Жители на Белово протестират срещу опитите да бъде продаден най-големият парк в града. Те обвиняват бившия кмет на общината и настоящ председател на ОбС Костадин Варев, че е допринесъл за натрупването на фиктивни задължения към частни фирми, които чрез съдебен изпълнител искат да придобият парка. Настояват и за оставката му, посочва БНТ.
По думите на настоящия кмет Стойко Стефанов в навечерието на местните избори през 2023 година Варев е подписал нотариално заверено споразумение, с което е признал, че община Белово дължи 1 680 000 лева на строителна фирма. Парадоксално е, че за тази сума няма извършена дейност и сега паркът е запориран и е обявен за публична продан. Стефанов допълни, че паркът е единственият в града.
Досега е бил занемарен, а със средства от Фонд „Земеделие“ е бил облагороден. Но в момента, в който е трябвало да бъде финализиран ремонтът, паркът е запориран, обявен за публична продан, ако не бъде спряна тази продажба. За случая е сигнализирана прокуратурата.
Междувременно Камарата на частните съдебни изпълнители (КЧСИ) започва пълна проверка на действията на съдебния изпълнител, обявил за продан обществения парк в град Белово, съобщиха оттам. Това се налагало заради големия обществени интерес, посочва "24 часа".
От Камарата обясниха, че органите на принудителното съдебно изпълнение не могат да бъдат използвани за оправдаване на проблеми, създавани и задълбочавани от други лица и институции.
"На първо място, съдебните изпълнители не са съдии, те не съдят никого и не решават въпросите кой на кого и какво дължи, а само изпълняват съдебните решения такива каквито са", поясниха от КЧСИ. В конкретния случай взискателят е насочил изпълнението към недвижим имот, който към момента на налагане на възбраната е бил частна общинска собственост. Управата на община Белово е обжалвала пред Окръжния съд в Пазарджик процедурата по изпълнението срещу имота.
С решение от 18 юли 2024 г. съдът е отхвърлил жалбата като неоснователна и постановил, че имотът е частна общинска собственост. По тази причина съдебният изпълнител не е могъл да не продължи процедурата и да не насрочи публична продан на имота. Всеки длъжник, включително общината, може да осуети изпълнението като плати дълга изцяло или разсрочено. Също така длъжникът има право да посочи друго имущество върху, което да се насочи изпълнението и по този начин да си запази конкретен имот. В случай че длъжникът оспорва същестуването на самото задължение, може да образува пред съда производство, в което да докаже тези свои твърдения.
Докато се решава този спор по искане на длъжника, съдът може са спре изпълнението, съответно и публичната продан. Но според информацията, с която разполагат в КЧСИ, ръководството на община Белово не се е възползвало от тези възможности. КЧСИ осъжда всякакви необосновани опити да се атакува и възпрепятства съдебен изпълнител при изпълнение на възложените му по закон задължения, както и да се създават негативни настроения срещу съдебните изпълнители за това, че си вършат работата.
Предизвикването на обществено напрежение няма да реши проблема с натрупаните задължения.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня