Правно регламентиране на съжителството без брак предвижда новият Семеен кодекс, който депутатите приеха на първо четене в четвъртък. Не закъсняха и протестите. От цялата страна се обявиха против промените и поискаха преразглеждане на проекта, като се вземе под внимание общественото мнение.
В предаването „Дарик кафе” бившият председател на парламента и депутат от НДСВ Огнян Герджиков коментира промените в Семейния кодекс.
Вие подкрепяте проекта за нов семеен кодекс?
Да, аз подкрепям проекта. Той беше подкрепен и от народното представителство.
Хората, организирани от най-различни граждански асоциации и подкрепени от Светия синод, мюфтийството, от обединените евангелистки църкви, настояват да се вземе под внимание общественото мнение, което е против т. нар. форма на фактическо съжителство, записана в новия семеен кодекс. Законодателите как реагират на общественото мнение?
Вярно е, че по този въпрос в пленарната зала се чуха не малко критики. Но това е нормално и естествено, защото е нещо ново, трудно за възприемане от пръв поглед и е нормално да предизвиква такава реакция. Трудно може да се преглътне от хора, които не са достатъчно добре запознати с този проблем. Този е проблем – за рязкото спадане на брачността, е не само българско, но и световен,. От там и възникването твърде масово в развитите страни на фактическо съжителство между мъж и жена, от което се раждат деца. И затова много законодателства уредиха този въпрос като предвидиха, че децата, родени от такова съжителство, са деца с установен произход от майката и бащата. Това е основната причина да се предлага в новия ни семеен кодекс – да се уреди най-вече положението на децата, за да имат установен баща, така както в един нормален граждански брак.
Организациите, които са против новия семеен кодекс, настояват за петгодишен мораториум, т.е. пет години да се обсъждат промените и да бъде приет нов семеен кодекс. Това възможно ли е според вас? Какви промени могат да настъпят между първо и второ четене в парламента?
Между първо и второ четене ще бъдат предложени промени. Те ще бъдат много внимателно четени и дебатирани. Ще се създаде една работна група, която аз ще оглавявам, която внимателно ще прегледа всички аргументи „за” и „против”. Междувременно е пуснато и социологическо проучване по някой основни промени в семейния кодекс, както първия въпрос е точно този за фактическото съжителство, защото искаме да измерим температурата в обществото по този въпрос. Има и още нещо интересно – има атака и в диаметрално противоположната посока от гей-организациите, които сезираха през лятото Комисията за защита срещу дискриминацията, твърдейки, че това е дискриминация – да се признава фактическо съжителство между разнополови – мъж и жена. Трябва да се признава такова и между еднополовите. На мен ми се струва, че истината е някъде по средата. И като се признава фактическо съжителство, то да бъде само между мъж и жена. Сега така е записано в проекта.
Основната критика, която идва от ВМРО, е че промените нарушават Конституцията?
Това в никакъв случай не е така. Това могат да кажат само хора, без достатъчно юридическа подготовка. Няма място за съмнение – промените не нарушават Конституцията.
Но в член 46, алинея първа пише „Бракът е доброволен съюз между мъж и жена. Законен е само гражданският брак.”
Точно така и продължава да бъде законен само гражданския брак, няма никаква промяна в това отношение. Защото фактическото съпружеско съжителство не е брак. Това трябва да се знае. Само една от последиците се приравнява като при брак и то именно с оглед защита на детето. Иначе те не стават законни мъж и жена. Само детето има установен произход от майката и от бащата. Разликата е огромна.
Досега как беше уредено това? Ако няма брак, единият родител може да припознае детето.
Казва се баща неизвестен. И ако този „баща неизвестен” бъде така добър да припознае детето, тогава той има дете. Не малко такива случаи има, но също и не малко са случаите, когато бащата не припознава детето и това дете е с неизвестен баща. Това дете придобива фамилията Ценкин, Иванкин, Петканин и т.н., защото това е правилото за образуването на фамилните имена за деца с неизвестен баща. Такова дете се чувства подтиснато в детската градина и в училище, защото си няма баща. Няма кой да полага грижите за него, да го издържа, да го възпитава, няма да го наследи един ден. Разбира се, не всички са такива. Има бащи, които припознават децата си, грижат се за тях, но те никога няма да ги наследят, защото по закон няма как това да стане. Тези недостатъци, свързани със съдбата на децата, се преодоляват с това фактическо съжителство.
Друга основна критика е, че се регламентира т. нар. "бърз развод" с новия семеен кодекс.
Аз съм изненадан от това. Разбирам мотивите за такова нещо, като се изхожда оттам, че бракът трябва да бъде максимално запазен. Той е една от ценностите в нашето общество. Никакво съмнение нямам в това. Но някои хора смятат, че с удължаване на развода, ние всъщност запазваме брака. Това не ми се струва нормално в демократичното общество. Това означава да наложим диктат – на сила да ги държим с усложнени и тежки процедури, които да траят години. Това в чия полза е? В полза на тях самите, които са с изчерпан брак, или в полза на децата, които стават свидетели на едни дълги, безконечни скандали, на един дълго проточващ се процес в разстояние на месеци и години. Когато един брак е изпразнен от съдържание с изкуствени пречки да се стремим да го запазим просто не е сериозно. Съществува възможност двамата да се помирят, но там където бракът е изцяло изпразнен от съдържание, където са дълбоко и непоправимо разстроени отношенията, ние да се стремим с демократични пречки да им пречим да се разведат – това ми се струва много нехуманно.
Още една критика се отправя към новия семеен кодекс, касаеща имуществената общност на съпрузите. Вие подкрепяте предложението тя да се разпростира само върху вещните права и да изключва общността върху паричните влогове?
В сегашния проект се постига най-доброто решение, което досега сме имали в уреждане на имуществените отношения, тъй като досега винаги е господствал един интеративен режим. До 1968 г. – разделност, след 1968 г. с първия семеен кодекс се въведе общността. Сега се предвижда съпрузите сами да решат дали да бъдат под режим на общност, на разделност, или да не има хареса никой от двата законово определени режима и да сключат помежду си брачен договор, в който да уредят взаимоотношенията помежду си така както намерят за добре.
Това е регламентирано в проекта за нов семеен кодекс?
Да, това е регламентирано. Аз смятам, че това е от най-големите постижения и положителни характеристики в този проект. И ако за фактическото съжителство може да се спри, няма никакво съмнение, че място за спор има, то тук трябва да бъдем категорични, че това предложение на закона е най-доброто възможно.

3 минути
Укрепване на организма и поддържане на тегло: Топ ползи за здравето от ходенето
Ходенето е чудесен начин да подобрим здравето си и да поддържаме теглото си.
Ето ...
3 минути
България ще се разделя на 4 района за планиране
По решение на Министерския съвет Националният статистически институт (НСИ) получава ...
38 минути
Местим стрелките на часовника: Спим с час по-малко
Този уикенд преминаваме към лятното часово време. Това ще стане в 03.00 часа през нощта ...
1 час
Протест срещу насилието на животни в Добрич
Протест срещу насилието на животни ще се проведе в Добрич.
Той е насрочен за 11:00 часа ...
7 часа
Остър сблъсък наруши хармонията във Вилата на любовта на „Един за друг“
Напрежението между влюбените двойки в “Един за друг” ескалира и това доведе до сериозен ...
8 часа
Пред погледа на Меси: Григор Димитров загуби на полуфинала в Маями от Новак Джокович
Най-добрият български тенисист Григор Димитров отстъпи пред Новак Джокович с 2:6, 3:6 ...
8 часа
Здравният министър на РСМ: По-малко пострадали остават в болница след пожара в Кочани
Намалява броят на пострадалите при пожара в дискотека в град Кочани, Република Северна ...
8 часа
Тръмп предупреди Иран: Ако няма ядрена сделка, нещата ще тръгнат на зле
Доналд Тръмп предупреди днес Иран, че "нещата ще тръгнат на зле", ако няма ядрена сделка ...
9 часа
Джей Ди Ванс: Гренландия ще е в по-голяма безопасност при САЩ, отколкото като датска територия
Гренландия ще е в по-голяма безопасност под властта на Съединените щати, отколкото ...
10 часа
Няма замърсяване на въздуха след пожара в голямо сметище край Търново
Няма замърсяване на въздуха след пожара на депото край Велико Търново днес, съобщиха ...
11 часа
Адвокатът на арестувания кмет на Истанбул е освободен
Адвокатът на арестувания кмет на Истанбул Екрем Имамоглу Мехмет Пехливан, който също ...
11 часа
Зеленски: Украйна ще се съгласи на преговори с всеки представител на Русия освен Путин
Украинският президент Володимир Зеленски заяви днес, че Украйна ще съгласи на преговори ...
11 часа
След закупуване: Ваксина срещу менингококи ще се поставя в РЗИ
От 31 март наличната в страната ваксина срещу менингококи от групи A, C, W-135 и Y ще може ...
11 часа
Протест пред Съдебната палата в София заради насилието над деца
Граждани се събраха тази вечер пред сградата на Съдебната палата в София, за да покажат ...
13 часа
Полицай уби банков обирджия при престрелка в центъра на хърватския град Сплит
Млад мъж беше убит при престрелка с полицията по обяд в центъра на Сплит, пред офис ...
13 часа
Пеевски: Росен Желязков да каже на хората какво става в Европа и как ще гарантира мира за страната ни
Росен Желязков да излезе и честно да каже на хората какво става в Европа и как ще гарантира ...
13 часа
Украйна си върна телата на 909 загинали военнослужещи
Телата на 909 загинали военнослужещи бяха върнати в Украйна, съобщи в Телеграм Координационният ...
13 часа
Недоволство заради предложение за закриване на едната от двете френски паралелки в Благоевград
Недоволство заради предложение за закриване на едната от двете френски паралелки ...
13 часа
Здравният министър назначи нов временен директор на дружеството за детската болница
Министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов назначи за временно изпълняващ ...
14 часа
Изписват още 8 от пострадалите при пожара в Кочани
8 души, ранени при пожара в кочанската дискотека "Пулс", ще бъдат изписани за домашно ...
14 часа
8 години затвор за мъж, убил майка си и държал тялото ѝ в куфар
Петчленен състав на Окръжен съд-Ловеч призна за виновен мъж за това, че умишлено е убил ...
14 часа
Шведски журналист е бил арестуван при пристигането си в Турция
Шведският журналист Йоаким Медин е бил арестуван на 27 март при пристигането си в Турция, ...
14 часа
България кандидатства пред ЮНЕСКО с традиционната сезонна паша в българските планини
България се включи в многонационалната номинация за присъединяване към елемента „Пасищни ...
14 часа
Нов магазин TELESTAR отвори врати в Плевен!
Нов магазин TELESTAR отвори врати в Плевен!
Осмият по ред магазин TELESTAR в България вече ...
14 часа
Украйна отрече да е атакувала руски енергийни обекти
Въоръжените сили на Украйна се придържат стриктно към споразуменията с международните ...
14 часа
Митничари хванаха злато и пари, скрити в бельото на украинка (СНИМКА)
Митничарите на ГКПП Капитан Андреево се натъкнаха на солидна находка – злато и пачки ...
14 часа
Управители на барове в Белгия са разследвани за сексуално насилие над 41 жени
Белгийските власти разследват предполагаемо сексуално насилие над най-малко 41 жени, ...
15 часа
Министърът на туризма изрази силно притеснение за готовността на Варна за летния сезон
Министърът на туризма Мирослав Боршош изрази силно притеснение за готовността на ...
15 часа
Водата в шуменско село е със завишено нитратно съдържание
Водата в село Новосел е със завишено нитратно съдържание, съобщиха от местната администрация.
До ...
15 часа
ВАС отмени текстове от наредбата за матурите
ВАС обяви нищожност на разпоредби от наредбата да оценяване на резултатите от зрелостните ...
15 часа
От 1 април: Ново разписание влиза в сила на 15 линии на градския транспорт в Русе
Ново разписание влиза в сила от 1 април на 15 линии на градския транспорт в Русе, съобщиха ...
15 часа
Ватиканът: Здравословното състояние и говорът на папата се подобряват
Здравословното състояние на папа Франциск, възстановяващ се във Ватикана след над ...
15 часа
Йотова: Средствата от земеделие не трябва да се пренасочват за превъоръжаване
Общата селскостопанска политика на Европейския съюз (ЕС) не само трябва да бъде защитена, ...
15 часа
Патриархът: Целта на изучаването на религия в училище не е да бъде натрапена вярата на някого
Вярата е личен избор. Целта на изучаването й в училище не е да бъде натрапена вярата ...
15 часа
Говорителката на ЕК отхвърли идеята Украйна временно да се управлява от ООН
ЕК отхвърли предложението на руския президент Владимир Путин Украйна да се управлява ...
15 часа
Водата в част от Шивачево отново не е годна за пиене заради уран
Водата в част от Шивачево отново не е годна за пиене, заради наличие на уран.
За това ...
15 часа
Инфекционист за менингококовата инфекция: Ето какво трябва да знаете
Бебе и млад мъж починаха след заразяване с менингит, лекарите се борят за живота на ...
16 часа
Крал Чарлз Трети се появи на публично място след кратката си хоспитализация
Британският крал Чарлз Трети, който бе изписан след кратък престой в болница във връзка ...
16 часа
НКЖИ подписа договор за възстановяване на поддръжката на специализираната комуникационна система
След прекъсване от осем месеца днес бе подписан договор за предоставяне на техническа ...
16 часа
Съдебен експерт: Диего Марадона е бил в агония часове преди смъртта си
Един от съдебните експерти, отговарящи за аутопсията на Диего Марадона, заяви, че аржентинското ...