С посланието си към сепаратистите Путин заяви волята на Москва да бъде спрян незаконният "референдум" в Източна Украйна. Докато бунтовниците не бъдат разоръжени, няма да настъпи мир, смята в коментара си Бернд Йохан.
Лъч на надежда за Украйна: за кратко време се създаде впечатлението, че нелегалният "референдум" на сепаратистите в Източна Украйна може да бъде спрян. Самият Владимир Путин събуди тази надежда. След разговори с председателя на ОССЕ Дидие Буркхалтер той призова проруските сили да отложат планирания за 11 май референдум за независимост на самопровъзгласилите се "народни републики" Донецк и Луганск. За първи път Путин определи предстоящите президентски избори в Украйна като "правилна стъпка" и дори обяви, че руските войски по границата с Украйна са се изтеглили.
По всичко изглежда обаче, че конфликтът в Украйна може драматично да ескалира. Сепаратистите отхвърлиха предложението на Путин. Дали пък шефът на Кремъл вече не може да влияе на събитията в Източна Украйна? Досега действията на проруските групи и поведението на Москва в конфликта изглеждаха добе съгласувани. Затова е трудно да повярваме, че сепаратистите са взели решението си без одобрението на Москва.
Референдумът ще разпали конфликта
Владимир Путин говори за дипломация и мирно решаване на конфликта. Досега обаче той не стори нищо за деескалация на напрежението. Тъкмо напротив - дълго време той отричаше, че Русия е замесена във въстанието на полуостров Крим. А след това с помощта на въоръжени сепаратисти той отне Крим от Украйна. Оттогава насам руският президент действа като застъпник на въоръжените групировки, които сега искат да откъснат и части от Източна Украйна. Многократно Путин заплашваше Украйна и с нахлуване на руски войски, които, независимо от неговите уверения, продължават да са все така в непосредствена близост до украинската граница. От НАТО твърдят, че няма признаци за подобно изтегляне.
Напълно неясно е, как сепаратистите въобще могат да проведат идната неделя този фарс, наречен референдум: тъй като те нямат достъп до избирателните списъци и контролират само части от Източна Украйна, евентуално отлагане на гласуването би трябвало да работи в техен интерес. Но те нито искат да го отложат, нито изглеждат склонни да търсят възможност за диалог. Изглежда, че предпочитат решението да бъде взето на бойното поле - с всичките непредвидими последствия от това за хората в региона.
Сепаратистите не предлагат решения
Военизираните групировки не предлагат политическа концепция - окупирали са няколко сгради и държат като заложници жителите на Славянск. Сега обаче те трябва да обяснят на хората в Източна Украйна как си представят политическото и икономическото бъдеще на техните "народни републики". Сепаратистите не говорят за това и по този начин се самоизолират. Мнозинството от населението на Източна Украйна също мълчи - хората се страхуват от въоръжените групи не по-малко, отколкото от украинската армия.
Украинските власти са в правото си да се борят срещу сепаратистите. Но те трябва да предложат на хората от източните райони някаква икономическа и политическа перспектива. Досега това не се е случило, а хората нямат доверие в Киев. Въоръжените групи и руската пропаганда използват това.
Мирно решение на кризата в Източна Украйна е възможно, само ако сепаратистите сложат оръжие. И Москва трябва да се застъпи за това. Само Русия разполага с необходимото за целта влияние. И докато Москва не предприеме нещо в тази посока, не само правителството в Киев, но и Европа и целият Запад нямат основание да вярват на Путин.