България можеше да не влезе в НАТО
България можеше да не влезе в НАТО / netinfo

Лорд Джордж Робъртсън, бивш генерален секретар на НАТО

Когато бяхте в България през 2002-ра година, преди страната ни да стане член на НАТО, казахте „Модернизирайте се, или ще изпуснете шанса”. Наистина можеше ли България да не стане член на НАТО?

Абсолютно. Да. Съществуваше огромна опасност за вас. Ако не бяхте свършили задачите, които стояха пред вас, това можеше да се случи. НАТО не е благотворителна организация. НАТО не дава членство като награда. Алиансът е работеща организация, в която армията трябва да бъде интегрирана, за да може да работи. Ние ясно ви казахме тогава „Постарайте се, за не се разочаровате” и вие го направихте. И не се разочаровахте.

А България досега разочаровала ли е НАТО?

О, България играе своята роля в политиката на НАТО и в операциите на Алианса. Мога да кажа, че България е силен нов член на НАТО. Това е така най–вече заради географското си положение. Вие сте съседи на бившата Югославия, част от Югоизточна Европа, която от своя страна винаги е била проблемна област. Вие предоставяте уникално съдействие. Не само, че не сте разочаровала НАТО, нещо повече – самият факт, че ваши войници участват във военните операции. Операции, които са от изключително значение за региона ви. България има голямо влияние и това според мен ще е завинаги.

И отговорностите, оказва се, са големи. Какво бихте казали на тези, които са против разполагането на американски бази в България?

Ами, разполагането на тези бази е част от това да бъдете страна – членка на Алианса. Приемете го като част от задълженията ви към НАТО. Все пак разполагането на тези бази е временно. Няма как да няма бази на НАТО в страните- членки. Трябва да сме гъвкави, за да можем да се справяме с многото проблеми, които стоят пред нас. С които се срещате в този регион. Иска ми се едно да е ясно – никой няма да нападне България. Нито съседните ви страни. Знайте обаче, че страната ви има огромно значение за сигурността на Югоизточна Европа.

Говорейки за сигурността, съществува мнение, че политиката на САЩ е заплаха за сигурността на страната ни?

САЩ са най–големият и силен член на НАТО. Единствената суперсила. Влиянието на САЩ е неоспоримо. Ето защо смятам, че няма причина за страх. Трябва да подчертая, че решенията, които се вземат в Алианса, се взимат с гласуване, в което всяка страна има равностоен глас. България има право на същия глас, като този на САЩ. Решенията трябва да бъдат вземани с консенсус. И според мен Съединените щати се съобразяват с това правило. Трябва да ви кажа и че това далеч не означава в Алианса няма спорове. Когато гласуваме възникват противоречия, подобни опасения съществуват и сред членовете. Важното обаче е накрая решението да бъде взето с 26 гласа, а не с един.

Съществува ли спор и около трансформацията на Алианса?

Трансформацията е важна за всяка област от живота. Всичко се движи и променя и НАТО трябва да се приспособи към това. Това важи, както за армията, защото там предизвикателствата са толкова по–различни от миналите години. Трансформацията на Алианса до голяма степен зависи и от политиците и техните действия. По-важно е да бъдем сигурни, че политиците ни са толкова модерни, колкото и армиите ни.