Министерството на външните работи препоръча на всички българи, на които това е възможно, да напуснат Либия с граждански полети за Европа.
МВнР предупреди, че обстановката на сигурност в Либия е изключително рискова за всички български граждани и категорично препоръча пътувания в страната да се избягват. Има информация, че в районите на Бенгази, Ал Бейда, Дерна, Тобрук и Ал Марж контролът е поет от местни племена, които се противопоставят на режима. Съобщава се за десетки жертви. Пътуването към столицата Триполи по суша е опасно и не се препоръчва без мерки за сигурност.
Не препоръчваме пътувания също така в районите около границата на Либия с Чад, Судан, Нигер и Алжир. В Триполи напрежението бързо нараства. Съществува обща опасност oт терористични атаки, включително на места, обитавани или посещавани от чужденци, посочват още от българското външно министерство.
Тъй като е вероятно либийските власти да установят ограничения на придвижването, препоръчваме на всички, на които това е възможно, да напуснат страната с граждански полети за Европа, се посочва в информацията на МВнР. Като се допълва, че всички, които вземат подобно решение, трябва да информират министерството или българското посолство в Триполи за къде пътуват или къде са пристигнали, за да бъде организирана помощ на място. Препоръчва се още на постоянно или временно пребиваващите в Либия български граждани да не посещават обществени места и да избягват контакт с протестиращи.
Към този момент няма данни за пострадали българи при безредиците в Триполи и другите либийски градове, каза по-рано пред Дарик говорителят на Външно министерство Весела Чернева. Засега евакуация на сънародниците ни от Либия е само един от вариантите за реакция на страната ни, добави тя.
"Ситуацията е много сериозна. Това, което трябва да апелираме към властите, е национално единство, така че да се запази контрола над страната. В момента безредици от всякакъв вид ще се отразят и на чужденците, които пребивават там", обясни тя.
"Ние сме в контакт с българите, които живеят в Либия и които са се регистрирали в посолството, а също и с българските фирми, които изпращат специалисти на работа там. Приготвяме различни планове за действие в зависимост от това как ще се развива ситуацията в следващите дни", уточни тя.
Чернева обясни, че на този етап няколкостотин българи са направили контакт със служителите в посолството ни в Либия, но от министерството очакват броят им да нарасне. "Комуникациите не са постоянно в изправност и предполагаме, че нашите съграждани, които се обаждат, ще се увеличават", каза тя.
Българските граждани следва да потърсят контакт с българското посолство в Триполи и да предоставят свои координати за връзка. За всяка възможност за евакуация от МВнР обещаха да съобщават по всички възможни канали, включително по българските сателитни телевизии.
Телефони за връзка с Посолството и Консулската служба в Триполи:
Централа: (00218 21) 3609988, 3605625;
Мобилен на временно управляващ, консул - 00218 91 366 51 98 Факс - 00218 21 3609990
Адрес на посолството:
Ул. Салма Бен Ал Укуа № 5-7, Триполи
5-7, Salma Ben Al Ukua St, Tripoli
24-часов телефон за връзка в Министерството на външните работи само по Либия:
(00359 2) 948 24 04
(00359 2948 2116
Факс: 00359 2 948 2005
Електронна поща само по Либия:
libya@mfa.bg