам, защото не съм имал такава готова форма, но предполагам, че през следващите дни, до седмица, ще стигнем до някакъв изход, до някакви виждания, които могат да ни дадат такива възможности. Естествено партията, коалиция от хора са единствените форми, познати в демокрацията. Няма други, България също е парламентарна държава.