Президентът Георги Първанов призна, че в архивите на разузнавателните служби има папка за „случая Гоце”, в която обаче има само информация за сегашния държавен глава и нито ред, писан собственоръчно. По време на лекция по актуалните проблеми на националната сигурност Първанов заяви, че в папката е била отразена работата му като научен консултант и редактор на мемоарите на виден български емигрант.
Папката е доста поизмачкана, сигурно са правени много копия, каза Георги Първанов и обясни начина, по който тогавашните служби са поискали съдействието му.
В докладна записка, съхранена в папката, човекът, който е контактувал с мен, е записал: „Представих се от името на Министерството на външните работи, обясних на Първанов, че се занимавам с архивни документи. В качеството му на специалист-историк го попитах дали ще има възможност да ни окаже съдействие при написването на ръкопис под формата на спомен. Разбрахме се неговите ангажименти да се заключават в намирането на изворов материал, даване на консултации от професионално естество и при необходимост оказване на съдействие на автора при самото изготвяне на текста”.
Дори да знаех, че подготовката на тази книга е с участието на българското разузнаване, пак бих го направил, заяви президентът. Той каза, че непонятно за самия него в края на работата човекът от тогавашните служби предложил Първанов да бъде зачислен на отчет, а разработката била закрита. „Въпреки, че в папката няма документи, които удостоверяват, че съм получил пари за работата, заявявам, че съм получил еднократен хонорар по тогавашните тарифи за консултантски дейности”, каза държавният глава. Той се обърна към лидера на ДСБ Иван Костов по повод твърденията му за агентурно минало на президента и зависимостта от досиета.
Нека г-н Костов да каже в какво точно ме уличава, защото едва ли някой ще му повярва, че той не познава съдържанието на папката, призова Първанов. Аз питам кой е по зависим – дали онзи офицер, който е работил за страната си, или този политик, който с един замах, за един миг е продал националната авиокомпания на цената на един апартамент в София, добави държавният глава.
Важни са досиетата до 89-а година, но още по-важни са тези от последните 15-16 години, заяви Първанов и призова да се отворят и архивите на така наречените „семейни фондации”.
Георги Първанов се е съгласил да сътрудничи на службите на патриотична основа. Това е класически случай на вербовка. Възложена му е задача да напише доклад за своя институт – проблематиката на секциите и членовете на института. Това заяви в „Денят” на Дарик радио Методи Андреев, председател на Комисията по досиетата.
Този доклад е трябвало да бъде предаден на Шесто управление. Дали е написан, реализиран и дали го има, нямаме данни, обясни той.
По думите му твърденията на Веселин Ангелов, че имал преснимани части от папката на Агент Гоце, не са верни. Не сме имали възможност да снимаме документи, а само да четем, поясни Андреев.
Според него обаче е възможно да не са им предоставени всички документи.
Папката на Агент Гоце е била четена още по време на президентската кампания, когато кандидат за поста беше Георги Първанов. По закон е трябвало да бъдат извикани всички кандидати и да подпишат клетвена декларация, че не са били сътрудници на ДС или да признаят, че са били такива, разказа Андреев.
Тогава обаче ген. Христо Марински от БСП в комисията осуети викането на кандидат-президенти с досиетата. След това нямахме право да обявим нищо и не излязохме с доклад. След това ген. Марински започна работа при президента, каза още Андреев.