Правно регламентиране на съжителството без брак предвижда новият Семеен кодекс, който депутатите приеха на първо четене в четвъртък. Не закъсняха и протестите. От цялата страна се обявиха против промените и поискаха преразглеждане на проекта, като се вземе под внимание общественото мнение.
В предаването „Дарик кафе” бившият председател на парламента и депутат от НДСВ Огнян Герджиков коментира промените в Семейния кодекс.
Вие подкрепяте проекта за нов семеен кодекс?
Да, аз подкрепям проекта. Той беше подкрепен и от народното представителство.
Хората, организирани от най-различни граждански асоциации и подкрепени от Светия синод, мюфтийството, от обединените евангелистки църкви, настояват да се вземе под внимание общественото мнение, което е против т. нар. форма на фактическо съжителство, записана в новия семеен кодекс. Законодателите как реагират на общественото мнение?
Вярно е, че по този въпрос в пленарната зала се чуха не малко критики. Но това е нормално и естествено, защото е нещо ново, трудно за възприемане от пръв поглед и е нормално да предизвиква такава реакция. Трудно може да се преглътне от хора, които не са достатъчно добре запознати с този проблем. Този е проблем – за рязкото спадане на брачността, е не само българско, но и световен,. От там и възникването твърде масово в развитите страни на фактическо съжителство между мъж и жена, от което се раждат деца. И затова много законодателства уредиха този въпрос като предвидиха, че децата, родени от такова съжителство, са деца с установен произход от майката и бащата. Това е основната причина да се предлага в новия ни семеен кодекс – да се уреди най-вече положението на децата, за да имат установен баща, така както в един нормален граждански брак.
Организациите, които са против новия семеен кодекс, настояват за петгодишен мораториум, т.е. пет години да се обсъждат промените и да бъде приет нов семеен кодекс. Това възможно ли е според вас? Какви промени могат да настъпят между първо и второ четене в парламента?
Между първо и второ четене ще бъдат предложени промени. Те ще бъдат много внимателно четени и дебатирани. Ще се създаде една работна група, която аз ще оглавявам, която внимателно ще прегледа всички аргументи „за” и „против”. Междувременно е пуснато и социологическо проучване по някой основни промени в семейния кодекс, както първия въпрос е точно този за фактическото съжителство, защото искаме да измерим температурата в обществото по този въпрос. Има и още нещо интересно – има атака и в диаметрално противоположната посока от гей-организациите, които сезираха през лятото Комисията за защита срещу дискриминацията, твърдейки, че това е дискриминация – да се признава фактическо съжителство между разнополови – мъж и жена. Трябва да се признава такова и между еднополовите. На мен ми се струва, че истината е някъде по средата. И като се признава фактическо съжителство, то да бъде само между мъж и жена. Сега така е записано в проекта.
Основната критика, която идва от ВМРО, е че промените нарушават Конституцията?
Това в никакъв случай не е така. Това могат да кажат само хора, без достатъчно юридическа подготовка. Няма място за съмнение – промените не нарушават Конституцията.
Но в член 46, алинея първа пише „Бракът е доброволен съюз между мъж и жена. Законен е само гражданският брак.”
Точно така и продължава да бъде законен само гражданския брак, няма никаква промяна в това отношение. Защото фактическото съпружеско съжителство не е брак. Това трябва да се знае. Само една от последиците се приравнява като при брак и то именно с оглед защита на детето. Иначе те не стават законни мъж и жена. Само детето има установен произход от майката и от бащата. Разликата е огромна.
Досега как беше уредено това? Ако няма брак, единият родител може да припознае детето.
Казва се баща неизвестен. И ако този „баща неизвестен” бъде така добър да припознае детето, тогава той има дете. Не малко такива случаи има, но също и не малко са случаите, когато бащата не припознава детето и това дете е с неизвестен баща. Това дете придобива фамилията Ценкин, Иванкин, Петканин и т.н., защото това е правилото за образуването на фамилните имена за деца с неизвестен баща. Такова дете се чувства подтиснато в детската градина и в училище, защото си няма баща. Няма кой да полага грижите за него, да го издържа, да го възпитава, няма да го наследи един ден. Разбира се, не всички са такива. Има бащи, които припознават децата си, грижат се за тях, но те никога няма да ги наследят, защото по закон няма как това да стане. Тези недостатъци, свързани със съдбата на децата, се преодоляват с това фактическо съжителство.
Друга основна критика е, че се регламентира т. нар. "бърз развод" с новия семеен кодекс.
Аз съм изненадан от това. Разбирам мотивите за такова нещо, като се изхожда оттам, че бракът трябва да бъде максимално запазен. Той е една от ценностите в нашето общество. Никакво съмнение нямам в това. Но някои хора смятат, че с удължаване на развода, ние всъщност запазваме брака. Това не ми се струва нормално в демократичното общество. Това означава да наложим диктат – на сила да ги държим с усложнени и тежки процедури, които да траят години. Това в чия полза е? В полза на тях самите, които са с изчерпан брак, или в полза на децата, които стават свидетели на едни дълги, безконечни скандали, на един дълго проточващ се процес в разстояние на месеци и години. Когато един брак е изпразнен от съдържание с изкуствени пречки да се стремим да го запазим просто не е сериозно. Съществува възможност двамата да се помирят, но там където бракът е изцяло изпразнен от съдържание, където са дълбоко и непоправимо разстроени отношенията, ние да се стремим с демократични пречки да им пречим да се разведат – това ми се струва много нехуманно.
Още една критика се отправя към новия семеен кодекс, касаеща имуществената общност на съпрузите. Вие подкрепяте предложението тя да се разпростира само върху вещните права и да изключва общността върху паричните влогове?
В сегашния проект се постига най-доброто решение, което досега сме имали в уреждане на имуществените отношения, тъй като досега винаги е господствал един интеративен режим. До 1968 г. – разделност, след 1968 г. с първия семеен кодекс се въведе общността. Сега се предвижда съпрузите сами да решат дали да бъдат под режим на общност, на разделност, или да не има хареса никой от двата законово определени режима и да сключат помежду си брачен договор, в който да уредят взаимоотношенията помежду си така както намерят за добре.
Това е регламентирано в проекта за нов семеен кодекс?
Да, това е регламентирано. Аз смятам, че това е от най-големите постижения и положителни характеристики в този проект. И ако за фактическото съжителство може да се спри, няма никакво съмнение, че място за спор има, то тук трябва да бъдем категорични, че това предложение на закона е най-доброто възможно.

2 часа
Известен български художник и носител на награда „Еми“ почина в Канада
Почина българският художник Валери Михалков, който от десетилетия живее и твори в ...
2 часа
Черен протест на родители в Кочани: Нашите деца заслужават справедливост
Родители и близки на загинали при пожара в дискотека в Кочани, Северна Македония, протестираха ...
3 часа
Тийнейджър е в болница след падане от тротинетка
Младеж е в болница след падане с тротинетка в Казанлък. Детето взело на заем двуколесното ...
4 часа
Зеленски за великденското примирие на Кремъл: Путин само си играе с човешки животи
Президентът на Украйна Володимир Зеленски нарече обявеното от Русия спиране на огъня ...
5 часа
Заради страх от линч: Обвиняемият за убийството в Кошарица сам поиска да остане в ареста
Обвиненият в убийството на 34-годишен мъж от село несебърското село Кошарица сам е изразил ...
Какво да правим, ако бебето плаче по време на хранене? Причини и решения за по-добро хранене
Някои бебета се сърдят, плачат или дърпат от гърдата по време на кърмене. Има редица причини, поради ...
5 часа
Приключи и вторият кръг от ядрените преговори между Иран и САЩ
Вторият кръг от ядрените преговори между Иран и САЩ приключи след няколкочасови разговори, ...
6 часа
Путин обяви великденско примирие в Украйна
Руският президент Владимир Путин обяви великденско примирие, съобщи пресслужбата ...
6 часа
Над 90 убити в Газа от израелски удари през последните 48 часа
Повече от 90 души са били убити в Газа при израелски удари през последните 48 часа, съобщи ...
7 часа
Патриарх Даниил: Възкресението на Сина Божий е радост за човешкото сърце
"Вестта за Възкресението на Сина Божий е радост за човешкото сърце. Нашето свидетелство ...
8 часа
Един човек е загинал при тежка катастрофа в Софийско
Един човек е загинал при тежка пътнотранспортна злополука, станала тази нощ около ...
8 часа
Жители на Кнежа откриха немска ръчна граната в задния си двор
На 19 април специализиран екип от 55-и инженерен полк беше изпратен по спешност в град ...
9 часа
Благодатният огън слезе в Йерусалим
На Велика събота в навечерието на Великден Благодатният огън слезе в църквата „Възкресение ...
9 часа
Дете е в болница, след като се простреля с газов пистолет в Лом
Малолетно момче от Лом се е простреля в ухото с газов пистолет. Детето е настанено в ...
10 часа
Джей Ди Ванс се срещна с католически духовници, остро критикуващи политиката на Тръмп
Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс пристигна във Ватикана, за да се срещне с високопоставени ...
10 часа
Мъж загина при опит да пресече Ламанша с група мигранти в лодка
Мъж е загинал при опит да пресече Ламанша с група мигранти с малка лодка. Това съобщи ...
11 часа
Полиция и жандармерия засилват контрола около храмовете у нас в навечерието на Великден
Полицията предприема засилени мерки за сигурност край храмове у нас в навечерието ...
12 часа
Предложение на МЗ: Всички ваксинации да бъдат вписани в електронните досиета на пациентите
Министърът на здравеопазването Силви Кирилов предлага всички задължителни, препоръчителни ...
12 часа
Започна вторият кръг от преговори между Иран и САЩ за ядрената програма
В Рим започна втори кръг на преговорите между Иран и САЩ около бързо напредващата ядрена ...
13 часа
5 години без журналиста Милен Цветков
Навършват се пет години от смъртта на журналиста Милен Цветков, който бе убит в автомобила ...
14 часа
Чудеса преди Великден: Трима души получиха шанс за живот след трансплантации (СНИМКИ)
Дни преди Великден трима души получиха шанс за нов живот, след като близките на 66-годишна ...
14 часа
Украйна: Русия атакува с дронове Харков и Запорожие
Руските сили атакуваха с дронове тази нощ източния украински град Харков, като нападнаха ...
15 часа
Промени в движението на градския транспорт в София и засилени мерки за сигурност за празниците
Променя се организацията на движение на градския транспорт за великденските празници, ...
16 часа
Тайнството на Благодатния огън – чудото, което събира хиляди вярващи всяка година
Всяка година, в навечерието на Великден, погледите на милиони православни християни ...
16 часа
Домашната аптечка: Какво наистина трябва да има в нея
Кога за последно провери какво има в домашната ти аптечка? Ако отговорът е „преди време“ ...
16 часа
Как да сварим перфектните яйца за Великден, без да се счупят (ВИДЕО)
Случвало ли ви се е да установите, че всички яйца, които сте сварили за Великден, са ...
16 часа
Откриха аналог на планетата Татуин от „Междузвездни войни“
Европейски планетолози откриха в съзвездието Везни уникална звездна система, в която ...
16 часа
Екологична аларма: Тежки метали замърсяват големи части от земеделските земи
Между 14 и 17 процента от обработваемата земя в света е замърсена с поне един тежък метал, ...
17 часа
Какво да правим с червеното яйце от миналия Великден
Великден наближава и все повече попадаме в плен на магията и вълненията покрай този ...
1 ден
Приютът за кучета в Перник е под карантина заради зараза
Общинският приют за безстопанствени кучета в Перник е поставен под карантина заради ...
1 ден
Кола блъсна велосипедист в София
Катастрофа е станала тази вечер на кръстовището между булевардите "Вардар" и "Александър ...
1 ден
Нефтено петно в Черно море заплашва туристическия сезон в Русия
Руските власти отправиха предупреждение за замърсяване на плажовете в популярния ...
1 ден
Вие сте глупаци: Тръмп предупреди, че САЩ може да се откажат да посредничат между Киев и Москва
Президентът на САЩ Доналд Тръмп предупреди, че Вашингтон е готов „много скоро“ да ...
1 ден
Администрацията на Тръмп разкри 10 хил страници за убийството на Кенеди
Администрацията на Тръмп разкри 10 хиляди страници за убийството на сенатора Робърт ...
1 ден
В нощта на Разпети петък: Патриарх Даниил отслужи опело Христово
На Велики петък Негово Светейшество българският патриарх и Софийски митрополит Даниил ...
1 ден
Атака с нож пред супермаркет в Германия
Двама души бяха тежко ранени при атака с нож пред супермаркет в Източна Германия, предаде ...
1 ден
70 години без Айнщайн: Геният, който преобрази Вселената
На 18 април 1955 г., на 76-годишна възраст, светът губи Алберт Айнщайн – човека, който преобърна ...
1 ден
По стъпките на Исус: Хиляди извървяха Пътя на страданието в Йерусалим (СНИМКИ)
Хиляди поклонници се включиха в традиционното шествие по Кръстния път в стария град ...
1 ден
Опасна каскада за социалните мрежи: Младежи се возят върху тавана на движеща се кола в Бургас (ВИДЕО)
Група тийнейджъри бяха заснети как извършват изключително опасни каскади с автомобил ...
1 ден
74 убити и над 170 ранени при американските удари по петролно пристанище в Йемен
Йеменските бунтовници хути заявиха днес, че загиналите в резултат на американските ...
1 ден
10 коли се удариха при две верижни катастрофи на магистрала „Тракия“ (СНИМКИ)
За втори пореден ден на АМ "Тракия" е станала верижна катастофа.
Потребители съобщиха ...