Министърът на външните работи Ивайло Калфин в пряко включване от Виетнам за предаването „Седмицата” на Дарик.
Порои ви посрещнали във Виетнам, страшни наводнения в централната.
Да, действително. Вчера имаше изключително, днес продължава изключително тежък дъжд и наводнения в доста области на Виетнам, включително и в Ханой. Не е само у нас този проблем очевидно.
А доколко природните пък проблеми на изток ще пречат на бизнеса там да мисли за България?
Е, надявам се да не му пречат. Посещението ми даже тук е настроено точно към постигането до голяма степен на икономически резултати, на бизнес резултати. И в Република Корея, и във Виетнам мисля, че българският бизнес и въобще българската икономика би могла да намери доста големи перспективи.
Ще сменят ли инвестиции от Далечния изток изпадналите в криза западни инвеститори?
В момента при глобализираната финансова система трудно можем да кажем, че някъде има място, в което инвестициите да са лесни. Но това, за което ние говорим, минава отвъд кризата. Кризата идва и ще отмине, трябва да направим всичко възможно да я омекотим. Но тук говорим за проекти, които са дългосрочни, големи, със значителни инвестиции, за привличане на значителен интерес. Така че мисля, че трябва да мислим оттатък кризата, а за нея да вземем най-добрите мерки, така че да направи минимално отражение върху икономиката.
Хайде да говорим по-конкретно. В кои сектори очаквате 13-тата по обем икономика в света, корейската, южнокорейската, да инвестира в България? В кои сектори е възможен бизнес с втората икономика по ръст в Азия след китайската, тази на Виетнам?
Вече в България има корейски инвестиции, те са обаче много по-малко, отколкото са в Централна Европа и в някои наши съседни страни. Очевидно е, че дълги години ние не сме си свършили работата. Ако го измерваме с посещения на външни министри, в Република Корея от 14 години не е имало посещение на външен министър, моето беше първото, във Виетнам от 30 години близо ще стане в началото на следващата година. В момента се опитваме да съживим политическия диалог и има много добри перспективи. През следващата година ще направим президентски посещения и в двете страни. Освен това мисля, че говорихме и за големи проекти, които биха предизвикали интерес. Конкретно за това, което ме питате, корейските инвеститори са изключително ангажирани в областта на инфраструктурата, включително пристанищна инфраструктура, в областта на енергийните ресурси. Корея е една от страните с най-голям дял на ядрената електроенергия. В големи газови и петролни проекти, първо, корейските фирми са едни от най-добрите, както ми казаха, в строителството на газопроводи и петролопроводи. Освен това Корея е водеща страна в разработването на терминали и превозни съдове за втечнен газ. Всички тези проекти са важни за България, вие знаете, че България работи по тях. Така че надявам се в тях да имаме и интерес, и конкретно участие от страна на корейския бизнес. Разбира се, тук не изключвам и редица други инвестиции - във високите технологии, електрониката. Вече има някои първоначални контакти. Много по-активен обаче, трябва да си призная, трябва да бъде и българският бизнес. Във Виетнам ние имаме... това е една огромна икономика, изключително бързо развиваща се, с 8-9 процента годишно, втората по ръст, както казахте, след китайската, и един пазар от 86 милиона души. Страна, в която помнят България, но я помнят отпреди 20 години примерно. Отново тук има изключително много възможности за развитие на българския бизнес. Надявам се и сега, по време на посещението, ще стане дума за тях с моите колеги. И надявам се и да можем да стимулираме български бизнесмени, които действително да проявят интерес към тези страни. Те са далечни от България географски, но изключително обещаващи. И фактът, че много страни и от големите в света, и по-малки, и наши партньори от Източна Европа са много активни, показва, че има място за България, и то много добро.
Може ли да кажете практически как южнокорейски фирми ще участват в строителството на газопроводи и тръбопроводи за петрол в България? Няма ли да кажат руснаците кой ще строи тези тръби?
Не, руснаците няма как да кажат. Тези проекти, които сме подписали, за тях са създадени дружества и дружествата ще обявят конкурси за строителство. Южнокорейските фирми проявяват интерес, надявам се или в консорциум с български изпълнители, или като подизпълнители, или самостоятелно да участват в тези конкурси. И мисля, че това би донесло много по-добра конкурентност на строителството на тези газопроводи и петролопроводи, по които работят.
Тоест моделът ще бъде тези дружества, в които България има немажоритарно участие, да обявяват конкурси кой ще строи тръбите, там да се включват. Вие предлагате български и корейски... българо-корейски консорциуми.
Идеята, когато още бяха сключени договорите и за. . . говоря за "Южен поток", и за Бургас - Александруполис, идеята е, че ще се търсят най-добрите условия и най-ниската стойност при съответното качество. Така че ще бъде обявяван конкурс за всяко едно нещо и за всяко едно нещо, което се изпълнява. И аз мисля, че корейските фирми биха били едни от фирмите, които могат, пак ви казвам, получих такива уверения, могат да предложат много добри условия.
Но си го представяте в партньорство примерно с "Булгаргаз". "Булгаргаз" кандидатства да прави тръбите...
Аз много се надявам все пак "Булгаргаз" и въобще българските фирми да са водещи при изграждането на такива инфраструктурни проекти в България. Но там, където е необходимо подизпълнителство, там, където е необходимо опит на големи чуждестранни фирми, една от възможностите е именно в Корея, които имат изключително голям опит.
Да обърнем въпроса така, както и вие го всъщност обърнахте преди малко: български инвестиции в Далечния изток - в Корея или пък в Индокитай, във Виетнам. Не е ли абсурдно българското кисело мляко да се прави в Корея от корейска фирма по един лиценз, взет от немай-къде заради съдебни спорове, които са имали две корейски фирми, а не от завод, който да е българска собственост, така както ние предлагаме корейците да дойдат и тук да си направят фабрика за тестените нудъли, за да ги продават после из корейските и китайските ресторанти в Европа.
Г-н Вълчев, въпросът ви е изключително резонен, само че той се отнася до въпроса кога в България ще се появят фирми, които действително са готови да работят глобално и действително са готови да правят инвестиции и да развиват дъщерни производства в други страни. Тогава, когато се появят, аз мисля, че те биха могли да направят това нещо. Ако знаете за такива или ако такива слушат "Дарик" радио днес, нека да се обадят. Уверявам ви, че всички посолства и въобще външно министерство ще са много ангажирани с тях.
Тоест вие всъщност сега в Корея подписахте заедно с Емилия Масларова спогодби, които позволяват, ако българска фирма реши да прати свои експерти, да наеме работници в Корея и да произвежда в завод киселото мляко "Булгари", което е много популярно там и го ядат милиони корейци, те са 50 милиона, вие казвате, че вече след тези спогодби всъщност няма никакви правни междудържавни пречки това да става по най-лесния начин?
Не само че няма пречки, ами има още нещо. И Корея, и Виетнам, Корея е пред сключване на споразумение за свободна търговия с ЕС, надявам се до края на годината, и България ще бъде една от страните, които много ще подпомагат това нещо, а Виетнам е водеща страна в АСЕАН, в азиатските страни по сключването на подобно колективно споразумение също с ЕС. Условията и със споразуменията, които подписахме, и с това, което работим в рамките на ЕС, ще бъдат изключително благоприятни. Така че, пак казвам, има много широк простор, има търсене на български продукти, има място за български фирми, стига българските фирми действително да са готови да направят тази крачка. Аз много ще се радвам, когато се появят именно глобалните фирми и в България.
Накрая да кажете ще гласуват ли Корея и Виетнам за Ирина Бокова да оглави ЮНЕСКО? Тя участва... Впрочем това е много интересно, българската дипломация наистина се е хванала да я направи главен директор на ЮНЕСКО през следващата година. Тя участва във вашата делегация и пътува с всички сериозни делегации, за да бъде представена на държавите, чийто глас ще бъде решителен.
Когато българската дипломация се захване да прави нещо, тя го прави, както трябва, и го прави сериозно не само в този случай. Аз мисля, че България има всички основания да постави своята кандидатура и като страна с 52 години опит в ЮНЕСКО, с изключително активна дейност в рамките на организацията, и с кандидатурата на г-жа Бокова, която мисля, че като лични качества, като професионален опит би била изключително конкурентоспособна. Разбира се, за всичко това трябва да убедим всички участници в тази организация. Така че работим изключително активно, и пак казвам, мисля, че имаме всички основания за самочувствие в тази област.
Но в Корея и...
Много трудна ще бъде битката, българин никога не е заемал такъв пост, но ми се струва, че си струва. И е много важно действително това, което го виждаме, че ролята на България в ЮНЕСКО се оценява изключително високо.
Корея и Виетнам са важни, защото Азия няма да има своя кандидатура за ЮНЕСКО, понеже сега японец...
Сегашният изпълнителен директор, генерален директор е от Азия.
Японец, да. Казаха ли ви да в тези две държави - да, ние сме за Бокова, или това не е прието в дипломацията така ясно да се каже?
Все още е рано да очакваме потвърждения от всички страни, още не са ясни и всички кандидатури. Но мисля, че аргументите, които имаме, и вниманието, с което се посрещаме, поставят много добра основа за кампанията ни по-нататък.

9 минути
Отново верижна катастрофа на магистрала „Тракия“
За втори пореден ден на АМ "Тракия" е станала верижна катастофа.
Потребители съобщиха ...
17 минути
Вучич на Разпети петък: Студентите рушат сръбската държавност чрез насилие (ВИДЕО)
Сръбският президент Александър Вучич за пореден път се обърна към протестиращите ...
27 минути
Двама души бяха намерени мъртви след буря в италианските Алпи
Двама души, изчезнали по време на буря в италианските Алпи, бяха открити мъртви, съобщи ...
1 час
Украйна получи телата на 909 украински войници, загинали в бой с Русия
Украйна е получила телата на стотици украински войници, убити по време на сраженията ...
1 час
Русия порази ключови обекти за производство на дронове в Украйна
Руските сили атакуваха ключови съоръжения за производство на дронове в Украйна тази ...
1 час
Скандал в Сърбия: Професор, обвиняван в сексуален тормоз, оглави образователното министерство
Проф. Деян Вук Станкович пое Министерството на образованието в новото сръбско правителство ...
1 час
По-ниски цени за издаването на лични карти
До края на тази година цените за издаване на личните карти се намаляват и се връщат ...
2 часа
Масов бой между над 200 ученици избухна на испанския остров Майорка
Повече от 200 юноши на екскурзия за края на учебната година са участвали в масов бой ...
2 часа
Новият посланик на САЩ в Израел се помоли на Стената на плача в Йерусалим (ВИДЕО)
Новият посланик на САЩ в Израел се помоли на Стената на плача в Йерусалим, като предаде ...
2 часа
Кремъл: Изтече забраната за удари по енергийни обекти на Украйна
Едномесечният мораториум между Русия и Украйна върху ударите по обекти от енергийната ...
2 часа
Четвърти ден блокада на националната телевизия в Сърбия
Четвърти ден продължава блокадата на сградите на обществената медия в Сърбия РТС. ...
3 часа
Рут Колева стана майка
Певицата Рут Колева стана майка на момче. За щастливото събитие съобщи самата тя в ...
3 часа
Спецоперация на полицията в центъра на София, задържаха 13 души
В София при специализирана полицейска операция по линия на противодействието на незаконната ...
3 часа
Уиткоф: Русия може да запази някои от завоюваните региони в Украйна, но не всички
Стив Уиткоф, специален пратеник на президента на САЩ Доналд Тръмп, каза, че неотдавнашният ...
3 часа
Български шофьор на тир загина при катастрофа в Гърция
53-годишен български шофьор загина при тежка катастрофа с ТИР на автомагистрала Атина ...
3 часа
ЕК приветства новото сръбско правителство
Европейската комисия (ЕК) приветства съставянето на ново сръбско правителство и изрази ...
3 часа
Украинският премиер ще пътува за Вашингтон за преговори за полезните изкопаеми
Украинският премиер Денис Шмигал ще пътува следващата седмица до Вашингтон за преговори ...
4 часа
1 лев е вече потребителската такса за ден болничен престой, вместо досегашните 5,80 лева
1 лев е вече потребителската такса за ден болничен престой, вместо досегашните 5, 80 лева. ...
4 часа
Китай отхвърли твърденията на Зеленски, че доставя оръжие на Русия
Министерството на външните работи на Китай днес оспори твърденията на украинския ...
4 часа
Защо Шкодров от Hell’s Kitchen напуска София и се мести в Търново? (ВИДЕО)
Следващият отпаднал участник от голямата надпревара за 100 000 лева е Ромеото в Кухнята ...
5 часа
Хванаха стотици контрабандни парфюми на столичната митница
Митническите инспектори от ТД Митница София установиха голямо количество недекларирани ...
5 часа
Орбан очаква бизнес сделка със САЩ до шест месеца
Унгария очаква да подпише договор за търговско сътрудничество със САЩ до шест месеца, ...
5 часа
Чудо по Великден: Спасиха от ампутиране крака на жена с диабет в „Пирогов” (СНИМКИ)
В навечерието на Великден в "Пирогов" спасиха от ампутация крака на 44-годишна жена, ...
5 часа
В Кочани посрещат Възкресение с болка и надежда
Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово ...
6 часа
„Пълна къща“ в „Темата на NOVA“
Замисляли ли сте се как се отглеждат шест собствени деца едновременно? Как се приготвя ...
6 часа
В Новоросийск задържаха агент на украинските служби, подготвял експлозия в административна сграда
Служители на ФСБ са задържали агент на Службата за сигурност на Украйна (СБУ) в Краснодарския ...
6 часа
Фридман: Тръмп унищожава всичко, което направи Америка силна, надеждна и богата
Администрацията на Тръмп всеки ден предлага толкова много безумни идеи, че някои от ...
6 часа
Златните наночастици дават нова надежда за възстановяване на зрението
Ново проучване на изследователи от университета Браун показва, че златните наночастици ...
6 часа
Консумацията на алкохол увеличава риска от деменция
Според Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC), употребата на алкохол ...
6 часа
МВнР: Ваксинирайте се срещу жълта треска, ако планирате пътуване до Колумбия
МВнР препоръчва на българските граждани да се ваксинират срещу жълта треска, в случай ...
7 часа
Британският външен министър: Русия трябва да приеме безусловно прекратяване на огъня
Британският външен министър Дейвид Лами заяви след преговорите в Париж, посветени ...
7 часа
Шофьор на автобус в Япония открадна 7 долара, лишиха го от 84 000 долара пенсия
Шофьор на автобус в Япония с 29-годишен стаж губи пенсионния си пакет на стойност 84 000 ...
7 часа
Патриарх Даниил: Трябва да не се страхуваме и да не се срамуваме от вярата си
Днес нашият Бог е разпнат на кръста, приковаван е с гвоздеи. Може така странно да се ...
7 часа
Беляновският скален манастир пази много тайни
Беляновският скален манастир в Русенско пази много тайни. Той е от Средновековието, ...
7 часа
TikTok блокира акаунти с миймове срещу Жизел Пелико
TikTok блокира потребител, който е публикувал мийм (меме) „стартов комплект“, насочен ...
8 часа
Руска ракетна атака срещу Харков, има жертва и над 50 ранени
При руска ракетна атака срещу североизточния украински град Харков загина един човек, ...
8 часа
Засилват контрола по пътищата за почивните дни: Цивилни полицейски коли ще следят за нарушители
По време на Великденските празници и почивните дни са ангажирани изключително голям ...
9 часа
Влюбеният Шкодров се сбогува с мечтата си за победа в Hell’s Kitchen
Определяният за един от фаворитите в Hell’s Kitchen Мартин Шкодров беше елиминиран от кулинарната ...
9 часа
Кой е най-големият губещ от политиката на САЩ за митата
"Резултатът ще бъде финансова криза в световен мащаб", казват икономисти за плана на ...
10 часа
Как почивните дни влияят на психиката ни (и защо не бива да ги проспиваме)
От 18 до 21 април повечето от нас ще се радват на четири последователни почивни дни – ...