„Страхувам се да не стане много по-голям скандал от случая с обвинения в шпионаж българин в Румъния Петър Зикулов, защото има много съмнителни неща в това, което излиза на повърхността” – това заяви в интервю за Дарик заместник-председателят на Общинския съвет в Сливен Марин Кавръков, бивш офицер от Държавна сигурност (ДС).
Румънската прокуратура повдигна обвинение за шпионаж срещу арестувания в Букурещ българин от Сливен. Той и румънският военен подофицер Флоричел Аким бяха задържани по обвинение в измяна и шпионаж. Българинът има консултантска фирма в Букурещ и обвиненията са за продаване на военни тайни на трета страна, извън ЕС и НАТО.
Според Кавръков е възможно да се подготвя някаква по-широкомащабна операция, която може да забърка Русия, в по-голяма степен Украйна и България и да се получи сериозен политически скандал. „Нямаше да се даде публичност на случая, ако Петър Зикулов беше главният”, каза Кавръков и допълни: „Защо, ако българинът е предавал информация до 2007 г., е задържан през 2009 г. без доказателства, при положение, че обикновено се прави разработка, за да се хване агентът в момента на предаване на информацията, а такова нещо няма. Възможно е информация от Румъния и Украйна през българина да е отивала в Русия директно, защото не се знае в този бизнес кой е главният – дали пенсионираният български офицер или отзованият дипломат от Украйна. Ако Зикулов е събирал и предавал на украинците информация след като е излязъл от „органите”, какво е правил, когато е бил офицер от Разузнавателно управление на министерството на народната отбрана (РУМНО) и когато е бил длъжен да събира информация в България. Не може ли да се допусне, че тогава е предавал информация и на българите, и на украинците или на руснаците?”.
На въпрос дали е възможно Петър Зикулов да е продължил да работи и за България, а сега да е осветен, Кавръков отговори: „Всичко е възможно, но при положение, че той официално е освободен и се счита за офицер от запаса и по-скоро е продължил да работи като разузнавач неофициално от свое име и за своя сметка, а не от името и за сметка на държавата, очаквам тази история или да се потуши, ако се раздвижат българските и другите разузнавателни централи, или да се разрази по-голям дипломатически и политически скандал.”
„Познавам лично Петър Зикулов”, каза още в интервюто Марин Кавръков: „Той беше придаден за около година към групата на Първо главно управление на ДС, защото структурата на РУМНО нямаше разработени позиции в окръжните центрове. Зикулов изпълняваше рутинни действия по изучаване на контингента от „оперативно интересните” лица и връзки, което е нормална дейност за начинаещ офицер от разузнаването и контраразузнаването. Преки впечатления от работата му нямам, но той мина през Сливен, откъдето са минали много кадри заради Трета армия и много от тях продължават да работят. Той официално служеше в парашутния батальон, който беше разузнавателно поделение. Там служеха и повечето от кадрите на специалния курс по военно разузнаване от Великотърновското военно училище. Кариерата на военно аташе е добро развитие за офицер от военното разузнаване, но това, че е работил в близка държава, която не е активен район, говори, че доста е имал да учи, за да премине в някоя от тогавашните държави от НАТО, където изискванията и подборът трябва да бъдат по-високи. Ако кариерата му се беше развила правилно, след Румъния може би той щеше да работи в друга държава като военно аташе или да се върне в анализаторски център в управлението”.
Марин Кавръков потвърди роднинската връзка на офицера от резерва с бившия шеф на РУМНО генерал Васил Зикулов, който е първи братовчед на бащата на обвинения българин. „Процесите на чистки във военното разузнаване бяха по-бавни и по-внимателни, защото се смяташе, че е най-далече от политиката” – така коментира Кавръков оставането на работа на Зикулов след разместването на пластовете в специалните служби. „Той е работил и по гръцко направление, със сигурност е бил на школа в бившия СССР. Това означава, че знае най-малко три езика и информацията, с която разполага един бивш офицер, е интересна за много хора. Ако погледнем практиката в Америка, всеки офицер, който излезе от службата, го вземат на работа в някоя газова, нефтена компания или голям концерн. Такива хора биха могли да бъдат ползвани както от бизнеса, така и от конкурентно разузнаване, както предполагам е и в нашия случай и след като държавата не иска да работи с Петър Зикулов, вероятно някой, или както изглежда Украйна, е ползвала услугите му. Повърхностно е да се смята, че Украйна няма интерес към Румъния, защото се стреми към НАТО”, заключи Марин Кавръков.