Политикът и шефът трябва да умеят да говорят. Даже за тях това е задължително. Оказва се обаче, че е важно не само какво говориш, но и как го казваш. Учени установиха какъв трябва да е гласът ви, за да ви харесват.
Свикнали сме да вярваме, че лидери стават тези, които изпъкват със знания, умения и опит. Така например до шефове в службата или водещи политици се издигат хора, които показват ниво и способност да общуват с подчинените си. Така е на хартия. На практика обаче нерядко се оказва, че кариерата зависи и от странични фактори, например от добрия външен вид. Сега в списъка със страничните фактори влиза и една изненадваща характеристика - дълбокият тембър на гласа, твърдят учени от университета в Маями, цитирани от "Зюддойче Цайтунг". Те са доказали, че както жените, така и мъжете предпочитат за шеф човек с по-дебел глас - независимо дали босът в службата е мъж или жена.
Нямаш ли бас, не ставаш за бос
Политологът Кейси Клофстад и двама биолози са провели експеримент със 17 жени и 10 мъже на възраст между 20 и 60 години. Един след друг те трябвало да кажат изречението: "Моля те, гласувай през ноември за мен". След това учените манипулирали записите електронно, повишавайки или понижавайки честотата на звука. След това 170 мъже и жени е трябвало да кажат чий глас, според тях, звучи най-компетентно и самоуверено, съответно кому биха се доверили в най-голяма степен.
Ръководителят на експеримента Кейси Клофстад казва: "Жените и мъжете биват възприемани горе-долу еднакво. Но не и когато трябва да бъдат класирани според тяхната компетентност и сила. В този случай важи следното правило: печелят кандидатите с по-нисък тембър на гласа, особено при мъжете. При жените има някои нюанси", споделя Клофстад.
Атрактивна или компетентна?
Учените били особено изненадани, когато установили, че също и при жените по-дебелият глас носи предимства. Кейси Клофстад: "И досега знаехме, че жените с по-тънък глас биват смятани за по-атрактивни, а тези с по-дебел глас се възприемат като по-силни и властни. Когато обаче въпросът опира до избирането им на ръководна длъжност, хората залагат на по-дълбокия глас. Ще рече, че избирателите залагат на силата и компетентността на кандидатите, а не на техния атрактивен външен вид", разяснява Клофстад.
Което не означава непременно, че жените не могат да извличат ползи и от високия тембър на гласа, особено извън контекста на йерархията в службата. Както вече посочихме, мъжете намират за по-атрактивни жените с тънки гласове. За което учените също имат обяснение: мъжете свързват тънкия глас с младостта и плодовитостта на жената.